2023. 11. 29. szerda
Taksony
: 380 Ft   : 347 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Éleslövészet a mennydörgő Lódarazsak és Tigrisek földjén

JETfly  |  2006. 10. 16., 05:00

Svájcról a legtöbb embernek elsőre az Alpok égbe törő csúcsai, a csodaszép havas tájak és a békésen legelésző tehenek jutnak eszébe. A katonai repülés megszállottjai azonban inkább az F/A-18 Hornetekre, az F-5 Tigerekre és a Patrouille Suisse bemutatókötelékre gondolnak, ha meghallják az alpesi ország nevét. Aki azonban legalább egyszer eljutott a Svájci Légierő nyilvános éleslövészetére, az Axalpra, annak valószínűleg ezután ez a szó fog először beugrani.

Kora hajnalban általában senki sem szeret felkelni, azonban vannak olyan szituációk, amikor különösebb morgolódás nélkül szívesen hagyja ott az ember a puha ágyat. Az Axalp egy ilyen motiváló tényező volt. A régóta tervezgetett utazás október 10-én vált valósággá, kicsiny, a katonai repülés iránt elkötelezett csapatunk ezen a napon kelt ugyanis útra, hogy hosszú utazás után megtekintsük a piros mezőben fehér keresztes felségjelet viselő harci gépek éleslövészetét az Alpokban. Ausztria, Németország és Lichtenstein érintésével este érkeztünk Interlakenbe, szálláshelyünkre. A Brienzi-tó partján fekvő városkától mintegy 30 km-re magasodik az Axalp Ebenfluh nevü 2200 m-es hegycsúcs, melyre felmászva gyönyörködhetünk a célokra rácsapó és azokat gépágyúval megsorozó mennydörgő hangú F/A-18-asokra és F-5-ösökre, valamint a szük völgyekben is játszi könnyedséggel manőverező Puma, Cougar és Alouette helikopterekre. Az előzetes hivatalos tájékoztatás szerint jó idő esetén október 11-én és 12-én rendezik meg idén az éleslövészetet - melyet bárki szabadon megtekinthet -, illetve a 13-át tartalék napnak jelölték ki, amennyiben az előző napokon rossz idő miatt a gépek nem szállhatnak fel.

Sítalpakkal felszerelt kutató-mentő Alouette III-as a hófödte hegycsúcs előtt

Autóval a kb. 1500 m magasan elhelyezkedő, szintén Axalp nevü kis hegyi faluig lehetett eljutni, innen felvonóval és egy jó háromórás, embert próbáló kemény hegymászással jutottunk fel a csúcsra, ahol lélegzetelállító panoráma és a harci gépek számára kijelölt, felfestett célok fogadtak minket. A délelőtt folyamán már megjelentek a célterület felett az F-5-ösök és az F/A-18-asok, hogy gyakorolják a megközelítést és a rácsapásokat, míg a helikopterek folyamatosan hordták a VIP vendégeket, valamint a gyakorlatot felügyelő és biztosító katonákat, illetve a szükséges felszereléseket. Meglepetésre egy francia Mirage F1 géppár is tiszteletét tette a gyakorlaton, a gallok ugyanis egy csereprogram keretében éppen az országban tartózkodtak. A hegyes orrú, klasszikus eleganciájú Mirage-ok köteléket repültek az egyik svájci F/A-18-assal, illetve alacsony magasságú, nagy sebességü rácsapásokkal ijesztgették a hegygerincen álló nézőközönséget. Érdekesség, hogy a Francia Légierő egyik tisztje lehetőséget kapott az F-18-assal való kiképzésre és repülésre is. A délelőtti gyakorlás végeztével egy kis szünet következett, melyet a fárasztó hegymászás kipihenésével és a folyamatosan érkező és távozó helikopterek fotózásával töltöttünk. A hegycsúcsra egy kis büfét is felszállítottak helikopterrel, ahol üdítőt, sört és sült kolbászt árultak a magasan fekvő helyszínnek megfelelő csillagászati árakon. A hivatalos éleslövészet pontban délután kettőkor vette kezdetét egy Cougar helikopter szólóbemutatójával. Az infracsapdák kilövésével tarkított lélegzetelállító repülés végeztével egy Alouette III-as következett, a fürge kis forgószárnyas a hegyek közötti kutató-mentő bevetés végrehajtását mutatta be. Ezt követően ismét a Cougaroké volt a főszerep, a légi tüzoltáshoz használatos bambi-buckettel a hasuk alatt érkező helikopterek vízpermettel árasztották el a hegyoldalt.

