Az amerikai légierő megkezdte több repülőgépén, többek között az F-22 Raptorokon alkalmazott On-Board Oxygen Generating System (OBOGS) – fedélzeti oxigénellátó rendszerek ellenőrzését, mivel előfordulhat, hogy a rendszerek működésében rendellenesség lép fel.
„A légierő müveleti parancsnoksága ideiglenesen megtiltotta az F-22 Raptor típusú vadászrepülőgépek számára repülések végrehajtását 7600 m-es magasság felett,” – mondta William Nichols ezredes a parancsnokság szóvivője.
„A légierő müveleti parancsnokság vizsgálatot vezet a repülőgép fedélzeti oxigénellátó rendszerekkel kapcsolatban, amely vizsgálat érinti az F-22 vadászrepülőgépet is,” – mondta Nichols. „A vizsgálatokat baleset megelőzési céllal végzik annak érdekében, hogy biztosítsák az OBOGS rendszerek biztonságosan müködését,” – tette hozzá az ezredes.
„A vizsgálat befejezése után, az eredmények ismeretében megtesszük a szükséges lépéseket,” – mondta a szóvivő.
Raptorok alacsony áthúzása
A Lockheed Martin cég szóvivője megerősítette, hogy megszorítás a tavaly novemberi, az Elmendorf légibázis állományába tartozó F-22 vadászrepülőgép Alaszkában történt lezuhanása óta van érvényben.
A légierő egy illetékese elmondta, nem kizárt, hogy az OBOGS meghibásodása felelős a katasztrófáért, amely során Jeffrey Haney százados, az 525. repülőszázad F-22 pilótája életét vesztette. A korlátozás ellenére a Raptor teljes mértékben megőrizte hadrafoghatóságát és szükség esetén képes végrehajtani harci feladatait, mondta a forrás.
„A jelenlegi vizsgálat egy általános biztonsági gyakorlat, amely minden olyan repülőgéppel kapcsolatos, amely érintett lehet az esetleges probléma során,” – mondta Mark Gunzinger, a washingtoni Stratégiai és Költségvetési Értékelő Központ elemzője, volt vadászpilóta.
Az a tény, hogy a lopakodó kiképzési repülései korlátozás alá esnek, nem jelenti azt, hogy a Raptor esetleges háborús küldetési is korlátozva lennének, mondta Gunzinger.
Az OBOGS meghibásodása életveszélyes helyzetet teremthet, mondta Hans Weber, a Tecop International cég elnöke.
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.