2024. 12. 01.
Elza
: 413 Ft   : 391 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Véget ért a Load Diffuser 2010 gyakorlat

JETfly  |  2010. 05. 07., 21:24

Sajtónappal ért véget a Load Diffuser 2010 elnevezésű magyar-amerikai közös repülőharcászati gyakorlat pénteken Kecskeméten, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison. A kéthetes rendezvényen a honvédség légierejének valamennyi alakulata képviseltette magát: több mint 350 katona, nyolc Gripen és két MiG–29-es vadászgép vett részt rajta.   Véget ért a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison az április 26. és május 7. között megrendezett Load Diffuser 2010 elnevezésű, magyar-amerikai közös repülő harcászati gyakorlat. A kiképzési rendezvényt záró pénteki sajtónapon elhangzott a gyakorlat célja az volt, hogy a repülőbázis pilótái tapasztalatokat szerezzenek és osszanak meg a más típusú repülőgépekkel történő, közös repülések során. Emellett pedig a NATO-ban alkalmazott harceljárások végrehajtása, valamint az úgynevezett keresztkiszolgálás is a gyakorlat célja volt.

A kéthetes kiképzési rendezvényen a Magyar Honvédség légierejének valamennyi alakulata képviseltette magát, összesen több mint 350 katona, nyolc Gripen és két MiG–29-es vadászgép vett részt a gyakorlaton. Emellett egy Mi–24-es harci helikopter, valamint egy KUB légvédelmi rakétakomplexum is kapott feladatokat a Load Diffuser 2010 során. Az amerikaiak pedig az Ohioi Nemzeti Gárda légierejének nyolc darab F–16-os vadászrepülőgépét és a kiszolgálásukhoz szükséges földi, müszaki személyzetet telepítették át az óceán túlpartjáról Kecskemétre.

A közös kiképzésre érkezett amerikai repülőgépek és azok személyzete tökéletes partnernek bizonyult a magyar fél számára, hiszen együttmüködésüknek köszönhetően lehetőség nyílt a NATO-ban alkalmazott támadó és védelmi légi-szembenállási müveletek önállóan, és kötelékben végrehajtott begyakorlására. Emellett pedig a légvédelmi irányító egységek gyakoroltatását is lehetővé tette a magyar-amerikai közös kiképzés – hangzott el a gyakorlat sajtónapján.

Az amerikai és a magyar vadászrepülőgépek az elmúlt két hétben több mint 220 felszállást teljesítettek, s összesen 234 órát töltöttek a levegőben. Sajnos az időjárás kétszer is beleszólt a katonák terveibe, az izlandi vulkán kitörése után elrendelt légtérzár miatt csak késéssel érkezhettek meg az amerikaiak Kecskemétre, egyszer pedig egy hirtelen lecsapó vihar miatt kellett elhalasztani a betervezett repüléseket.

 

A rendezvényt a Honvédelmi Minisztérium vezetése, illetve az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete is megtekintette. A programot záró sajtótájékoztatón Szekeres Imre honvédelmi miniszter elmondta: a Kecskeméten az elmúlt napokban zajlott harcászati gyakorlat különleges volt. Hiszen Magyarország számára a legfontosabb a légterének ellenőrzése és védelme. Ez a gyakorlat pedig erről a biztonságról és védelemről szólt. Másrészt pedig arról az együttmüködésről, amely a Magyar Honvédség és az Ohioi Nemzeti Gárda között kialakult.

A honvédelmi miniszter hozzátette: Magyarország ma teljes biztonságban van, hiszen a hét szomszédos ország közül négy tagja a NATO-nak, vagy az Európai Uniónak, kettővel pedig Partnerség a Békéért megállapodása van az Észak-Atlanti Szövetségnek. Ha valamilyen kockázat kialakul, akkor az csak a levegőből jöhet. Éppen ezért stratégiai kérdés volt a magyar légierő és a légvédelem fejlesztése az elmúlt években.

