2023. 12. 04. hétfő
Barbara, Borbála
: 380 Ft   : 349 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A polgári repülés piaca készül a globális változásokra

JETfly  |  2013. 11. 04., 10:04

A polgári repülés világpiacára komoly változások várnak a közeljövőben: az Airbus és Boeing, mint régi versenytársak küzdenek majd (háttérben a kanadai Bombardierrel és brazil Embraerrel), azonban számolni kell Oroszország és Kína képviselőivel is, nem kizárva utóbbi két állam esetleges együttműködését sem. Hasonló változások elé néz az orosz piac is, ami a MAKSZ-2013 szalonon vált világossá. Az „Egyesített Repülőgépgyártó Konzorcium” monopóliuma mellett egyre inkább számolni kell a „Rosztech” által előállított repülőgépekkel is.

A polgári repülés piaca általában az Airbus és a Boeing küzdelméről szól, míg a többi cég igazából csak „második ligás” a történetben, mind a mennyiséget, mind pedig a szerződések összegeit figyelembe véve. Mindazonáltal nagy valószínüség szerint, a piac összetétele már a közeljövőben változni fog, és várhatóan 2020-tól már nem kizárólag az amerikai és európai repülőgépgyártók gépei fogják uralni a piacot.A Boeing előrejelzése szerint az elkövetkező 20 évben több mint 35 ezer új repülőgépre lesz szüksége a piacnak, mintegy 4,8 billió dollár értékben. A gépek nagy része – mintegy 24,7 ezer – úgynevezett keskenytörzsü (egyfolyosós), több mint 90 fős repülőgép kell, hogy legyen. A „pirog” ezen részéért (mintegy 2,3 billió dollár) hatalmas küzdelem várható: a repülőgépgyártás ezen szegmensében szinte valamennyi gyártó újdonsággal száll versenybe.

Szuhoj Superjet 100(Fotó: wikipedia.org) Az orosz Szuhoj Superjet 100 (Oroszországban regionális besorolású, azonban a Boeing keskenytörzsünek, de nem regionálisként aposztrofálja) és az MSZ-21 típusú repülőgépekkel kapcsolatban már nagyon sokszor elmondták: nagy valószínüség szerint a két típus egyenlő részben fogja elfoglalni az orosz piac jelentős részét, mivel az állam a helyi légitársaságokat ezen típusok beszerzésére „ösztönzi”. A Boeing úgy becsüli, hogy a Független Államok Közössége piaca az elkövetkező 30 évben mintegy 860 darab keskenytörzsü repülőgépre tart majd igényt, amelyek nagyrészét szintén orosz típusok fogják alkotni.

COMAC C919(Fotó: bog.hiddenharmonies.org)

A kínai és brazil területi piacokat nagy valószínüség szerint helyi gyártású repülőgépekkel töltik majd fel. Kínában már több éve folyik a COMAC (Commercial Aircraft Corporation of China) C919 típusú, 158-174 ülőhelyes repülőgép fejlesztése. Az előzetes várakozások szerint 2015-ben emelkedik levegőbe a repülőgép, míg 2016-ban a megrendelők már átvehetik az első példányokat, amelyekre már most 380 megrendelés van. A hatalmas kínai piacon ilyen számokkal lehet „operálni” még akkor is, ha a repülőgép jelenleg még csak „papíron” létezik.

Embraer E2(Fotó: airportsinternational.com)

Ami Brazíliát illeti, a helyi Embraer cég új tervét, csak az idén nyáron megrendezett francia repülőszalonon jelentette be, Le Bourget-ban. A vállalat a tervek szerint 2018-ra készül el saját, E-2 típusjelü, keskenytörzsü, 80-132 férőhelyes keskenytörzsü repülőgépével, amelyre már mintegy 150 előzetes megrendelést könyvelhetnek el.

Bombardier CSeries(Fotó: aviationblog.dallasnews.com)

Végezetül a kanadai Bombardier által gyártott CSeries típusú, 110 – 130 férőhelyes utasszállító repülőgép, amely 2013. szeptember 16-án hajtotta végre első repülését és a tervek szerint a megrendelők 2014 végén, de legrosszabb esetben is 2015 elején már át is vehetik az első repülőgépeket. Úgy tünik, már a közeljövőben komolyan számolni kell az új piaci résztvevővel.

