2024. 11. 03.
Győző
: 408 Ft   : 376 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Kínai/pakisztáni csemege Farnboroughban

JETfly  |  2010. 07. 20., 15:42

Július 19. és 25. között rendezik meg az angliai Farnborough Airshow szakkiállítást, melynek keretében minden évben számos érdekes típus mutatkozik be, idén sem maradt kuriózum nélkül a Nagyérdemű, polgári részről például a Boeing két új típusa, a B747-8 és a B787, míg katonai gépek közül a Gripen NG és a JF-17 debütált.

A Chengdu Aircraft és a PAC (Pakistan Aeronautical Complex) együttmüködésével készített JF-17 Thunder pénztárcakímélő megoldás a Northrop F-5 és a Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon példányainak leváltására, exportesélyes a szegényebb országokban. Ezért mind pakisztáni, mind kínai részről vadásznak is a megrendelő után, előbbi Egyiptom és Törökország felé kacsintgat, míg a világ legnépesebb országa a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Nigériát, a Fülöp-szigeteket, Srí Lankát, Szudánt és Venezuelát vette célba.

Érkezés Farnboroughba

Kína ezt a típust használja fel arra, hogy növelje részesedését a nemzetközi fegyverpiacon, míg Pakisztán főképp a saját gyártósorának költségeit próbálja minél több darabra szétosztani, lejjebb szorítva a gépek darabárát.

Az exportnak két korlátozója lehet: a pénz és Oroszország. Utóbbi szállítja a típus hajtómüvét, és a nemzetközi piacon a kínai/pakisztáni típus az orosz MiG-29 közvetlen versenytársa. A két gép tulajdonságai is hasonlítanak, ám a JF-17 sokkal olcsóbb, csupán 10 millió dollár, míg orosz ellenfélért 35 millió dollárt kérnek.

Az oroszoktól való félelem is megoldódik a közel(?)jövőben, készül ugyanis a hazai Guizhou WS-13 Taishan erőforrás. Mondjuk ez a “készül” szó már 10 éve igaz a projektre, ám idén már kézzel fogható eredmény is volt, márciusban megkezdték a tesztrepüléseket a saját fejlesztésü hajtómüvel. Azonban a kínai ipar még nincs felkészülve a hazai alternatíva sorozatgyártására, így egy ideig még az orosz segítségre lesznek utalva.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 10. 15., 16:45
A HadERŐ című műsor október 15-i adásában folytatódott a Magyar Légierő KC-390-es szállító repülőgépének bemutatása: Asztalos István alezredes, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár repülésbiztonság főnöke, először emelkedhetett a magasba az első magyar KC-390 Millennium szállítógéppel.
2024. 10. 22., 15:15
A közös védelmi képességek fejlesztése és a kölcsönös támogatás elengedhetetlen a stabilitás megőrzéséhez Közép-Európában – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf, a Robert Kaliňák szlovák miniszterelnök-helyettessel folytatott kétoldalú tárgyalása után, Kecskeméten, október 22-én.
2024. 10. 15., 09:09
Gyermekkorukban sokan szeretnének vadászpilóták lenni, de legtöbbjüknek ez nem sikerül, a pályaválasztáshoz érve már régen letesznek ezen álmukról. Vimpek Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési alapképzési szak, állami légijármű-vezetői szakirány hallgató zászlósa nem ehhez a táborhoz tartozik, ugyanis a közelmúltban nagy lépést tett álmai beteljesüléséért.
2024-10-29 09:36:22
Kezdetét vette a téli menetrendi időszak, amelyben az Air France hat, a KLM pedig egy új célállomást kínál utasainak, és több meglévő útvonalon is bővíti a kínálatot. A KLM valamennyi Boeing 787-es és 777-es repülőgépén bevezeti a Premium Economy szolgáltatást, míg az Air France az év végétől elérhetővé teszi új La Première első osztályát egyes járatain.
2024-10-24 09:15:00
2024. október 2-án, délután került sor Pozsgay Gyula grafikusművész legújabb, immár harmadik történelmi képregénykötetének bemutatójára a kaposvári bibliotékában. A „Láthatatlan ellenség” címet viselő mű minden idők legeredményesebb magyar vadászpilótájának, vitéz Szentgyörgyi Dezső zászlósnak állít emléket.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 10. 30., 22:50
Airton Manuel Rodrigues, a világ harmadik legnagyobb repülőgépgyártó vállalata, az Embraer oktató- és tesztpilótája úgy fogalmazott, az átképzésen részt vevő magyar katonák kiválóan teljesítettek az elméleti és a szimulátoros képzés során.
2024. 10. 28., 11:12
Ebben a bejegyzésben folytatjuk tavasszal megkezdett sétánkat a USS Harry S. Truman repülőgép-hordozó kilenc repülőszázadának gépei között.
2024. 10. 21., 11:48
A hadrendben álló legkisebb forgószárnyas, melynek szerepe mégis nagy.
2024. 10. 18., 11:08
A roncs legértékesebb része a Daimler-Benz 605-ös típusú motor, amelyet három és fél méter mélyről ástak ki.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.