2025. 03. 24. hétfő
Gábor, Karina
: 398 Ft   : 368 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Madárral ütközhetett Nádas Tamás repülőgépe - Videó

JETfly  |  2014. 03. 10., 10:38

Búcsúzunk Tőled Tamás, Nyugodj Békében! A JETfly stábját nagyon megrázta Nádas Tamás halála, mivel mi egy nagyon közeli Barátot vesztettünk el. Kiutazás elõtti órákban beszéltünk vele a közös heti tervekrõl és a péntek délután kapott telefon után napokig nem tértünk magunkhoz. Ezért Olvasóinktól elnézést kérünk, hogy csak most szólalunk meg halála ügyében. A JETfly riportot készített Tóth László barátunkkal, aki a baleset helyszínén tartózkodott, õ a Nádas Tamással versenyzõ autóban ült.

JETfly: Magyarországon több verzió is napvilágot látott, hogy pontosan mi történt. Ezek néhol ellenmondásos hírek. Szeretnénk ezt tőled megtudni, mivel Te részese voltál.

Tóth László: "A baleset katari idő szerint 17:25-kor történt (Szerk: magyar idő szerint 15:25), napnyugta előtt. A szél ideális volt 9-10 csomós, pályairányú. Eredetileg 4 áthúzást terveztünk az 1 600 méteres pályán. Tamás az Edge-540 repülőgéppel repült, melyet előtte, a héten matricáztak át. Ezen a napon ez volt a harmadik felszállása, vagyis előtte a nap folyamán már tartott egy gyakorló repülést és egy nagybemutatót.

A végzetes felszállásnál az első áthúzás során együtt ment Tamás a tuningolt közel 1 000 lóerős Nissan GTR autóval, melyet a katari pilóta vezetett. Én a jobb ülésben ültem, nálam volt a rádió, amivel a Tamással tudtunk kommunikálni. Felszállásból 800 méteren felgyorsultunk 250km/h-ra és a pálya végéig együtt mentünk Tamással. Ott megfordultunk, Tamás csinált egy bukfencet és talpon nagy sebességgel megelőzött minket. Itt szólt bele utoljára a rádióba: "...a következőben toljátok neki". Ez volt az utolsó mondata.

Elmentünk a pálya végéig, itt Tamás újra fordult és mi is. Nagy sebességgel előre mentünk, kb. 280 km/h-ra felgyorsítottunk, Tamás nagyon lemaradt mögöttünk, kb. 500 métert. Ezért kb. 800 méteren - a pálya felénél - lassítani kezdtünk. Tamás akkor még csak a pálya elején volt, szokásos módján hátára fordítva a gépet jött a kocsi után, magassága 5-10 méter lehetett. Kocsival már a pálya végén voltunk, amikor hátrafordultam, mert még mindig nem láttam jönni Tamást. A levegőben vártam és abban a pillanatban csak azt láttam, hogy hihetetlen sebességgel becsapódik és háton csúszik mellettünk a betonon. Sosem fogom elfelejteni a látványt..."

JETfly: A baleset óta több videofelvétel is eljutott hozzánk, az egyiken jól látható, mintha madárral ütközött volna a gép. Ti mit láttatok ebből?

Tóth László: "Igen, ezt a felvétel mi is láttuk, mi is csak megerősíteni tudjuk. A gép földbecsapódása előtt két fekete mozgó tárgy látható, mely mozgása nagyon hasonlít a madár szárnycsapásaira. A gép szárnyán a madár feltételezett becsapódási helyén szövetmaradványokat talált a hatóság, ezek DNS vizsgálata folyamatban. Csak a vizsgálat után tudhatjuk meg, hogy például milyen madár volt vagy lehetett. De ha nem is ütközött vele, a pilótát megzavarhatta és ez  vezethetett a tragédiához."

JETfly: Szakmailag az első pillanatban felvetődött bennünk, hogy a versenykocsi turbolenciájába repült bele a gép és ez okozta a tragédiát..

Tóth László: "Ezt nehezen tudom elképzelni. Tamás ezt a manővert sokat csinálta és mindig biztosan repülte. A pálya második szakaszában a kocsink lelassult már, ahol a végzetes baleset történt azon a szakaszon mi nagyon lassan mentünk, nagy turbolenciát nem kelthettünk. Ahol turbolens lehetett a levegő mert gyorsan ment a kocsink - a felvételeken jól látható - nyíl egyenesen repült Tamás gépe."

   

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 25., 11:36
Február 24-től elindult az Ifjúsági Pilóta Program (IPP) 2025-ös jelentkezési időszaka, amely országos lefedettséggel kínál lehetőséget a repülés iránt érdeklődő fiatalok számára. A program célja, hogy a 14–18 éves korosztály számára biztosítson egy átfogó, több lépcsős képzési rendszert, amelynek során a résztvevők vitorlázórepülő-képzésben vehetnek részt.
2025. 02. 25., 08:45
Hozott is változást meg nem is a sokáig várt-követelt Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falconok megjelenése Ukrajna felett. A sajtócikkek és a politikusok nyilatkozatai a végletekig felkorbácsolták a várakozásokat - ehhez képest persze csalódást okoz az eddig nyilvános forrásokból ismerhető eredmény.
2025-03-14 15:10:30
A legmodernebb technológiákkal gazdagodott a honvéd tisztképzés – jelentette ki Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium (HM) parlamenti államtitkára Szolnokon, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar campusán, ahol szimulátorokat és speciálisan a légi közlekedésre fókuszáló kibővített valóságlaboratóriumot (XR-labor) adtak át.
2025-03-14 14:37:45
„A szabadság nem ajándék, hanem örökségbe kapott kincs, amit meg kell védeni. Önök az elmúlt években bizonyították, hogy készen állnak a magyar égbolt védelmére” – fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter Kecskeméten, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár március 15-ei ünnepi állománygyűlésén.
2025-03-12 15:37:17
A C-17 Globemaster III már csak óriási méretei miatt is a stratégiai légi szállítás egyik legfontosabb és legsokoldalúbb repülőgépe, mondják a Nehéz Légiszállító Ezred katonái. A légi jármű Kenyeri fölött a kivételes teherdobó képességét bizonyíthatta.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 03. 21., 14:24

(Forgó)szárnyas életmentő

Beszélgetés Dajka Attila őrnaggyal, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár helikoptervezetőjével.
2025. 03. 19., 09:32
Ez a bejegyzés az előző folytatásának is tekinthető, de nem az SH-3 Sea Kingről, mint típusról, és nem is a pilótákról lesz szó, hanem azokról, akik hátul, a tehertérben dolgoztak.
2025. 03. 18., 15:11
Elindult a Magyar Honvédség „Embert a vasra!” toborzókampányának következő fázisa.
2025. 03. 17., 12:09
A TV2 katonai sport-realityjének számtalan kihívása után egy újabb kaland várt A Kiképzés győzteseire, ugyanis a döntőt nyerő Kinizsi raj tagjainak egyik jutalma egy Gripen repülés volt.

  Legfrissebbek most

2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.