2009 után ismét Magyarország, azon belül is a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis ad otthont a Lion Effort 2018 elnevezésű, többnemzeti repülő harcászati gyakorlatnak, melynek kiemelt látogatói és sajtónyilvános napját rendezték meg a mai napon, 2018. október 2-án, kedden.
A sajtónapon megismerhettük a Lion Effort gyakorlat lebonyolításának menetét, a kivetítőn részletes bemutató anyagokat, térképeket vehettünk szemügyre. Gróf Gergely alezredes, repülőműveleti főnök ismertette az egybegyűltek részére a gyakorlat egyes elemeit, összetételét, a különböző repülési feladatokat. A Kecskeméti Repülőbázis parancsnoka, Ugrik Csaba dandártábornok a Lion Effort gyakorlat fontosságát emelte ki, jelen volt továbbá Sáfár Albert dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság légierő haderőnem főnöke is. A magyar beszédek után svéd részről is hallhattunk egy elemzést.
A sajtónap ezt követően dinamikus programmal folytatódott: a 9 óra körüli, COMAO feladatra felszálló Gripenek feladatról történő visszaérkezését, leszállását és gurulását lehetett dokumentálni. Kettő, három, illetve négy Gripenből álló kötelékek színesítették a sajtónapot, melyekben a magyar, a cseh és a svéd légierő Gripenjei is szerepet kaptak.
A rendezvény a JAS-39 Gripen vadászrepülőgépet hadrendben tartó országok gyakorlata, melyen a komplex repülési feladatokat idén a Svéd Királyi Légierő, a Cseh Légierő, valamint a Magyar Honvédség vadászgépei és kijelölt állománya hajtja végre közösen. A Brazil Légierő és a Thai Királyi Légierő képviselői megfigyelőként vesznek részt a gyakorlaton. A Lion Effort gyakorlat remek lehetőséget nyújt arra hogy a repülőgéptípus alkalmazásában összegyűlt tapasztalatokat kicseréljék egymással a résztvevők. Hároméves ciklusokban szervezik meg a gyakorlatokat: 2009-ben Kecskemét, 2012-ben Svédország, majd 2015-ben Csehország volt a rendező nemzet, 2018 pedig ismét hazai rendezés, mint ahogy azt már a bevezetőben említettük.
A 2018. szeptember 24. és október 5. között megrendezendő Lion Effort gyakorlat fő célja: fejleszteni a JAS-39 Gripen alkalmazása terén már meglévő műveleti képességeket a közös együttműködésben végrehajtott harcászati feladatok során, valamint gyakorolni a NATO-ban alkalmazott támadó és védelmi légi-szembenállási műveletek átfogó tervezését és végrehajtását, kis és nagyobb kötelékben, a látóhatáron belül és kívül. Emellett a közös repülési feladatok végrehajtása lehetőséget nyújt a harcászati szintű vezetés és irányítás módszereinek bővítésére, külön figyelmet fordítva az integrálódási képességre többnemzeti környezetben.
Repülési feladatok tekintetében legfontosabbak a nagy nemzetközi kötelékben végrehajtott komplex feladatok. Ennek során a repülőgépek levegő-levegő és levegő föld képességeit is kihasználják. Mindezt egy fiktív konfliktust szimuláló helyzetben hajtják végre, ami megköveteli, hogy a feladatra való felkészülés is nemzetközi környezetben, komplex módon történjen. Ezen túl közös kiképzési feladatokat is terveznek kisebb kötelékekben levegő-levegő és levegő-föld feladatkörökben egyaránt. A gyakorlat végrehajtását támogatja a NATO Repülőgép–Fedélzeti Korai Riasztó és Irányító Erők (NATO AEW&C) E-3A (AWACS) típusú repülőgépe is, mely a gyakorlat idejére a Kecskeméti Repülőbázisra települt. Az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred kijelölt állománya is részt vesz a gyakorlaton, kiállított technikát a győri ezred részéről is láthattunk a sajtónapon.
Nyitó- és borítókép: Szabó Gábor.
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.