98 éves korában elhunyt vitéz Szentiványi János nyugállományú alezredes, a legendás Puma század legidősebb tagja.
Január 19-én meghalt vitéz Szentiványi János nyugállományú alezredes, akinek egész élete összefonódott a repüléssel: már mátyásföldi gyermekéveiben elhatározta, hogy pilóta lesz, és az érettségi után, 1938-ban egyből jelentkezett is a légierőhöz. Későbbi fényes pályafutása során harmincnégy különböző típuson repült – mint néhány évvel ezelőtt egy interjúban felidézte, gyakorlatilag az akkoriban használatos összes katonai repülőgépen: „A kedvencem a Me-109-es volt, és a Me-110-es. Ezek voltak a pályám csúcspontjai. Éjjel-nappal repültünk fiatal korunkban. Minden évben összejött 550-580 repült óra, ami fantasztikus mennyiség volt akkoriban.”
A világháborúban vitézi kitüntetést kapott, miután Budapest felett tízszeres túlerővel szemben is helytállt 1944. április 13-án. „Géppárban repültünk a parancsnokommal a bombatámadás idején. Kísérletképpen vetettek be minket, Messerschmitt 210-essel, ami tulajdonképpen nem vadászrepülő, hanem egy romboló csatarepülő. A tizenkét gépből öt került vissza sértetlenül. Mi ketten tízszeres túlerővel néztünk szembe, és én még el is tudtam volna menekülni, de a parancsnokomat majdnem elkapták, úgyhogy mentem segíteni. Nem sikerült, őt is lelőtték, még le tudott szállni, de a gépből már nem jutott ki, mert felrobbant az üzemanyaga. Csak a gyűrűje és a cigarettatárcája maradt meg. Engem még ki tudtak húzni az égő gépből, de öt perc múlva az is felrobbant” – idézte fel a történteket.
Vitéz Szentiványi János 2013-ban, a Magyar Légierő megalakulásának 75. évfordulója alkalmából a Honvédelemért kitüntető cím I. osztályában részesült. Néhány évvel ezelőtt a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison ünnepelte születésnapját, ahol meglepetésként, egy gurulás erejéig a Magyar Honvédség egyik JAS 39 Gripen vadászrepülőjébe is meginvitálták. Élete utolsó éveit Tapolcán töltötte családja körében. Nem sokkal 98. születésnapja után érte a halál, emlékét kegyelettel megőrizzük.
Forrás: honvedelem.hu
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.