2024. 09. 12. csütörtök
Mária
: 397 Ft   : 359 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Megnyílt ´´A szovjet repülőtér titkai´´ című kiállítás Berekfürdőn

JETfly  |  2011. 07. 27., 09:30

Történelmünk egyik kevésbé ismert része az „ideiglenesen hazánkban tartózkodó szovjet csapatok” légierejének tevékenysége, élete, működése. A most megnyílt berekfürdői múzeum segítségével a hosszúra nyúlt vendégeskedés légi életébe tekinthet bele a látogató.

A szovjet repülőtér titkai címü kiállítás a Szolnok megyei Berekfürdőn nyitotta meg kapuit. A szervezők célja, hogy bemutassák a közelmúlt iránt érdeklődőknek, mi zajlott a Magyarországon lévő szovjet hadi bázisok kerítésein belül 1945 és 1991 között. Eddig ehhez Vándor Károly kétkötetes, tavaly megjelent könyve, a „Légierő társbérletben” adta a legjobb támpontot, de a múzeum segítségével még közelebbivé, még élőbbé válnak a hazánkban állomásozó szovjet hajózók és müszakiak életének, munkájának érdekességei, részletei.

Megnyílt ´´A szovjet repülőtér titkai´´ címü kiállítás Berekfürdőn

A kötetek szerzője – aki egyben tulajdonosa is az egyedülálló gyüjteménynek –, Vándor Károly (nyitóképen balra) repüléstörténész és családfa-kutató, aki családi kapcsolatai révén 1989 és 1991 között többször bejutott a kunmadarasi szovjet katonai támaszpontra, melyet aztán mára már közel 20 esztendős kutatómunka követett, amelynek egyik, fontos „oldalhajtása” a berekfürdői kiállítás.

A beszerzett 6500 fénykép és a 15 videofelvétel mellett hajdani parancsnokokkal, pilótákkal és müszaki kiszolgálókkal kereken 2500 interjút készített. Emellett baráti segítséggel a kelet-német, illetve oroszországi archívumok értékes anyagaival is gazdagodott gyüjteménye és persze a kiállítás anyaga.

A tárlat bemutatott dokumentumainak, tárgyainak döntő többsége a Berekfürdőhöz közeli Kunmadarasról származik. Ez volt az a repülőtér, ahonnan 1991 áprilisában utolsóként repültek el a szovjet repülőgépek. A múzeumnak egy különleges helyszín ad otthont: a gyógyfürdőhely piaccsarnokát alakították át hangárrá.

Megnyílt ´´A szovjet repülőtér titkai´´ címü kiállítás Berekfürdőn

Az itt berendezett kiállításon egy szöveges, általános történelmi bevezető várja a látogatót, majd a kunmadarasin túl a kalocsai, a kiskunlacházi, a sármelléki és a tököli repülőterekről származó tárgyakat, fényképeket, emlékeket lehet megtekinteni.

A falakon az objektumokról készült eredeti szovjet légi fotók, az alakulatok, a gépek és a hajózók mindennapjait megörökítő, titokban elkészített képek függnek, míg a tárlókban repüléshez használt speciális ruházatok, az alakulatok müködéshez szükséges eszközök és repülőalkatrészek sorakoznak.

Megnyílt ´´A szovjet repülőtér titkai´´ címü kiállítás Berekfürdőn

A kiállítás csemegéinek számít az agitációs célokra használt röplapbomba, vagy a II. világháborúból is ismert, az éjszakai bombatámadásokat segítő, ejtőernyőn ereszkedő világító bomba, közismert nevén a „Sztálin gyertya”. De megtekinthető az ennél sokkal veszélyesebbnek számító atombomba 1:1 méretarányú imitált másolata, amelyet gyakorlatozáskor „csak” kerozinnal töltöttek meg, és a felrobbantásakor kialakuló füstfelhő „csupán” képében hasonlított az atomfelhőre.

Fotó: Berekfürdői Múzeum

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 08. 21., 09:00
A Magyar Légierőn belül jelentős fejlesztések zajlanak, néhány év alatt minőségben és mennyiségben egyaránt komoly technika érkezett be és a folyamat még nem ért véget. Ezek üzemeltetéséhez természetesen rengeteg, magasan képzett fiatalra is szükség van.
2024. 08. 13., 09:10
Az Egyesült Királyság és a kontinentális Európa között húzódó Csatorna, azaz a La Manche nem csupán természetes védvonalként működött a második világháború első napjától, hanem halálos csapdaként is.
2024. 07. 30., 09:00
Bár napjainkban a szerepe már jelentősen csökken, a Panavia program során kifejlesztett repülőgép még mindig első vonalbeli csapásmérőnek számít. A prototípus fél évszázaddal ezelőtt emelkedett először a levegőbe.
2024-09-10 16:39:21
Az olimpiai után a paralimpiai csapat is a Wizz Air repülőgépének fedélzetén érkezett haza Párizsból, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren hétfőn fél öt előtt nem sokkal landolt az aranygép, amely az olimpiai és paralimpia sportolók tiszteletére kapott egyedi fényezést.
2024-08-28 10:30:49
Megérkezett a KLM amszterdami bázisára a holland királyi légitársaság első Airbus A321neo típusú repülőgépe. A keskenytörzsű, főként európai járatokat teljesítő repülőgép a legújabb technológiát képviseli, alacsonyabb fogyasztású és károsanyag-kibocsátású, mint az eddigi repülőgépek.
2024-08-26 13:42:43
Az olimpikonok után, augusztus 28. és szeptember 8. között a paralimpikonoké lesz a főszerep Párizsban, ahol 39 magyar sportoló képviseli hazánkat 13 sportágban. Őket a Wizz Air menetrend szerinti járatával, a Team Hungary dizájnt viselő repülőgéppel repíti a francia fővárosba augusztus 25-én és 26-án, majd a játékok után vissza Budapestre.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 09. 12., 10:23
Az MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál három héten át Mi-17 szimulátoros képzést tartanak Bulgáriából heti váltásokban érkező pilóták számára. A cél, hogy fenntartsák és fejlesszék a bolgár helikopteres személyzetek repüléstechnikai képességeit, valamint gyakorolják a kényszerhelyzeti eljárások kezelését.
2024. 09. 11., 10:15
2004. július 8-án utoljára volt hangos a szentkirályszabadjai légtér a helikopterek jellegzetes zajától.
2024. 09. 10., 10:30
„A mai nap a szórakozásé” – szólt az MH 47. Bázisrepülőtér családi napjának mottója, ahol a látogatókat valóban sokszínű program fogadta a pápai alakulat bázisán.
2024. 09. 04., 10:14
A tegnapi napon a megszokott helyszínen, a Gyöngyös melletti pipishegyi repülőtéren kezdetét vette a Magyar Honvédség hagyományos őszi kutató-mentő gyakorlata, az Air Wolf Hunting.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.