Cross Landing 2015 névvel rendeznek magyar-román légi kutató-mentő gyakorlatot október 13−15. között.
A 2002. október 17-én Aradon megkötött kétoldalú egyetértési megállapodás alapján évente megrendezett kutató-mentő gyakorlat a két haderő személyzeteinek szakmai felkészítését biztosítja a közös határ két oldalán kijelölt kárhelyszíneken végrehajtott kutatási és mentési feladatok során. A gyakorlat célja a bajba jutott katonai légijármü-személyzetek felkutatása, mentése − békeidőszakban, a kétoldalú szerződések, a nemzeti és NATO-szabályzók, valamint az ICAO-ajánlások szerinti müszeres és vizuális kutatási eljárások alkalmazásával.
A magyar−román közös határszakasz 100-100 kilométeres mélységében bekövetkező légi közlekedési balesetek következményeinek felszámolása mindkét ország kutató-mentő erőinek bevonásával történik. A megállapodás értelmében évente rendeznek közös gyakorlatot, hogy a helikopterszemélyzetek gyakorolhassák a kutatás-mentési eljárásokat, az együttmüködést, valamint a kommunikációs rendszerek használatát. A gyakorlat az újonnan kinevezett kutató-mentő személyzeteknek − főként az egészségügyi beosztásban lévőknek − kiváló lehetőséget nyújt a bonyolult kárhelyszínek felszámolásának begyakorlására.
Az idei gyakorlat Magyarországon megrendezett első napján egy szimulált kárhelyszínt alakítanak ki. Az itt balesetet szenvedő légi jármü felkutatása és a kárhelyszín felszámolása érdekében riasztják a Magyar Honvédség Szolnokon települő kutató-mentő helikopterét.
A gyakorlat második napján egy román kárhelyszínre repülnek a magyar kutató-mentők, ahol − őszi időjárási viszonyok között − nagyszámú sérült szakszerü és gyors ellátása lesz a feladatuk.
A két nemzet erői együttmüködésük során az angolt használják munkanyelvként. A magyar kárhelyszínen történő mentést és az azt megelőző eljárásokat az Országos Légi Kutató-Mentő Terv alapján hajtják végre a magyar résztvevők.
A gyakorlaton 30 magyar és 15 román katona, valamint egy magyar szállítóhelikopter, két román IAR Super Puma szállítóhelikopter, illetve sebesültszállító gépjármüvek vesznek részt.
Fotó: archív
Immár 16. állomásához érkezett a Hadak útján sorozat a nagykanizsai Halis István Városi Könyvtárban. Az előadások célja, hogy hadtörténeti ismereteket adjanak át az érdeklődőknek, valamint, hogy bemutassák a nagykanizsai, illetve zalai kötődéssel rendelkező katonahősöket.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.