Már a szerződés aláírásán is túl van Finnország, miután a finn kormány 2021 decemberében úgy döntött, hogy ötödik generációs F-35A harci repülőgépeket vásárol az elavuló F/A-18 Hornetek helyett, amelyeket 2030-ig kivonnak a szolgálatból.
A Finn Fegyveres Erők illetékes szervezete felhatalmazást kapott az F-35A és a hozzá tartozó fegyverrendszerek szállítására vonatkozó szerződések megkötésére, a Védelmi Minisztérium pedig arra, hogy megállapodást írjon alá a HX program keretein belül a gyártásban való részvételről a Lockheed Martinnal és a Pratt & Whitney-vel. A harci repülőgépek beszerzése a Foreign Military Sales (FMS) program részeként valósul meg.
Kari Renko vezérőrnagy, a Finn Fegyveres Erők Logisztikai Parancsnokságának főnöke 2022. február 11-én Tamperében írta alá a hivatalos ajánlatkérést az F-35A repülőgépek szállítására és karbantartására vonatkozóan. Az Egyesült Államok részéről az eseményen a Védelmi Minisztérium alá tartozó F-35 projektmenedzsment képviselői vettek részt.
A szerződés értelmében Finnország 64 darab F-35A Block.4 típusú harci repülőgépet szerez be 2025-2030 között, valamint hajtóműveket és karbantartási eszközöket, alkatrészeket, oktatóeszközöket, továbbá az üzemeltetéshez és karbantartáshoz szükséges felszereléseket. A megállapodásokban szerepel a hajózók és a műszakiak képzése is.
A levegő-levegő fegyverzet (pl. AMRAMM, Sidewinder légiharc rakéták) vásárlására vonatkozóan várhatóan még ebben az évben előszerződést kötnek, a levegő-föld fegyverek beszerzése viszont egy későbbi időpontban valósulhat meg.
Antti Kaikkonen védelmi miniszter 2022. február 11-én Helsinkiben gyártási részvételi megállapodást írt alá a Lockheed Martinnal, a Pratt & Whitney-vel és a Raytheonnal.
A kötelezettségvállalás alapja a honvédelmi miniszter még 2018 áprilisában hozott határozata, amely kimondja, hogy az ipari együttműködés költsége legalább a tényleges szerződéses ár 30%-a kell, hogy legyen.
Az ipari részvétel célja a termelés fejlesztése és fenntartása, a védelem és biztonság területén pedig a technológiákhoz és tapasztalatokhoz való hozzáférés. A legfontosabb projektek közé tartozik az F-35-ös törzs elülső részének sorozatgyártása a Finn Fegyveres Erők és más partnerek számára, egyes szerkezeti elemek gyártása, valamint a berendezések tesztelésének és szervizelésének lehetősége. Finnországnak is felajánlottak egy projektet a repülőgép-hajtóművek végső összeszerelésére. Becslések szerint ezeknek a projekteknek a foglalkoztatásra gyakorolt közvetlen hatása az országban 4 500 fő/év, a közvetett hatása pedig 1 500 fő/év lesz.
Forrás: https://armstrade.org/
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készített Tőrös István dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. Két év után ismét van miről beszélgetniük.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.