Óriási sikerrel mutatták be május 4-én, pénteken, Budapesten, a Stefánia Palota - Honvéd Kulturális Központban a Veteránfilm című filmet, amely a legendás második világháborús Puma vadászrepülő-osztály két pilótája – vitéz Szentiványi János nyugállományú alezredes és Frankó Endre nyugállományú főhadnagy – életútjáról szól.
A vetítés előtt Hernáth Csaba, a film rendezője köszöntötte a megjelenteket. „Két és fél éves szakasz zárult le. Elkészült a film, amely két különleges jó barátról szól. Ez azonban még korántsem az út vége, mert mostantól azon fogunk dolgozni, hogy a filmet minél több helyen bemutassuk” – mondta a rendező. Hozzátette: a film nem jöhetett volna létre a repülős társadalom segítsége nélkül, akik e két remek embert mindvégig nagy becsben tartották.
A filmből mások mellett megtudhattuk, hogy a két pilóta a Puma vadászrepülő-osztály tagjaként hazánk felett több alkalommal is harcolt a Magyarországot támadó amerikai bombázó- és vadászrepülőgépek ellen. Elhangzott, hogy vitéz Szentiványi János repülőtiszti pályafutása során harmincnégy géptípusra szerzett jogosítványt. Az is kiderült, hogy Frankó Endre, azaz Bandi bácsi a háború után mérnöki pályára lépett: tervei alapján épült a jánoshegyi Libegő is.
A közel egyórás vetítés után vastapssal üdvözölték a nyugállományú főhadnagyot, a film egyik főszereplőjét. Sajnos vitéz Szentiványi János már nem élhette meg a bemutatót: a Puma század legidősebb pilótája január 19-én, kilencvennyolc éves korában hunyt el.
Frankó Endre nyugállományú főhadnagy a vetítés végén érdeklődésünkre elmondta: nem gondolta, hogy egyszer neki is ekkora sikere lesz. „Engem másként szoktak fogadni: a repülőtéren egy-két kollégám, itt pedig több száz ember állva tapsolt nekem. Nagyon meglepődtem” – mondta az egykori vadászpilóta. A kilencvenöt éves Bandi bácsi elárulta, hogy akik pilótaképzésre jelentkeznek, azoknak vigyázniuk kell magukra, mert a repülés nem olyan egyszerű dolog, mint amilyennek látszik. Oda kell figyelni, hogy a repülőgép fenn maradjon.
És hogy milyen egy jó vadászpilóta? „Hát olyan, mint amilyen én vagyok” – mondta mosolyogva.
A film elkészítését mások mellett a Honvédelmi Minisztérium is támogatta.
Forrás: honvedelem.hu
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.