Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázisról érkezett négy helikoptervezetővel és hat repülőműszaki szakemberrel megkezdte tevékenységét a 10 fős Magyar Légi Kiképzés-támogató Csoport Afganisztánban, Kabulban. A honvédség ezzel a kiképző csoporttal is a térség stabilitásának és rendjének megteremtésében vállal szerepet az ISAF kötelékén belül.
A feladatukat most megkezdő magyar helikoptervezetők és repülőmüszakiak a NATO afganisztáni kiképző missziójának keretében segítik az Afgán Nemzeti Hadsereg Légi Hadtestét (ANAAC) olyan müveleti képességek elérésében, amelyek szükségesek az afgán kormányzat céljainak és szándékainak megvalósításához. A magyarok cseh és amerikai kollégáikkal együtt az ANAAC Mi–24 helikoptereinek üzemeltetésében és üzemben-tartásában vesznek részt. A kiképző misszió legfőbb célja az afgán harci helikopter alegység müveleti képességeinek növelése.
A csoport több hónapos hazai felkészítést követően április közepén érkezett Kabulba, ahol egy rövid hadszíntéri ismertető után májusban megkezdte szakmai feladatainak végrehajtását: az afgán repülő-müszaki és hajózó állomány képzését, valamint tevékenységének mentorálását. Az ANAAC-nál rendszerben tartott Mi−24-esek fő jellemzőiket tekintve megegyeznek azokkal a gépekkel, melyek a Magyar Honvédségben is hadrendben állnak: kiváló túlélőképességgel rendelkező, sokrétüen alkalmazható harci helikopterek. A korszerü felszereléssel ellátott csoport a repülő-kiképzéssel összefüggő tevékenységét várhatóan egy évig fogja végezni az afgán fővárosban.
A szakmailag és katonailag egyaránt kiválóan felkészült tisztek, tiszthelyettesek – az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis katonái – a karjelzésükön is olvasható jelmondathoz hüen teszik a dolgukat: „Tisztességgel, Bátorsággal, Becsülettel”. Legyen szó a helikopterek repülésre történő felkészítéséről, a repülési feladatok végrehajtásáról, vagy éppen az esetleges hibák kijavításáról, oktatásról. Kiképző-oktatói és mentori munka egyúttal kiváló alkalmat nyújt a csoportnak a tapasztalatszerezésre is, hogyan kell más nemzetek katonáival együttmüködni, közösen gondolkodni, feladatokat megoldani. Kabulban szerzett tapasztalatokat – hazatérésüket követően – mind a helikoptervezetők, mind a repülő-müszakiak kamatoztathatják a gyakorlatokon, vagy az új „repülős generáció” nevelésében.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A Saab F-39 Gripen legújabb szállítmánya útnak indult Brazília felé – a két repülőgépet holland hajó fogja leszállítani rendeltetési helyére, várhatóan december közepére érkezhetnek meg.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.