Megemlékezést tartottak 2014. január 19-én, hétfőn a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hejcén; a település közelében, a Borsó-hegyen, kilenc évvel ezelőtt, ugyanezen a napon zuhant le a Szlovák Légierő egyik An−24-es katonai szállító repülőgépe, útban hazafelé a koszovói Pristinából.
A rendezvényen, amelyet a településen lévő emlékmünél tartottak, Andrej Kiska, a Szlovák Köztársaság elnöke a szerencsétlenségben meghalt 42 katonáról szólva azt mondta: a hazájuk küldte őket, hogy segítsenek befejezni a „vérontást” és védjék az életet, ellenőrizzék az alapvető emberi és szabadságjogok betartását, illetve segítsék a békefolyamatot. „Küldetésük sikeres volt, ők azonban életüket vesztették” – füzte hozzá.
„Nem elég, ha csak megemlékezünk arról, hogy ezek a katonák a hivatásukat teljesítették és a Szlovák Köztársaság hírnevét öregbítették, nem elég, ha csak azt mondjuk, hogy tiszteletünket fejezzük ki és megemlékezünk róluk. Az ország tiszteleg emlékük előtt, nem felejtettük el őket, és soha nem is fogjuk elfelejteni, tisztelet és dicsőség nektek” − fogalmazott Andrej Kiska.
Szőke László, a Köztársasági Elnöki Hivatal külügyi igazgatója hangsúlyozta: azok, akikre emlékezünk, szép példáját adták annak a tanításnak, ami szerint „nem csak magunkért születünk”. „Hazájuktól távol a béke ügyét védték és jól tették a dolgukat, ki tudja, mennyien köszönhették a nyugalmat, és hányan lehettek hálásak azért nekik, hogy egy háború tiporta országban hallgattak a fegyverek” – tette hozzá.
Az igazgató felidézte, hogy a szerencsétlenség estéjén, „amikor Hejce felett felcsaptak a lángok, egyként mozdult meg a falu”, nem számított, hogy a határ melyik oldalárInsert custom characteról származnak, vagy hogy milyen egyenruhát hordtak. „Hejce jól vizsgázott, kiállta a próbát, méltán kapta meg a díjat, amit annak ítélnek, aki a legtöbbet tette azért, hogy jó barátként éljen a magyar és a szlovák” − hangsúlyozta.
A megemlékezés − amelyen mások mellett jelen volt Martin Glovác szlovák védelmi miniszter, Milan Maxim vezérkari főnök, dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök és Kun Szabó István vezérőrnagy, a Honvédelmi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára − reggel kezdődött a borsó-hegyi emlékhelyen, ahol 42 kopjafa tiszteleg az elhunytak előtt. Délután, a hejcei emlékparkban a jelenlévők koszorúkat és mécseseket helyeztek el az emlékmü előtt.
Kilenc évvel ezelőtt ezen a napon, az esti órákban zuhant le a Hejce fölé magasodó Borsó-hegyre a kassai repülőtér közelében, a leszállópályától alig harminc kilométerre a szlovák légierő An−24-es repülőgépe. A tragédiában 42, a koszovói KFOR békemisszióból hazatérő katona vesztette életét, a szerencsétlenséget csupán egy katona élte túl.
A tragédiáról azóta minden évben megemlékeznek Hejcén a szeretteiket elvesztők, a katonatársak, a szlovák és a Magyar Honvédség vezetői, a mentésben egykor részt vevők és a helybéliek, valamint az egyetlen túlélő, Martin Farkas, aki most is jelen volt a rendezvényen.
Fotó: Dévényi Veronika
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.