Az olasz Finmeccanica konszernhez tartozó AgustaWestland a közelmúltban szállított le két AW139 közepes helikoptert a malajziai tűzoltó- és mentőszolgálat számára. A két hajtóművel felszerelt forgószárnyasok az AgustaWestland Vergiate-beli gyárának „futószalagjáról” gördültek le még március hónap végén, és ugyanekkor történt meg a hivatalos átadásuk is a gyár területén. A 2009 januárjában megkötött szerződés a helikopterek vételára mellett tartalmazza a pilóták, valamint a földi kiszolgáló szakszemélyzet kiképzését és típusátképzését is.
A malajziai hatóságok a forgószárnyasokat polgári közszolgálati célok ellátására vásárolták meg, így a két AW139-es helikopter a lehető legrövidebb időintervallumon belül szolgálatba állhat. Tervek szerint a helikoptereket főként tüzoltó, kutató-mentő, felderítő, valamint általános közhasznú feladatok ellátására használnák. Malajzia tüzoltó- és mentőszolgálata már 2004 óta sikeresen üzemeltet ugyancsak két darab AgustaWestland AW109-es helikoptert. Az elmúlt csaknem hat év folyamán szerzett jó tapasztalatokról tesz tanúbizonyosságot, hogy az ország ismét a helikoptercsalád remek képességekkel rendelkező újabb termékét választotta.
Az AW139 ikerhajtómüves helikopterek már bebizonyították tüzoltási- és mentési képességeiket, nagyfokú megbízhatóságukat, hatékonyságukat, valamint gazdaságosságukat az Amerikai Egyesült Államok Los Angeles-i tüzoltóság, továbbá a koreai Gangow tüzoltósága szolgálatában. Az AW139-es helikopter egy újgenerációs közepes forgószárnyas, amely teljesítményével, megbízhatóságával, valamint különösen korszerü kabinmüszerezettségével tünik ki a helikoptergyártó iparban. A forgószárnyas kettő nagyteljesítményü Pratt & Whitney PT6C - 67C hajtómüvel van felszerelve, amelyek egyenként legfeljebb 1252 kW teljesítmény leadására képesek. A helikopter utazósebessége valamivel több mint 300 km/h, gyakorlati csúcsmagassága majdnem eléri a 7000 métert, valamint egy üzemanyag feltöltéssel csaknem 6 óra hosszat képes a levegőben tartózkodni.
Az AW139 kiváló képességeit jól bizonyítja, hogy napjainkig a világ csaknem ötven országának több mint 120 megrendelője vásárolt megközelítőleg 460 darab ilyen típusú helikoptert, amelyeket széles körben alkalmaznak, főként kutató-mentő, légi mentő, tüzoltó, különféle szállítási (VIP, testületi), karhatalmi, menetrendszerü utasszállítási, valamint katonai feladatok ellátására egyaránt.
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.