A brit BAE Systems cég a tervek szerint részt vesz a dél-koreai és tajvani védelmi minisztériumok által kiírt F-16 Fighting Falcon típusú repülőgépek modernizációjára kiírt tendereken. Ezzel a lépéssel a brit vállalat az amerikai Lockheed Martin cég ellenlábasa lesz, amely vállalat gyártja a típust és az esetek túlnyomó többségében végrehajtja a modernizációs munkálatokat. A BAE Systems a későbbiekben más országoknak is felajánlja saját elképzelését a típus felújítására vonatkozóan.
A londoni központú BAE Systems korábban a Török Légierő, valamint az Amerikai Nemzeti Gárda 270, F-16-osát modernizálta. A gépek új tüzvezető rendszert, valamint fejlett Ethernet interfészt kaptak a felújítás során.
„Az általunk kínált átfogó modernizációs program alapját az USA Légi Nemzeti Gárda által használt F-16 típusú repülőgépeken általunk végrehatott felújításokon adják”, - mondta Tony Ennis, a BAE Systems Észak-kelet Ázsiai igazgatója.
A Lockheed Martin cég akár több mint 6 milliárd dollárt is veszíthet abban az esetben, ha Dél-Korea és Tajpej F-16-os vadászbombázóinak modernizációjával a brit BAE céget bízná meg.
Dél-Korea mintegy 1,6 milliárd dollár értékben kívánja felújíttatni 134 darab KF-16 típusú repülőgépét, míg a Tajvan által kiírt tender értéke 4 – 5 milliárd dollár, amelyért cserébe a légierő 146 darab F-16C/D Block 20 repülőgépének modernizálását várják el. A BAE Systems úgy tervezi, hogy amennyiben nyer Dél-Koreában és Tajvanon megpályázza a szingapúri, több mint 70 gépből álló F-16C/D Block 52 flotta felújítását is.
Laura Siebert, a Lockheed Martin cég szóvivője úgy véli, „a BAE által nyújtható képességek korlátozottak … a Lockheed Martin jobb pozícióban van a modernizálások végrehajtása területén”. A repülőgép gyártójaként, „mi vagyunk az egyetlen olyan vállalat, amely a megrendelők számára a modernizáció minden összetevőjét, úgy repülőelektronika, szerkezeti változtatások, fegyverrendszerek, stb. nyújtani tudjuk”, mondta Siebert.
A brit cég ezzel szemben azt mondja, hogy a BAE Systems, mint az F-16 típuson alkalmazott több rendszer fejlesztője és gyártója előnyben van az amerikai vállalattal szemben. Az alkalmazott technikáknak köszönhetően a brit cég alacsonyabb költségekkel tudja elvégezni a korszerüsítéseket.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Mi történt azon a napon? Ha a Nap egy bizonyos szögből sütött a kecskeméti légibázis betonjára, sokáig egy ezüstös csík emlékeztetett a 2008. április 17-i repülésre.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.