Annak ellenére, hogy az F-5-ösök már a vietnami háborúban is szerepeltek, a hegyek között még napjainkban is veszélyes ellenfélnek, hatékony fegyvernek számítanak ezek a fürge kis gépek a nagy tapasztalatú svájci pilóták által irányítva

A rendezvény eddigi menete nem sokban tért el bármelyik nemzetközi repülőnapétól, különbséget „csak” a különleges, lélegzetelállító háttér jelentett. A forgószárnyasok produkcióját követően azonban valami olyan következett, melyről már sokat olvastam, és számtalan képet láttam, de élőben még nem tapasztalhattam meg. A Svájci Légierő F-5 Tiger és F-18 Hornet harci gépei ugyanis egymást követve csaptak rá a felfestett célokra, és gépágyúikkal rövid sorozatokat engedtek azokba. A nagy sebességgel érkező karcsú Tigrisek és a lassabb, de erőteljesebb Lódarazsak újra és újra visszatértek, hogy különböző irányokból támadhassák a célterületet. Félelmetes, lenyügöző és szavakkal nehezen visszaadható élményt varázsoltak a hegyek közé, melyek falain visszhangoztak a hajtómüvek és a gépágyúk semmivel össze nem téveszthető hangjai. A fürge F-5-ösök fotózása igazi kihívás volt, a Hornetek már könnyebb célpontot jelentettek. Mindkét típusból nyolc-nyolc gép vett részt a gyakorlaton, melynek végeztével egy-egy kötelékbe álltak össze, és így húztak át a helyszín felett. Az egyik F-18-astól láthattunk szólóbemutatót is, mely rendkívül látványosan mutatta be a Hornet kiváló manőverezőképességét a meredek sziklákkal körülvett szük völgyben, de volt légiharc-bemutató és elfogási gyakorlat is.

A Svájci Légierő 34 darab F/A-18 Hornet harci gépet vásárolt az Egyesült Államoktól. Az eredetileg haditengerészeti feladatkörre kifejlesztett, strapabíró két hajtómüves gépek jól beváltak a nagy igénybevételt jelentő, alpesi körülmények közepette is

Az éleslövészet záróakkordjaként a Emmenből érkező Patrouille Suisse bemutatókötelék produkciójában gyönyörködhettünk. A szoros kötelékben manőverező, piros-fehér színekben pompázó F-5-ösök felejthetetlen élménnyel gazdagítottak minket. A havas hegycsúcsok, a zord szürke sziklás hegyoldalak és a felhőkkel tarkított kék ég által alkotott díszletek között parádézó svájci kötelék belopta magát a szívünkbe, manővereik csodálatot és elismerést váltottak ki mindnyájunkból. Gyakorlatilag minden olyan formációt bemutattak a hegyek között is, amit a síkvidéki repülőtereken már láthattunk tőlük, ez pedig hihetetlen odafigyelést, összeszokottságot és rutint feltételez. A kötelék iránt érzett elismerést és szeretetet jelezte az is, hogy a zömmel svájciakból álló, két-háromezer fős nézősereg tagjainak jelentős részén volt valamilyen Patrouille Suisse-póló vagy -sapka. A program és egyben az Axalp első napjának zárásaként végrehajtott szétválást követően megindultunk lefelé, hogy a meredek hegyoldalon még sötétedés előtt elérjünk a több mint 700 méterrel lejjebb elhelyezkedő parkolóba.

