2024. 11. 03.
Győző
: 408 Ft   : 376 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Raktárban porosodnak a modern amerikai sisakok Ukrajnában

Raktárban porosodnak a modern amerikai sisakok Ukrajnában
JETfly  |  2020. 10. 21., 14:22

Öt évvel ezelőtt az Egyesült Államok Légi Nemzeti Gárdájának kaliforniai egysége nagyobb tétel sisakot és maszkot adományozott segélyként az Ukrán Légierő számára. Az akcióról részletesen beszámolt az ukrán védelmi minisztérium is, a hivatalos átadásra 2015. december 18-án került sor a boriszpoli légibázison.

A 200 darabos sisak-készlet ünnepélyes átadásakor az Egyesült Államokat David Baldwin vezérőrnagy képviselte. A sisakokat a régi szovjet eszközök lecserélésére a MiG-29, Szu-27 és L-39-es hajózók kapták meg, mivel a jóval könnyebb amerikai sisakok nagyobb mozgásszabadságot biztosítanak a pilótának, ami értelemszerűen a harcászati képességeiket is növeli.

Az ukránok a Szovjetunió összeomlása óta folyamatosan élték fel a készleteiket – ráadásul ezek a raktározott eszközök a 60-as és 80-as évektől származtak, azaz már régen elavultak. A kiképző alakulatok például ZS-3-as sisakot és a hozzá tartozó SL-82-es bőr helmetet használtak KM-32-es oxigénmaszkkal – már akinek jutott az egyre fogyó készletekből.

Mivel a helyzet kezdett tarthatatlanná válni és már a repülésbiztonságot is veszélyeztette, jókor érkezett az amerikai segély – egy egyszerű, 60 dollárért bárhol beszerezhető adapterrel azonnal kompatibilissé lehetett tenni a szovjet technikával. A világ számos országában repülnek egykor katonai, ám azóta civil tulajdonú repülőgépek (leggyakrabban L-39) és ezeknél már kiválóan bevált a módosított amerikai sisak.

Az ukrán hivatalos nyilatkozatokban rendre dicsérik az amerikaiak modern és kényelmes sisakjait – ám közben fény derült arra, hogy a segélyben kapott eszközök szinte érintetlenül állnak a csugujevi légibázis raktáraiban, mivel egy 2016-os döntés értelmében nem használhatták őket. Az indok: nem felelnek meg a katonai követelményeknek…

A botrány tovább fokozódott, mikor fény derült két 2019-es beszerzésre: a No. 244/19 és a No. 245/19 sorszámú szerződések értelmében az Ukrán Légierő ZS-7AP sisakokat (OJSC PKO Teploobmennik, Nyizsnij Novgorod) és KD-34D oxigénmaszkokat (AO NPP Respirator, Orehovo-Zujevo) vásárol az oroszoktól. Az amerikaiak természetesen nem vették jó néven ezt az üzletet és felmerült a további amerikai segélyek folyósításának felfüggesztése is.

Az amerikai katonai segélyek 2014, azaz a Krím orosz annektálása és a Donbasz elszakadása óta folyamatosan érkeztek Ukrajnába, többek között mesterlövész fegyverek, gránátvetők, tüzérségi felderítő radarok, kommunikációs eszközök, éjjellátó készülékek, elsősegély-csomagok formájában.

Forrás: https://defence-blog.com/

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 15., 16:45
A HadERŐ című műsor október 15-i adásában folytatódott a Magyar Légierő KC-390-es szállító repülőgépének bemutatása: Asztalos István alezredes, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár repülésbiztonság főnöke, először emelkedhetett a magasba az első magyar KC-390 Millennium szállítógéppel.
2024. 10. 22., 15:15
A közös védelmi képességek fejlesztése és a kölcsönös támogatás elengedhetetlen a stabilitás megőrzéséhez Közép-Európában – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf, a Robert Kaliňák szlovák miniszterelnök-helyettessel folytatott kétoldalú tárgyalása után, Kecskeméten, október 22-én.
2024. 10. 15., 09:09
Gyermekkorukban sokan szeretnének vadászpilóták lenni, de legtöbbjüknek ez nem sikerül, a pályaválasztáshoz érve már régen letesznek ezen álmukról. Vimpek Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési alapképzési szak, állami légijármű-vezetői szakirány hallgató zászlósa nem ehhez a táborhoz tartozik, ugyanis a közelmúltban nagy lépést tett álmai beteljesüléséért.
2024-10-29 09:36:22
Kezdetét vette a téli menetrendi időszak, amelyben az Air France hat, a KLM pedig egy új célállomást kínál utasainak, és több meglévő útvonalon is bővíti a kínálatot. A KLM valamennyi Boeing 787-es és 777-es repülőgépén bevezeti a Premium Economy szolgáltatást, míg az Air France az év végétől elérhetővé teszi új La Première első osztályát egyes járatain.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 10. 30., 22:50
Airton Manuel Rodrigues, a világ harmadik legnagyobb repülőgépgyártó vállalata, az Embraer oktató- és tesztpilótája úgy fogalmazott, az átképzésen részt vevő magyar katonák kiválóan teljesítettek az elméleti és a szimulátoros képzés során.
2024. 10. 28., 11:12
Ebben a bejegyzésben folytatjuk tavasszal megkezdett sétánkat a USS Harry S. Truman repülőgép-hordozó kilenc repülőszázadának gépei között.
2024. 10. 21., 11:48
A hadrendben álló legkisebb forgószárnyas, melynek szerepe mégis nagy.
2024. 10. 18., 11:08
A roncs legértékesebb része a Daimler-Benz 605-ös típusú motor, amelyet három és fél méter mélyről ástak ki.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.