2025. 04. 21. hétfő
Konrád
: 408 Ft   : 358 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Új légifényképész repülőgépet adtak át

Új légifényképész repülőgépet adtak át
honvedelem.hu  |  2025. 03. 18., 09:50
Új légifényképész repülőgépet adtak át

A Diamond DA62 MPP légifényképész repülőgéppel, illetve a fedélzeten lévő Vexcel és Riegl távérzékelési szenzorokkal előállított légi távérzékelési adatokkal a geoinformációs támogatásban sosem látott távlatok nyílnak meg – fogalmazott dr. Czermann János, a Honvédelmi Minisztérium humánerőforrásért felelős helyettes államtitkára a HM Zrínyi Nonprofit Kft. új légifényképész repülőgépének ünnepélyes átadásán, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, március 17-én, hétfőn. A rendezvényen jelen volt Kajári Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese is.

„A távérzékelési adatok az elkövetkezendő évtizedekben meghatározóak lesznek a Magyar Honvédség új haditechnikai eszközeinek működtetésében, szimulációs és vezetésirányítási rendszereiben, valamint hozzájárulnak a védelmi szféra más területén szükséges adatigények biztosításához is, ezáltal az ország védelméhez, a nemzet biztonságához. Ezzel a képességgel alapadatokat fogunk biztosítani harckocsik, tüzérségi eszközök, gyalogsági harcjárművek, valamint a légvédelmi és repülőeszközök fedélzeti rendszereibe egyaránt” – jelentette ki a helyettes államtitkár.

Mint fogalmazott, a Diamond Aircraft Industries osztrák repülőgépgyártó-vállalat gyártotta DA62 MPP légifényképész repülőgép segítségével a HM Zrínyi Nonprofit Kft. adatképessé és jövőképessé teszi az állami légifényképezést. Mint kiemelte, a kétmotoros DA62 a kategóriájában a leginkább költséghatékony, a legerősebb és a legsokoldalúbb légi járműnek számít. „Ez a csúcstechnológia biztosítani fogja a védelmi célú távérzékelési alapfeladatok végrehajtását, Magyarország teljes területére vonatkozó nagyfelbontású légifelvételeinek, illetve új domborzatmodelljének elkészítését” – húzta alá.

Czermann János felidézte: a Magyar Honvédség számára mérföldkőnek számító korszak köszöntött be az új haditechnikai eszközök rendszerbe állításával. Mivel a digitalizáció, a mesterséges intelligencia (MI) és a kibertér kihívásai határozzák meg a mindennapokat, így a geoinformációs támogatásban szintén új szemléletre és modern megoldásokra van szükség.

Kulcsár Gábor, a HM Zrínyi Nonprofit Kft. ügyvezetője kiemelte: a katonai térképészet képviselői 1977 óta várták, hogy új légi képességgel gyarapodjon a szakma.

„Új időszámítás kezdődik a katonai térképészetben. Az új légifényképész repülőgép biztosította képességekkel egyszerűbbé válik Magyarország katonai ortofotó-adatbázisának nagyfelbontású, digitális domborzati és felszíni modelljének előállítása. Így a katonai térképészek sokkal hatékonyabban tudják ellátni feladataikat. Miniszter úr szinte napra pontosan két évvel ezelőtt döntött a képesség kialakításáról" - fogalmazott Kulcsár Gábor.

Az ügyvezető beszélt arról is, hogy egy új repülőgép érkezése mögött kemény munka, tervezés és fejlesztés áll, amelyhez sokan hozzájárultak az elmúlt években. „Ez egy közös siker: olyan eredmény, amely az elkötelezettségünket jelképezi a minőség, a precizitás, s az innováció iránt. Az új légifényképező repülőgép érkezése egy olyan mérföldkő, amely nemcsak a technológia fejlődését, hanem a katonai térképészet elkötelezettségét és útját is szimbolizálja.”

Kajári Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese kiemelte: „a Magyar Honvédség számára a geoinformációs támogatást egyre gyorsabban, egyre hatékonyabban, egyre sűrűbb változás-követéssel kell biztosítani, és ehhez mérten a HM Zrínyi Nonprofit Kft. e képességfejlesztést kiemelkedően rövid idő alatt, rekord gyorsasággal valósította meg”. Hozzátette: „az új légi távérzékelési adatok birtokában a Magyar Honvédség sokkal részletesebben, pontosabban lesz képes a műveleteit megtervezni és végrehajtani”.

