2024. 09. 17. kedd
Zsófia
: 394 Ft   : 354 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Egy régi kínai csapásmérő harci gép újbóli felfedezése

JETfly  |  2007. 01. 23., 12:02

A kínai tervezésű JH-7 könnyűbombázó, amely már lassan egy évtizede áll szolgálatban, végre kezd felnőni a reá szabott feladatokhoz. A típust hasonló szerep betöltésére tervezték, mint az F-15E-t vagy a Szu-24-et, a váltandó hazai gépek pedig az orosz IL-28, licenc alapján épített kínai variánsa, a H-5, illetve a Q-5 – amely a MiG-19 alapjain kifejlesztett könnyű csapásmérő gép – voltak. A fejlesztés során azonban a hadsereg elvesztette érdeklődését, így csupán a haditengerészet használja.

A 27,5 tonnás maximális felszállósúlyú és 12,8 méteres fesztávval rendelkező gépet kétszemélyesre tervezték, így a pilóta munkájának egy részét a fegyverkezelő végzi. A JH-7 két hajtómüve az igényekhez képest nem nyújt elég tolóerőt, így a gépre csupán 4,5 tonna terhelés függeszthető az összesen hat pilonra. A gép üresen az átlagosnak mondható 1,69 Mach csúcssebességet érheti el. Az 1650 km hatótáv azonban alapvetően nem rossz. Ez magyarázza egyben a haditengerészet érdeklődését is, hiszen a flottánál a Jingdzsi-8K és Jingdzsi-82K hajó elleni rakétákat hordozó gép ezzel a hatótávval hathatósan támogathatná a kínai hadihajókat egy esetleges tajvani hadjárat során. A JH-7-ből, illetve a modernizált JH-7A-ból összesen három ezredet (Sanghaj-Dacsang Haditengerészeti Légibázis, Ji-vu Légibázis, Ledong Haditengerészeti Légibázis) tart szolgálatban a haditengerészet. Ezek az ezredek azonban a megszokott 28 gép helyett csupán 18-20 gépből állnak.

Kína az ezredforduló óta kezdett el komolyabban foglalkozni precíziós fegyverekkel. Saját fejlesztésüekről természetesen nemigen lehet beszélni, így egyelőre az orosz precíziós fegyverek licencben vagy anélkül gyártott variánsaira támaszkodnak. A légierőnek szüksége lenne egy gépre, amely ezeket a fegyvereket célba is tudná juttatni, így a nyolcvanas években lelankadt érdeklődés új erőre kapott. Ezt látszik alátámasztani az a tény is, hogy immár tavaly március óta a Hangdzsótól északra lévő támaszponton, amely a légierő és nem a haditengerészet támaszpontja, 19 JH-7A állomásozik.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 08., 10:36
A Honvédelmi Minisztérium tájékoztatása szerint a szolnoki MH Kiss József 86. Helikopterdandár egy Airbus H225M többcélú helikoptere segítette az oltást Vas vármegyében. A csütörtökön kezdődött tüzet vasárnapra sikerült megfékezni.
2024. 08. 29., 22:00
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, a horvát példát követve, Szerbia is a francia Dassault Rafale típusával modernizálná légierejét. A terv most úgy tűnik, meg is valósul.
2024. 08. 21., 09:00
A Magyar Légierőn belül jelentős fejlesztések zajlanak, néhány év alatt minőségben és mennyiségben egyaránt komoly technika érkezett be és a folyamat még nem ért véget. Ezek üzemeltetéséhez természetesen rengeteg, magasan képzett fiatalra is szükség van.
2024-09-10 16:39:21
Az olimpiai után a paralimpiai csapat is a Wizz Air repülőgépének fedélzetén érkezett haza Párizsból, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren hétfőn fél öt előtt nem sokkal landolt az aranygép, amely az olimpiai és paralimpia sportolók tiszteletére kapott egyedi fényezést.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 09. 16., 15:28
Tavaly októberben, amikor az amerikai légierő KC-10A Extender légi utántöltő és szállítógéppel felszerelt kontingense hazatért Szaúd-Arábiából, a US Air Force hivatalosan is bejelentette, hogy véget ért a típus utolsó hadműveleti bevetése és 43 éves üzemeltetés után, 2024 szeptemberében kivonják a szolgálatból.
2024. 09. 16., 10:11
A Brit Királyi Légierő legendás Avro Lancasterei meghatározó szerepet játszottak a második nagy világégés Németország elleni légicsapásaiban. Bár több mint hétezret építettek, napjainkra mindössze két repképes példány maradt fenn belőlük.
2024. 09. 12., 10:23
Az MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál három héten át Mi-17 szimulátoros képzést tartanak Bulgáriából heti váltásokban érkező pilóták számára. A cél, hogy fenntartsák és fejlesszék a bolgár helikopteres személyzetek repüléstechnikai képességeit, valamint gyakorolják a kényszerhelyzeti eljárások kezelését.
2024. 09. 11., 10:15
2004. július 8-án utoljára volt hangos a szentkirályszabadjai légtér a helikopterek jellegzetes zajától.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.