Az év eleji időszak mindig az újrakezdésé, ez most hatványozottan igaz a Svéd Légierő leendő JAS 39 Gripen vadászpilótáinak képzésére is, ami a hazai helyszínek után az elkövetkező évtizedben Olaszországban valósul meg.
Mint ahogy arról a közelmúltban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország is külföldre szervezte ki a vadászpilóta képzés haladó fázisait. A megállapodás eredményeként a kadétok első csoportja 2024. január 22-én, hétfőn meg is kezdte az olaszországi képzést, melynek első helyszíne a Lecce-Galatina légibázis. A kadétokkal együtt érkezett meg az olasz helyszínre a Svéd Légierő pilótaképző iskolájának részéről Conny Forsberg kontingens-parancsnok is. Első nyilatkozatában elmondta, hogy a bázison nagyon jó fogadtatásban részesültek, mindenki barátságos és segítőkész. Az adminisztrációs teendők mellett, a kadétokat körbevezették és bemutatták számukra a kiképző repülőgépeket, szimulátorokat továbbá megkapták szükséges felszerelésüket is.
A linköpingi repülőiskola SK 60-as flottájának változásai miatt a típushoz kapcsolódó képzési fázisokat januártól már nem indították el: az ikonikus SK 60-ast a tervek szerint idén nyáron vonják ki a hadrendből, a közelmúltban beszerzett SK 40-es (Grob 120) alapfokú kiképző repülőgép pedig a haladó fázisokban nem helyettesíti az SK 60-ast. Az SK 40-es első példányai már 2023-ban beérkeztek, rendszeresítésüket követően Linköpingben újraindul majd az alapfokú repülőkiképzés.
A nemzetközi szinten egyre nagyobb népszerűségnek örvendő International School of Flight Training (IFTS) képzési rendszert több ország választotta már vadászpilótái kiképzésére, legutóbb például Nagy-Britannia és Németország. A Lecce-Galatina légibázison települő 61. Repülőezrednél zajlik a képzés 2. és 3. szakasza, repült típus ezekben a fázisokban az M-345-ös. A 4. fázisban következik a Decimomannu légibázis Szardínián, ahol már az M-346/T-346A Master típuson folytatódik a vadászpilóta jelöltek harcászati képzése. Az Olasz Légierő és a Leonardo vállalat szoros együttműködésében megvalósuló képzési rendszer oktatói állományának összetétele szintén nemzetközi: a sorhoz csatlakozva a Svéd Légierő is küld oktatókat a két olasz bázisra.
További fotók a linkre kattintva érhetőek el!
További tartalmakért ajánljuk Olvasóink figyelmébe a JETfly folyamatosan frissülő Facebook oldalát is!
Forrás: https://www.forsvarsmakten.se/
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.