Különösen nagy tudást és magas szintü technikai ismereteket követel meg két ország légierejének ilyen szintü együttmüködése – fogalmazott Szekeres Imre, hozzátéve: a Magyar Honvédség az Ohioi Nemzeti Gárdával „éles helyzetben”, Afganisztánban is együttmüködik, közösen müködtetnek egy OMLT-t az ázsiai országban, egy afgán zászlóalj felkészítése érdekében.

A miniszter hangsúlyozta azt is, hogy a mostani gyakorlaton mind a két ország a legfejlettebb technikáját mutatta be, hiszen a magyarok a Gripenekkel és a MiG–29-esekkel, az amerikaiak pedig az F–16-osokkal jelentek meg.

Tájékoztatója második felében Szekeres Imre arról beszélt, hogy ebben az évben ismét lesz Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató a kecskeméti repülőbázison, mégpedig augusztus 7–8-án. Európa egyik legizgalmasabb bemutatójára kerül sor, mégpedig különleges alkalmak apropóján, hiszen száz éves a magyar katonai repülés és száz éves a magyar géprepülés. Eddig húsz ország jelezte részvételét a kétnapos programon.

Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok rendkívüli és meghatalmazott nagykövete tájékoztatójában kiemelte: a Magyar Honvédség és az Ohioi Nemzeti Gárda közötti partnerségi program az egyik legjelentősebb ilyen típusú együttmüködés a világon. Az afganisztáni együttmüködés különösen példaértékü más országok előtt is, a Load Diffuser gyakorlat pedig arra teremtett jó alkalmat, hogy a meglévő együttmüködést tovább lehessen mélyíteni.

A nagykövet asszony hangsúlyozta: az a feladat, amelyet a Magyar Honvédség és a Magyar Légierő a NATO-n belül ellát, nagy mértékben hozzájárul a terrorizmus elleni küzdelemhez. S mivel azt nem lehet tudni, hogy a következő merénylet-kísérletre mikor és hol kerül sor, mindig készen kell állni. A magyar légierőben szolgáló férfiak és nők büszkék lehetnek arra, amelyet a terrorizmus elleni harcért tesznek.

A Load Diffuser 2010 gyakorlat jó lehetőség volt arra, hogy a két légierő katonái még jobban kiépítsék együttmüködési képességeiket – emelete ki Eleni Tsakopoulos Kounalakis, majd arról beszélt, hogy az Amerikai Egyesült Államok nagyon büszke arra, hogy Magyarországgal dolgozhat együtt annak érdekében, hogy további képességeket fejlesszenek, s ezek segítségével szolgálják a közös célt, a nemzetbiztonságot.

Tömböl László mk. vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnöke elmondta: a Magyar Honvédség alkotmányban meghatározott feladata az ország területi sérthetetlenségének, légterei szuverenitásának védelme. Mindemellett természetesen a szövetség keretein belül Magyarország együttmüködik más országok katonai szervezetivel a béketámogató müveleteiben, illetve ha szükséges, akkor az ötödik cikkely szerinti müveletekben is.

Ahhoz, hogy a Magyar Honvédség ezeknek a feladatoknak meg tudjon felelni, képességekkel kell rendelkeznie – tette hozzá a vezérkari főnök –, ám e képességeknek technikai és humán oldala van. A technikai eszközöket be lehet szerezni, ugyanakkor ezeket üzemeltetni is kell, mégpedig mesteri fokon. Az üzemeltetés sokszor nemcsak önmagunknak szükséges, hanem szövetségi keretek között kell megvalósítani. Így a képesség kialakításának legfontosabb része a személyi állomány felkészítése, gyakoroltatása. Csak miután e képességeket megszereztük, tudunk eleget tenni a feladataiknak.

Tömböl tábornok hangsúlyozta: minden kiképzési feladat csúcsa a gyakorlat. A gyakorlat, amelyen komplex formában tudják bizonyítani a katonák, hogy miként sajátították el a szükséges ismereteket.