Robert Kremnitzer, az osztrák Diamond Aircraft Industries operációs és vállalati tervező csoportjának vezetője elmondta: az általuk fejlesztett és gyártott légijármű sokoldalúságáról és működési rugalmasságáról híres, számos feladat elvégzésére alkalmas, beleértve a hírszerzést, megfigyelést, felderítést, a bűnüldözést, a határőrzést és a légifelmérést is.

Modern képességek birtokosa

A Diamond DA62 MPP új légifényképész repülőgépet a legkorszerűbb légi távérzékelési szenzorokkal (nagyfelbontású digitális kamera és légi lézerszkenner) szerelték fel. Összehasonlítva a korábbi rendelkezésre álló technológiával, téradatokkal és lokális adatgyűjtéssel, az új képesség 10x-es felbontást, 100x-os adatmennyiség növekedést, 1000x-es területfedést eredményezhet. Ez nagyságrendi előrelépést jelent az adatminőségben, az adatelőállítási sebességben, az új adatokkal történő országos lefedettség biztosításában. Az adatfeldolgozás során a legkorszerűbb technológiával új digitális térképészeti adatbázisokat, osztályozott adatkészleteket, háromdimenziós városmodelleket lehet előállítani.

Most a tájból lesz térkép

Az ünnepélyes átadás keretében Mészáros László dandártábornok, protestáns tábori püspök és Berta Tibor dandártábornok, katolikus tábori püspök áldották meg a személyzetet és az új repülőgépet. „Fontos az eszköz, de az ember pótolhatatlan: mindannyian egyszeriek és megismételhetetlenek vagyunk, megmaradásunk az Isten mentő szeretetében van elrejtve” – fogalmazott Mészáros László dandártábornok, aki fohászában azt kérte, a repülőgéppel hamarosan levegőbe emelkedők épségben láthassák el feladataikat.

Berta Tibor dandártábornok Radnóti Miklós Nem tudhatom… című, 1944-ben írt versének ismert szöveghelyét idézve arról beszélt, hogy a katonai légifényképészeknek azért kell felemelkedni a magasba, hogy a tájból térkép legyen, s a légi térképészeti adatok ismeretében nagyobb biztonságban élhessünk.

További fotók a linkre kattintva érhetőek el!

 

 

Forrás: https://honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 07., 17:00
Az F-35-ös program partnerországai között Norvégia lett az első, melynek teljessé vált az ötödik generációs harci repülőgép flottája: a két utolsó példányt a napokban adta át az amerikai gyártó.
2025. 04. 01., 18:00
Svédország - novemberben aláírt szándéknyilatkozatának folytatásaként - hivatalosan is megerősítette, hogy a brazil Embraer C-390 típusával modernizálja szállító repülőgép flottáját, búcsút intve a kiöregedő C-130H Herculeseknek.
2025. 03. 31., 09:15
Február 6-án tette közzé az ukrán védelmi minisztérium az első képet egy, már hazai felségjelzéseket viselő Mirage 2000-5F-ről. A kétüléses változatot ábrázoló kép felirata szerint ráadásul az első példány már Ukrajnában van.
2025. 03. 21., 09:15
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  
2025-04-09 17:00:19
Ramstein Flag 2025 - A dániai Skrydstrup légibázisra látogatott el dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, ahol a többnemzeti repülő harcászati gyakorlatról és az azon részt vevő magyar állomány feladatairól tájékozódott.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 04. 10., 09:43
Az amerikai haditengerészet utolsó hagyományos meghajtású repülőgép-hordozóját, az egykori USS John F. Kennedyt – becenevén Big Johnt - 2007-ben vonták ki a hadrendből.
2025. 04. 09., 21:11
Kovács Krisztián ezredest 2025. január elsejei hatállyal nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár élére.
2025. 04. 07., 23:10
Az űrkutatás iránt érdeklődő fiatalok körében méltán népszerű CanSat Verseny kétnapos döntőjét idén is az MH Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság tatárszentgyörgyi gyakorlóterén rendezték meg.
2025. 04. 02., 12:29
Bócsa szélén a Kukla Csárdához tartozó területen látható egy szovjet gyártású Li-2-es repülőgép.

  Legfrissebbek most

Mi történt azon a napon? Ha a Nap egy bizonyos szögből sütött a kecskeméti légibázis betonjára, sokáig egy ezüstös csík emlékeztetett a 2008. április 17-i repülésre.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.