Szeptember negyedike óta vendégeskedik a floridai és az oregoni légi nemzeti gárda két-két F-15C Eagle típusú vadászrepülőgépe az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison. A kecskeméti betonra Romániából, az Aranyosgyéres melletti 71. légitámaszpontról repültek át a NATO Atlantic Resolve képességnövelő csomagjának részét képező repülőgépek. Az amerikai és a magyar repülőgépek légtérrendészeti feladatok gyakorlása céljából dolgoznak együtt Magyarország légterében.
A gyakorlórakétákkal felszerelt vadászgépeket szeptember 8-án, kedden mutatták be a sajtónak. Az újságírók kérdéseire Steven J. Jantz ezredes, az Amerikai Légierő attaséja és David Christensen alezredes, a Kecskemétre érkezett kötelék parancsnoka válaszolt. Mint Steven J. Jantz ezredes elmondta, az Egyesült Államok és a NATO évek óta dolgozik együtt, így a mostani, kecskeméti gyakorlat is csupán egy lépése ennek a régmúltba visszanyúló folyamatnak, mely a kiképzést, a közös fejlődést célozza meg. Örülnek, hogy most a Magyar Légierővel együttmüködve folytatódik ez a folyamat.
David Christensen alezredes kiemelte: a gyakorlat elsődleges célja a két légierő közötti együttmüködés, interoperabilitás fejlesztése. Mindkét fél a gyakorlatban láthatja és tanulhatja meg, miképp végzi munkáját a másik. Így lehetőség nyílik arra, hogy egy esetleges, a jövőben kialakuló konfliktushelyzet esetén még jobban tudjon együttmüködni a két légierő.
Az amerikaiaknak természetesen a JAS-39EBS HU Gripenek jelentik a legnagyobb újdonságot. Mint Christensen alezredes elmondta: nem repülhettek a kétüléses Gripennel, de beleülhettek a gépekbe és alaposan szemügyre vehették azokat. Jó dolog, ha megismerhetik a magyar vadászgépek előnyeit és korlátait, miként a magyar pilóták is megismerkedhetnek az amerikai vadászgépek hasonló tulajdonságaival. Ebből mindkét fél tanulhat - tette hozzá.
A gyakorlások során jellemzően manőverező légiharcot folytatnak, 1-1 gép küzd meg egymással. De lehetőség van géppárokkal végrehajtott, nagyobb hatótávolságú légiharcrakétákkal végzett feladatokat is repülni. Először szeptember 9-én, szerdán fognak „összecsapni” a két ország vadászgépei és pilótái a magyar légtérben, s az alezredes már nagyon várja a gyakorló légiharcot. „Csakúgy, mint a magyar pilóták, akik legalább annyira szeretnek repülni, mint mi” - tette hozzá Christensen.
Az alezredes várakozásai szerint a magyar pilóták legalább olyan hatékonyan lesznek képesek repülni a Gripeneket, mint az amerikaiak az Eagle-eket. Természetesen alaposan átbeszélték már a magyar kiképzési módszereket, feladatokat, s ki is derült, hogy nagyon hasonló módon gyakorolnak a két ország vadászpilótái.
Jantz ezredes kiemelte, hogy éppen ez az egyik legfontosabb része az ilyen többnemzeti gyakorlatoknak. Ilyenkor lehetőség nyílik arra, hogy mindegyik résztvevő ország belelásson abba, a másik fél hogyan, milyen módszerekkel végzi a repülési tevékenységet. S mivel mindenki tanulhat is a másiktól, így a végeredmény csak pozitív lehet, még jobb együttmüködést elérve.
A kecskeméti gyakorlaton amerikai részről a négy F-15C mellett hét vadászpilóta és körülbelül 60 fő müszaki személyzet vesz részt.
Szöveg: Trautmann Balázs (honvedelem.hu)
Fotó: Tóth Róbert hdgy.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készített Tőrös István dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. Két év után ismét van miről beszélgetniük.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.