Közép-európai légtérszimulációs központot épít ki Budapesten a HungaroControl. Az új oktatási, szimulációs és kutatás-fejlesztési intézmény létrehozását a társaság és a kontinens légiforgalmi irányító szolgálatait tömörítő EUROCONTROL ma aláírt szerződése alapozza meg. A vállalkozás célja, hogy a légi navigációt támogató K+F és szimulációs tevékenység nemzetközi központja legyen, és elősegítse a régió országainak szakmai együttműködését a küszöbön álló uniós integráció sikere érdekében.
Regionális oktatási, szimulációs és K+F létesítményt állít fel tavasszal a HungaroControl. Ebben a legmodernebb technológiák segítségével végezhetők majd el azok a valós idejü, illetve modellező szimulációk, amelyek nélkülözhetetlenek a légtérkezelés és a forgalomirányítás fejlesztéséhez, valamint a szakszemélyzet folyamatos képzéséhez. A központ lehetőséget ad új légi közlekedési megoldások (például az irányítók munkáját segítő új eszközök) kidolgozására, ezek tesztelésére, illetve jóváhagyásukra is. Hagyományos légiforgalmi irányítói tevékenysége mellett a HungaroControl Zrt. jelentős képzési, szimulációs és K+F hagyományokkal, tapasztalt oktató- és szakembergárdával rendelkezik. Szabad kapacitásai és jelentős beruházásai pedig az infrastrukturális hátteret biztosítják a tervezett közös központ létrehozásához.
Az új vállalkozás lényegében az EUROCONTROL tavaly bezárt CRDS (Central European Research, Development and Simulation) központjának helyét és szerepét veszi át. Szepessy Kornél, a HungaroControl elnök-vezérigazgatója és Bo Redeborn, az EUROCONTROL igazgatója január 31-én írta alá azt a szerződést, amelynek értelmében a HungaroControl megvásárolja a korábbi CRDS központ világszínvonalú berendezéseit. Az eseményen a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot Gergely Máté légügyi főigazgató képviselte.
„A nemzetközi légi forgalom ugrásszerü növekedése és az Egységes Európai Égbolt program keretében elinduló integráció egyre erősebb keresletet támaszt a légi navigációt támogató kutatás, fejlesztés és oktatás nemzetközi piacán, miközben az erre alkalmas kapacitások csak korlátozottan állnak rendelkezésre” - mondta el Szepessy Kornél, a HungaroControl elnök-vezérigazgatója a vállalkozás hátteréről.
Az új központ elindításához szükséges korszerü eszközpark mostani megvásárlása mintegy 35,5 millió forintot tesz ki. A saját forrásból finanszírozott vállalkozás várhatóan májusban kezdi meg a próbaüzemet új szakmai stábbal, új helyszínen és kibővített szolgáltatási körrel, a tervek szerint pedig nyártól már éles szimulációkra, szoftverek tesztelésére vagy oktatásra is igénybe vehető lesz.
A központ célja, hogy ösztönözze az Egységes Európai Égbolt keretében létrehozandó közép-európai funkcionális légtérblokk – Ausztria, Csehország, Szlovákia, Horvátország, Szlovénia, Bosznia-Hercegovina és Magyarország – légiforgalmi szolgálatainak szakmai együttmüködését. A vállalkozás biztosítja a közös munkához szükséges világszínvonalú technológiai hátteret, a nemzetközi tudásbázist és a bőséges szabad kapacitást.
A HungaroControl
A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. a magyar légtérben a légiforgalmi szolgáltatások nyújtására és légiforgalmi szakszemélyzet képzésére kijelölt állami vállalat. Világszínvonalú technológiája, élenjáró fejlesztései és szolgáltatásai révén a nemzetközi légiforgalmi irányítás egyik legpontosabb, leghatékonyabb és legmegbízhatóbb szolgáltatója, az Egységes Európai Égbolt keretében zajló uniós integráció aktív regionális kezdeményezője, együttmüködő partnere.
Az Egységes Európai Égbolt (Single European Sky)
Az Egységes Európai Égbolt az Európai Bizottság kezdeményezése, amelynek célja az európai légiforgalmi irányítás rendszerének egységesítése és nemzetközi versenyképességének javítása, a repülésbiztonság és a hatékonyság fokozása, a kapacitások optimalizálása, a légi jármüvek üzemeltetési költségeinek csökkentése, valamint a légi közlekedés fenntarthatóságának biztosítása. Az integrációs program keretében a nemzeti légi navigációs szolgálatok munkáját összehangolják és a jelenleg még államhatárok mentén feldarabolt légteret nagyobb regionális egységekbe, úgynevezett funkcionális légtérblokkokba (FAB) integrálják. Magyarország 2012-től a közép-európai funkcionális légtérblokk (FAB CE) tagja lesz Ausztriával, Csehországgal, Szlovákiával, Horvátországgal, Szlovéniával és Bosznia-Hercegovinával együtt.
Az EUROCONTROL
A biztonságos légi közlekedés fejlesztésére létrehozott, európai kormányközi szervezet. Jelenleg 39 ország és az Európai Bizottság is tagja. Célja a légi közlekedés biztonságának fokozása mellett a teljesítményközpontú szemlélet meghonosítása és a légi közlekedés okozta környezeti károk csökkentése. Partnereivel együtt az Egységes Európai Égbolt létrehozásáért, valamint egy egységes páneurópai légiforgalmi irányítási rendszer (ATM) fejlesztéséért dolgozik.
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.