Mint arról nemrégiben beszámoltunk, az illetékesek meglehetősen sürgetik a B-3, azaz az újgenerációs amerikai bombázó fejlesztését, amely azonban megrekedt mivel 2009 februárjában a Védelmi Minisztérium költségvetési problémákra hivatkozva elkaszálta a következő generációs bombázó fejlesztését. Idén márciusban a közös Boeing-Lockheed tervezet is befuccsolt, mivel nem sikerült megegyezniük a feleknek. Így egyelőre nincs se tervezője, se neve a leendő amerikai stratégiai bombázónak.
Az új típusnak új hajtómü is dukál, így a hajtómügyártók nem restellnek újabb és újabb tervezetekkel előállni. Most épp a Pratt&Whitney részéről ajánlottak egy erőforrást, mely polgári és katonai technológiák összeházasításából születne meg. Alapjául az F-35-ös számára kifejlesztett és gyártott F135 sugárhajtómü magja szolgálna, ezt egészítené ki a P&W legújabb technológiája, a GTF PurePower, mely egy áttételházon keresztül hajtja meg a ventilátor-fokozatot, optimális fordulatszámon tartva az első lapátsort, kedvezőbb fogyasztást és alacsony zajterjedést eredményezve. Az így kapott, PW9000 jelöléssel ellátott erőforrás tolóerejét 10 000 és 30 000 font (4 500 és 13 600 kilogramm) közé saccolják.
Warren Boley, a P&W katonai hajtómüvekkel foglalkozó divíziójának igazgatója elmondta, a munkát részben a Pentagon által a fejlesztésekre biztosított 1.7 milliárd dollárból finanszírozzák majd.
A B-3 az előzetes tájékoztatás szerint egy szubszonikus, széles tartományban lopakodni képes, közepes terhelésü bombázó lesz, bár a konkrét képességeit még nem határozták meg. Minden valószínüség szerint rendelkezni fog nukleáris csapásméő képességgel is, valamint lehetőség lesz autonóm üzemelésre is olyan bevetéseken, ahol túlzott kockázatot jelent a személyzet jelenléte.
Az USAF legalább 150-170 gépet kíván beszerezni, amennyiben ezt a számot sikerül is megrendelni, úgy a darabár a B-2-höz viszonyítva igen kedvező lesz.
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.