Két MiG-29UB kétüléses oktató-kiképző repülőgépet vett át a Mongol Légierő a közelmúltban – a gyakorló repülőgépek az orosz állam ajándékaként érkeztek.
A november 26-ra időzített ünnepségen – ekkor tartják ugyanis a Mongol Nemzeti Függetlenség Napját – az Ulan Bator melletti Dzsingisz Kán Nemzetközi Repülőtéren került sor az átadási ünnepségre. A gépek az állami tartalékból Putyin elnök utasítására kerültek a mongolokhoz.
A Mongol Légierő parancsnoka, Enkbajar dandártábornok kiemelte, hogy a két, ajándékba kapott repülőgép jelentősen megemeli a Mongol Légierő képességeit és lehetővé teszi a légtér- és határellenőrzési feladatok ellátását. (ami azért elég optimista hozzáállás – A szerk.)
Az orosz felet Zabit Kairbekov vezérőrnagy, az Orosz Légi és Kozmikus Erők parancsnokhelyettese képviselte. Beszédében kitért a mongol-orosz katonai együttműködés történelmére is, amely egészen 1925-ig nyúlik vissza – ekkor kezdődött el a repülő élet Mongóliában három darab orosz építésű Junkers F13 szállítógéppel. A jet-korszak 1970-ben kezdődött MiG-17-esekkel, majd a MiG-21PF-ekkel köszöntött be a szuperszonikus korszak. Ezek a gépek az üzemeltetési életciklusuk végéig szolgálatban álltak.
Korábban felröppentek olyan hírek, hogy MiG-29-eseket vagy Szu-27-eseket fognak a mongolok vásárolni, de ezekből semmi sem valósult meg. Az orosz segítség megszűnése után gyorsan leamortizálódott a Mongol Légierő, napjainkra a teljes állomány pár An-24/26-os szállítógépre és alig egy tucatnyi Mi-24 és Mi-8 helikopterre csökkent.
A változások beindulásához sokat segített Putyin szeptemberi látogatása. Ekkor írták alá azt a kétoldalú egyezményt, amely lehetővé teszi haditechnikai eszközök adómentes átadását a másik fél részére – értelemszerűen az orosz elfekvő készletekből kerül így át hadianyag a mongolokhoz. A MiG-29-eseken kívül így tett szert Mongólia Pecsora-2M közepes hatótávolságú légvédelmi rakéta rendszerre.
Szintén a típushoz kapcsolódó hír, hogy Lengyelország két repülőesemény után még márciusban leállította a MiG-29-esek repüléseit. Ezt a tilalmat oldották fel most, így a 30 gépes lengyel MiG-flotta újra levegőbe emelkedhet.
Forrás: https://www.ainonline.com/
Az éves kiképzési tervnek megfelelően, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár Gripen hajózói 2024. szeptember 16-19. között délutáni, esti kiképzési repüléseket hajtottak végre, melyek fotózására a spotterek is lehetőséget kaptak.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.