A magyar ejtőernyős társadalom mély megrendüléssel fogadta a hírt, hogy vitéz Bakó István, életének 91. évében, június 21-én elhunyt. A magyar királyi ejtőernyős szakaszvezető, rehabilitált zászlós hamvai 2011. július 19-én 15 óra 16 perckor megtértek egykori bajtársai közé.
Az 1920. április 22-én született Bakó István volt az utolsó túlélője az 1941. április 12-én, a veszprém-jutaspusztai repülőtéren lezuhant szállító-repülőgép katasztrófájának. A délvidéki müveletekre induló ejtőernyős harccsoport vezérgépe – fedélzetén az alakulat parancsnokával, vitéz Bertalan Árpád őrnaggyal – a felszállást követően az oldalára billent és a földbe csapódott. Az égő, felrobbanó roncsból csak négy ejtőernyősnek sikerült megmenekülnie. Köztük volt Bakó István is.
A háborút követően Bakó István (képünkön) erőt és fáradságot nem kímélve ápolta a magyar katonai ejtőernyőzés hőskorának és hőseinek emlékét. Lakóhelyén, Hajdúsámsonban a Petőfi Sándor Városi Könyvtár, Közmüvelési és Muzeális Intézmény ad helyet az általa összegyüjtött tárgyi emlékekből rendezett állandó kiállításnak. Aktív szervezője, résztvevője volt a veterán ejtőernyőzéssel, a második világháború harcaival és a magyar hősök napjával kapcsolatos megemlékezéseknek, emlékmüállításoknak.
Hajdúsámson díszpolgárává választották, és birtokolta az MH 34. Bercsényi László Különleges Müveleti Zászlóalj – a korábbi mélységi felderítő-zászlóalj – tiszteletbeli parancsnoka címet is.
Bakó István hamvainak július 19-i szétszórásán, Jutaspusztán a hajdúsámsoni református lelkész, Lovászi Krisztián, majd az ejtőernyősök, a repülők és a Vitézi Rend nevében vitéz Harmath Lajos búcsúzott el az egykori ejtőernyőstől. Felidézték életútját, áldozatos munkáját, a hősök emlékének megőrzéséért tett cselekedeteit.
Ezt követően Hajdúsámson polgármestere, Hamza Gábor folytatta a búcsúzást, majd a Honvédelmi Miniszter búcsúlevelét is felolvasták. Végül Sándor Tamás ezredes, az MH 34. Különleges Müveleti Zászlóalj parancsnoka köszönt el alakulata tiszteletbeli parancsnokától.
A református áldást követően egy helikopterrel indult vitéz Bakó István az utolsó útjára. Hamvait – végakaratának megfelelően – az 1941-es katasztrófa emlékmüvének környékén szórták szét. Ott, ahol egyszer, a gondviseléstől vezérelve sikerült elkerülnie a halált.
A rendezvény végén a katona, az ejtőernyős, és a veterán szervezetek, valamint a magánszemélyek elhelyezték a megemlékezés virágait az emlékmü talapzatán.
Egy hosszú és küzdelmes élet ért véget, egy történelmi korszak zárult le azzal, hogy az utolsó túlélőtől is búcsút vettek.
November hónapban kültéri repülős programból már kevesebb van, így ehavi programajánlónkban többek között előadásokat és makettkiállítást tudunk Olvasóink figyelmébe ajánlani!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.