A HM Honvéd Vezérkar főnöke szerint az elmúlt két hétben egy rendkívül sikeres gyakorlatot hajtottak végre az amerikai és a magyar katonák Kecskeméten. A siker nemcsak a nagyszámú felszállásnak, hanem a feladatok komplexitásának is köszönhető.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 18., 16:45
Idén októberben megállapodás született arról, hogy különleges mentéseknél segédkezik egymásnak az EUFOR (European Union Force) és a konjici Prenj Hegyimentő Szolgálat. Az együttműködés aláírásakor a nemzetközi haderőt dr. Sticz László vezérőrnagy, az EUFOR Althea művelet parancsnoka, míg a bosnyák felet Almir Mahmutović, az önkéntes szervezet igazgatótanácsának elnöke képviselte.
2024. 11. 06., 09:09
2024. november 4-7. között rendezik meg Párizsban az Euronaval haditengerészeti, védelmi kiállítást, melynek keretein belül új szerződést írhatott alá az Airbus Helicopters a hazánk által is üzemeltetett H225M típusú közepes, többfeladatú helikopterre vonatkozóan.
2024. 11. 04., 09:11
2018 után 2024-ben ismét megrendezik a Cruzeiro do Sul, azaz a CRUZEX nagyszabású, nemzetközi légi hadgyakorlatot Brazíliában. A Natal központú kiképzési esemény kiemelt fontosságú és komplexitású Dél-Amerikában, kis jóindulattal akár a brazil Red Flagnek is lehet nevezni. Lesznek újoncok és lesznek búcsúzók: és az is biztos, hogy valóságos típuskavalkád várható.
2024. 10. 25., 09:12
A 9603-as az utolsónak gyártott magyar MiG-21MF-ek (9507-9515, 9601-9606) egyike. Gyártási száma 969603, szériaszáma pedig 9603 (a 96. széria 03. gépe). A repülőgép felújítását a Berekfürdőn található, A szovjet repülőtér titkai múzeum csapata végezte: az Aranysas magazin 2024. novemberi számában a 9603-as történetéről olvashatunk további részleteket.
2024-11-05 18:30:00
A Wizz Air nyerte el idén a CAPA (Centre for Aviation) által megítélt Év Fenntartható Légitársasága elismerést az európai, közel-keleti és afrikai régióban (EMEA’s Environmental Sustainability Airline Group for 2024), amit a légitársaság Hongkongban, a CAPA díjkiosztóval egybekötött légi közlekedési csúcstalálkozóján vehetett át.
2024-10-30 13:45:35
A 2024-2025-ös téli menetrendjében a Wizz Air öt új célállomást tesz elérhetővé Budapestről: Genovába, Gran Canariára, Salernóba, Memmingenbe, és Marrákesbe is indul közvetlen járat a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről. Budapestről így már összesen 32 ország 71 repülőterére lehet a Wizz Airrel utazni, ezzel a magyar fővárosból érhető el a légitársaság legtöbb desztinációja.
2024-10-29 16:45:00
A légitársaság 1,5 millió utast és több mint 77 ezer tonna rakományt szállított egy évtized alatt a magyar főváros és a közel-keleti metropolisz között, hozzájárulva ezzel a magyar turizmus és kereskedelmi kapcsolatok bővüléséhez.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 11. 27., 10:15
A 2000-es évek első felében a tíz F-14-es mellett, harminchat F/A-18-as adta a Truman csapásmérő képességét.
2024. 11. 21., 10:02
Az amerikai légierő egyik igáslova az F-105 Thunderchief volt Délkelet-Ázsiában, ahol az eredetileg nukleáris csapásmérésre szánt típust vadászbombázóként, később pedig a légvédelem elnyomására is használták.
2024. 11. 13., 09:36
Néhány hónap után ismét a Brussels Airlines kerül terítékre, amelynek látványos, belga ikonokat felvonultató festésmintáiról áprilisban volt szó.
2024. 11. 09., 11:00
Az eseményen Dr. Koller József dandártábornok, Olaszországba akkreditált véderő, katonai és légügyi attasé is részt vett. A szicíliai látogatás célja a nemzetközi nap mellett, a Sigonella-i bázis szakmai bemutató napján történő részvétel volt.

  Legfrissebbek most

2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.