Az Amerikai Egyesült Államok szárazföldi ereje hosszú távú tervei között szerepel, a már meglévő helikoptereinek átalakítása, valamint modernizálása, hogy azok képesek legyenek akár pilóta nélküli repülési feladatok végrehajtására is. Katonai szakértők tervei szerint, ezeknek a légi eszközöknek képeseknek kell lenniük a repülési feladat teljesen önálló teljesítésére, valamint alkalmasnak a le- és felszállási manőverek pilóta nélkül történő végrehajtására is. Azonban nem elvárása a programnak, hogy ezek a légi járművek képesek legyenek önálló tűzkiváltásra.
Az Alabama állambeli Fort Rucker bázison a napokban megtartott Army Aviation Association of America konferencián, egy 140 oldalas dokumentumban foglalta össze terveit az Egyesült Államok hadserege, hogy miként képzeli el jövőbeli robotrepülőgép programját. Ugyanis a hadsereg két legyet kíván ütni egy csapásra. Katonai szakértők szerint gazdaságosabb megoldásnak tünik a már meglévő forgószárnyasokat UAV feladatok ellátására átalakítani, mint új, méregdrága repülőeszközöket beszerezni. A közreadott dokumentum nem tartalmaz költségvetési, beszerzési, valamint politikai tartalmat sem, csupán csak egy elképzelés hosszú távú hadászati, katonai tervekről.
Az AH-64D Apache Longbow, a CH-47F Chinook, valamint az UH-60M Black Hawk helikopterek fedélzeti repüléselektronikai rendszerei manapság már igencsak elavultnak számítanak, így amúgy is szükségszerü a modernizálásuk. Továbbá a Sikorsky gyár tervei között szerepel, hogy az UH-60M helikoptereit várhatóan már ez év végére alkalmassá teszi pilóta nélküli repülési feladat végrehajtására is.
A szárazföldi erők szakemberei költségelemzések elvégzésével kívánják megállapítani, hogy a helikopterek pilóta nélküli repülésre való alkalmasságának átalakításával megtakaríthatóak-e költség. Amennyiben a program költséghatékonynak mondható, úgy a tervek szerint az átalakítást három ütemben hajtanák végre: rövidtávú, 2010-2015, középtávú 2015-2025, valamint hosszú távú 2025-2035 közötti időintervallumon belüli teljesítéssel.
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.