2025. 06. 21. szombat
Alajos, Leila
: 403 Ft   : 350 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Egy régi kínai csapásmérő harci gép újbóli felfedezése

JETfly  |  2007. 01. 23., 12:02

A kínai tervezésű JH-7 könnyűbombázó, amely már lassan egy évtizede áll szolgálatban, végre kezd felnőni a reá szabott feladatokhoz. A típust hasonló szerep betöltésére tervezték, mint az F-15E-t vagy a Szu-24-et, a váltandó hazai gépek pedig az orosz IL-28, licenc alapján épített kínai variánsa, a H-5, illetve a Q-5 – amely a MiG-19 alapjain kifejlesztett könnyű csapásmérő gép – voltak. A fejlesztés során azonban a hadsereg elvesztette érdeklődését, így csupán a haditengerészet használja.

A 27,5 tonnás maximális felszállósúlyú és 12,8 méteres fesztávval rendelkező gépet kétszemélyesre tervezték, így a pilóta munkájának egy részét a fegyverkezelő végzi. A JH-7 két hajtómüve az igényekhez képest nem nyújt elég tolóerőt, így a gépre csupán 4,5 tonna terhelés függeszthető az összesen hat pilonra. A gép üresen az átlagosnak mondható 1,69 Mach csúcssebességet érheti el. Az 1650 km hatótáv azonban alapvetően nem rossz. Ez magyarázza egyben a haditengerészet érdeklődését is, hiszen a flottánál a Jingdzsi-8K és Jingdzsi-82K hajó elleni rakétákat hordozó gép ezzel a hatótávval hathatósan támogathatná a kínai hadihajókat egy esetleges tajvani hadjárat során. A JH-7-ből, illetve a modernizált JH-7A-ból összesen három ezredet (Sanghaj-Dacsang Haditengerészeti Légibázis, Ji-vu Légibázis, Ledong Haditengerészeti Légibázis) tart szolgálatban a haditengerészet. Ezek az ezredek azonban a megszokott 28 gép helyett csupán 18-20 gépből állnak.

Kína az ezredforduló óta kezdett el komolyabban foglalkozni precíziós fegyverekkel. Saját fejlesztésüekről természetesen nemigen lehet beszélni, így egyelőre az orosz precíziós fegyverek licencben vagy anélkül gyártott variánsaira támaszkodnak. A légierőnek szüksége lenne egy gépre, amely ezeket a fegyvereket célba is tudná juttatni, így a nyolcvanas években lelankadt érdeklődés új erőre kapott. Ezt látszik alátámasztani az a tény is, hogy immár tavaly március óta a Hangdzsótól északra lévő támaszponton, amely a légierő és nem a haditengerészet támaszpontja, 19 JH-7A állomásozik.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 20., 07:00
Kellemes nyári hétvégére készült mindenki. Tervezgettük mivel is teljenek az elkövetkező napok. Volt, aki a strandolást favorizálta, más egy közös focimeccs nézésre invitálta barátait és páran a borutcában szerettek volna bort kóstolni. Már előre éreztük a finom vörös bor izét, mikor csörgött a telefon. A telefon most nem a jó barát szerepét játszotta. Rossz hírt közölt. Fehérgyarmat közelében lezuhant a Magyar Honvédség L-39 Albatros típusú repülőgépe és a fedélzetén repülők életüket vesztették. A gondolatban kortyolt bor íze rögtön megkeseredett és az eltávozott pilótákra, barátokra, Janicsek Andrásra és Ignácz Zoltánra gondoltunk.
2025. 06. 03., 09:15
A MiG-21-es Fishbedek hosszú évtizedeken át számos ország katonai repülőteréről felszállva védték a légteret. Nem csak a Varsói Szerződés tagállamainak volt alaptípusa, de különböző modifikációik alaposan kivették a részüket a 20. század helyi háborúiban is.
2025-06-02 14:07:00
Civilek, majd diplomaták kimenekítése, a művelet szempontjából kritikus, szenzitív anyagok megszerzése és katapultált pilóták felkeresése, majd kimenekítése – a nehézségi szint egyre nőtt, a kihívások komplexitásával egyetemben a Fire Blade 2025 gyakorlaton, ahol kevesebb, mint 24 óra állt a hajózók rendelkezésére, hogy kidolgozzák műveleti tervüket.
2025-05-29 18:15:53
Átadták a Pápán települő Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) szimulátorát az MH 47. Bázisrepülőtéren – mindez mérföldkövet jelent a program szakembereinek felkészülésében, hiszen a C-17-es repülőgépek kezelőszemélyzete szinten tartó és képességfejlesztő szimulációs felkészítéseit már hazánkban is teljesíteni tudja.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 06. 20., 09:30
Az MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál rendszeres kiképzési repülésekkel tudják biztosítani, hogy minden körülmények között bevethető képességet adjanak.
2025. 06. 18., 10:48
Magyar eszközökkel, magyar légtérben és magyar oktatói gárdával folytatódik a hazai vadászpilóták képzése. A nemzetközileg megnövekedett presztízsű katonai szakma utánpótlásáról és az újonnan beszerzett kiképző gépekről beszélgettek a Spirit FM Katonadolog műsorának legutóbbi adásában.
2025. 06. 17., 12:39
Kiemelt látogatói nap a Saber Guardian 2025 nemzetközi gyakorlaton.
2025. 06. 16., 11:41
Az ötvenes években egy együléses, egy hajtóműves, szuperszonikus vadászgép jelent meg az amerikai haditengerészetnél, az F8U-1 Crusader.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.

  NÉPSZERŰ HÍREK