Az egyik leglátványosabb manőver a szoros, lépcsős kötelékben végrehajtott áthúzás volt

Képeslap Svájcból - sok szeretettel a Patrouille Suisse-től

Az Axalp 2006 éleslövészet fő célja az volt, hogy az érdeklődő svájci polgárok, valamint a szép számmal jelen lévő külföldi katonai megfigyelők, civilek és újságírók számára szemléletesen bizonyítsa a légierő felkészültségét, feladat-végrehajtó képességét. A látottak alapján kijelenthető, hogy az alpesi ország légvédelme szilárd alapokon áll, a professzionális és a tartalékos pilóták is képesek szavatolni a rájuk bízott technikával Svájc szuverenitását.

Stábunk eljuttatásáért az Axalp 2006 éleslövészetre a JETfly szerkesztősége ezúton mond köszönetet Varga "Peri" Attilának.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 11. 08., 13:34
2023. október 6-án a Saab - mielőtt átadná a Svéd Fegyveres Erők részére - leszállította az FMV-nek (Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal) üzemeltetési tesztelésre az első sorozatgyártású Gripen E típusú harci repülőgépet.
2023. 11. 02., 14:26
Az AIR DEFENDER 2023 nemzetközi NATO hadgyakorlaton a résztvevő 25 nemzet 250 repülőgépe és helikoptere között ott voltak a kecskeméti Gripenek és a Puma harcászati repülő század tagjai is. A magyar kontingens parancsnokával, Molnár Tibor őrnaggyal az Aranysas magazin idézte fel a két hét eseményeit.
2023-11-14 11:04:00
A Hévíz-Balaton Repülőtéren a vadászgépek fogadása, felvezetése, végezetül pedig éjszakai letároláshoz történő felkészítése olyan gördülékenyen zajlott, mintha csak a kecskeméti katonai bázisukon járnánk.
2023-11-13 14:56:44
Idén Magyarország töltötte be a NATO Air Battle Decisive Munitions (ABDM) kezdeményezés elnöki pozícióját. A szervezet nagyszabású őszi ülésén – hazánk mellett – tizenöt NATO tagország képviselői vettek részt Budapesten, október 23–27. között.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 11. 22., 15:13
A nemzeti ellenállóképesség erősítése és Magyarország védelme érdekében különleges közös szolgálat kezdődött idén ősszel Veszprémben, ahol november első napjai óta a polgári életben már több évtizeden át bizonyított szakemberek tartalékos katonaként készülnek fel katonai légiforgalmi irányítói feladatokra az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központban (MH LMVIK).
2023. 11. 20., 12:12
Szudán a déli országrész 2011-es kiválásáig és Dél-Szudán néven független állammá alakulásáig Afrika legnagyobb területű országa volt, most „csak” a harmadik.
2023. 11. 20., 12:05
A Magyar Honvédség legújabb haditechnikai eszközei mellett többek között harcászati, illetve tűzszerész bemutatóval várja az érdeklődőket nyílt napján a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara, december 1-jén.
2023. 11. 16., 12:26
A közelmúltban zajlott az idei év - légierős szempontból - legfontosabb, a haderőnem minden alakulatát és technikai eszközét megmozgató kiképzési esemény, a Kék Villám IV. gyakorlat, amelynek feladatai és célkitűzései szorosan illeszkednek az Adaptive Hussars 2023 többnemzeti, országos gyakorlat tematikájába.

  Legfrissebbek most

Amikor a repülés szeretetéhez nagysebességű konstrukció párosul, az eredmény igazán lenyűgöző lehet. Ez teljesen igaz a Squadron Foundation szervezetre, amely hosszú évek óta azon dolgozik, hogy üzemképes Lim-2-es repülőgépet varázsoljanak a lengyel égboltra.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

Az F-16-osok nem rendelkeznek beépített beszállólétrával, ami problémát jelenthet a jövőbeni műveletek során olyan helyszíneken, ahol korlátozott a földi támogatás. Mutatjuk az innovációs ötleteket!