2011. február 24-26. között Brüsszelben tartotta soros konferenciáját a „European Airshow Council” (EAC), az Európai Repülőnapok Tanácsa. Az idei konferencián Magyarországot két fő képviselte Vida Károly és Fekete Róbert személyében. Korábban mindketten hosszú éveken keresztül dolgoztak a Kecskeméti Repülőnap és Haditechnikai Bemutató sikeréért. A háromnapos rendezvény résztvevői között éppúgy megtalálhatóak voltak repülőnapok szervezői, bemutató kötelékek parancsnokai, mint repülőnapok „ismert hangjai” a speakerek, szponzorok. A konferencián 24 ország 240 képviselőjének jelenlétében adták át a 2010. év legjobb repülőnapjának járó díjat, a „Paul Bowen Trophy”-t, amelyet a Kecskeméti Repülőnap és Haditechnikai Bemutató érdemelt ki.
A névre szóló meghívót még tavaly novemberében kapta meg a két magyar résztvevő, egy felkéréssel, hogy egy prezentáció keretében mutassák be a kecskeméti repülőnap történetét, fejlődését, hogyan sikerült évről-évre előrébb lépni.
Az idei konferencia február 24-én este a hivatalos megnyitóval, köszöntővel vette kezdetét. Régi barátok találkoztak újra, és új barátokat fogadtak be a repülőnapok közösségébe. A konferencia jó alkalmat nyújt arra, hogy az új résztvevők találkozzanak a szervezőkkel és lehetőséget biztosít a közvetlen kapcsolatfelvételekre. Új F-16 bemutató pilóta vett részt Törökországból, Görögországból, de a résztvevők között volt a pakisztáni légierő képviselője is, aki azzal a nem titkolt céllal érkezett, hogy bemutatkozási lehetőségeket kutasson fel nemzeti bemutató kötelékük, a „The Sherdils” számára.
A pénteki napon Gilbert Buekenberghs, az EAC elnöke nyitotta meg a konferenciát, majd a hagyományok szerint egy legendás bemutató pilóta léphetett elsőként a mikrofonhoz. Ezúttal ez a megtiszteltetés Jacques „Red” Dewaelheyns-t érte, aki a belga légierő történelmi kötelékének a „Red Devil”-nek volt a vezére. Az élménydús, sokszor sziporkázó előadás után a francia légierő bemutató csapatainak igazgatója, Bruno Bezier alezredes ismertette mindazt a tevékenységet, amit annak érdekében végeznek, hogy sikeresen szerepelhessenek a repülőnapokon.
A következő blokk a közép-európai repülőnapok fejlődéséről, a térség egyre inkább meghatározóvá váló szerepvállalásáról, előretöréséről szólt. Zbynek Pavlacik a cseh légierő képviseletében az Ostravában már hagyományos NATO Day rendezvénnyel ismertette meg a hallgatókat, majd következett a magyar prezentáció. Bob Dixon az EAC vezetőségi tagja felvezetőjében közép-európai „Air Tattoo”-ként említette a kecskeméti repülőnapot, ami már magában elismerés.
A jól sikerült előadás után következett a meglepetés. Mielőtt a következő előadót szólították volna a pódiumra, színpadra lépett Gilbert Buekenberghs az EAC elnöke és a magyar résztvevőknek átnyújtotta a „Paul Bowen Trophy”-t, amelyet az előző év legjobb repülőnapja érdemel ki.
Balról jobbra: Fekete Róbert, Vida Károly és Gilbert Buekenberghs az EAC elnöke
A díjat több szempont alapján ítélik oda, amelyek között szerepel a biztonság, a szervezettség és nem utolsó sorban az, hogy az adott rendezvény mennyire közönségbarát. Az EAC-hez eljuttatott információk alapján a 2010. évi kecskeméti repülőnap minden tekintetben megfelelt ezen kritériumoknak, illetve a díj szól az elmúlt tíz év sikeres munkájának. Elmondható, erős mezőnyben végzett az élen a Kecskeméti Repülőnap, hiszen egy-egy szezon alatt napjainkban már közel ötszáz különböző szervezésü és méretü repülőnapot tartanak Európában.
…folytatjuk …
Az éves kiképzési tervnek megfelelően, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár Gripen hajózói 2024. szeptember 16-19. között délutáni, esti kiképzési repüléseket hajtottak végre, melyek fotózására a spotterek is lehetőséget kaptak.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.