Boeing 737MAX(Fotó: ainonline.com) A jelenleg még többé-kevésbé monopolhelyzetben lévő Airbus és a Boeing cégeknek azonban nem áll szándékukban átadni a piacot. Az európai cég már évekkel ezelőtt elindította A320neo elnevezésü programját, amelynek keretében nagymértékben átalakítják az A320 verziót és 15%-kal csökkentik az üzemanyag fogyasztást. Válaszul a Boeing cég teljes erőbedobással dolgozik a 737 MAX verzión – amely a korábbi 737 és 737 Next Generation frissített változata.Az új típusok megjelenése egy nagyon rövid időre tehető – minden új modell az utolsó egy évtized fejlesztése –a keskenytörzsü repülőgépek hat(!) gyártójánál, ami a légitársaságok számára is példátlan lehetőségeket biztosít. A légitársaságok a kínálat alapján most komoly tárgyalásokba – alkudozásba – kezdenek a gyártókkal, hogy jelentős kedvezményekkel jussanak hozzá új repülőgépekhez. A Boeing ugyanakkor kiemeli azt a tényt, hogy a „pirog” hatalmas, az mindenkinek elegendő, ugyanakkor soha nem látott konkurencia kialakulására kell számítani a gyártók között.Nem csak „jetek”Jelenlegi vélemények szerint konkurenciaharc nem csak a regionális (keskenytörzsü) repülőgépek piacán alakul ki, hanem a turbólégcsavaros gépek esetében is, és ezen a területen Oroszország várhatóan kulcsszerepet fog játszani. A 2000-es években az orosz repülőgépgyártó vállalatokat az Egyesített Repülőgépgyártó Konzorcium (OAK) vette „szárnyai alá”. Hasonló szerepet játszik, azonban nem csak a repülés terén, hanem szélesebb körben a „Rosztech” (a volt állami „Rosztechnológia”). A két cég útjai elméletileg kellett volna, hogy keresztezzék egymást, amikor azonban 2013 elején az OAK korábbi első embere, Alekszej Fedorov a „Rosztech”-hez került világossá vált, nem lesz semmilyen „összeütközés”.

Bombardier Q400... egy kis nosztalgia; Bombardier Q400 MALÉV színekben(Fotó: wikipedia.org) A „Rosztech” 2013-ban kezdett el aktívan megjelenni a repülés, mint üzlet azon szegmenseiben, ahol az OAK nem volt jelen. A cég Le Bourget-ben írt alá memorandumot az osztrák Diamond Aircraft Industries vállalattal maximum 19 férőhelyes repülőgépek oroszországi összeszereléséről, majd a MAKSZ-2013 során hasonló megállapodást kötöttek a kanadai Bombardier vállalattal, a Q400, 78 férőhelyes gépet illetően.Ez a két megállapodás voltaképpen hamarosan azt fogja jelenteni, hogy Oroszországban lesz a repülőgépgyártás második számú központja. Hivatalosan a cég nem versenyez az OAK-kal, miután az állami vállalat nem mutat érdeklődést a kisgépes piac iránt, azonban Oroszországban más elképzelés van a konkurenciával kapcsolatban: itt kell versenyezni nem a piacon a vásárlókért a tervek, a projektek területén és ebben az értelemben az OAK egy teljesen kész versenytársra talált.A „Rostech” ugyanazt, a már bejárt utat folytatja, amit Oroszország már végigvitt az gépjármü piacon: a belső piac kielégítése érdekében együttmüködési megállapodásokat kötnek az autógyártás oroszországi megvalósításáért. Az OAK ezzel ellentétes utat jár: a repülőgépeket saját márka alatt gyártja, azonban a gyártás során felhasznált anyagok nagyrészét külföldről szerzik be (a Superjet esetében a külföldi „töltelék” aránya eléri a 70%-ot).

Egyelőre nem lehet azt mondani, hogy a „Rosztech” határozott alakot öltött volna terveivel a repülés területén: Alekszej Fedorov a MAKSZ folyosói beszélgetései során mondta el, hogy a Bombardierrel megkötött memorandum egyáltalán nem jelenti azt, hogy a projekt százszázalékosan meg is fog valósulni. Ezen felül a „Rosztech” nem szakította meg a tárgyalásokat a kanadai cég versenytársával: nem zárják ki annak lehetőségét, hogy esetleg az olasz-francia EADS-sel lépnek együttmüködésre és ATR típusú repülőgépeket fognak gyártani. Annak érdekében, hogy ez ne történhessen meg és az orosz „Aviakapital Szerviz” és az „Iljusin Finansz” megállapodást írt alá 100 darab Q400 oroszországi összeszereléséről, azonban ez a megállapodás egyelőre nem kötelező érvényü.

(Alekszandr Polivarov)

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 11. 08., 13:34
2023. október 6-án a Saab - mielőtt átadná a Svéd Fegyveres Erők részére - leszállította az FMV-nek (Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal) üzemeltetési tesztelésre az első sorozatgyártású Gripen E típusú harci repülőgépet.
2023. 11. 02., 14:26
Az AIR DEFENDER 2023 nemzetközi NATO hadgyakorlaton a résztvevő 25 nemzet 250 repülőgépe és helikoptere között ott voltak a kecskeméti Gripenek és a Puma harcászati repülő század tagjai is. A magyar kontingens parancsnokával, Molnár Tibor őrnaggyal az Aranysas magazin idézte fel a két hét eseményeit.
2023-11-14 11:04:00
A Hévíz-Balaton Repülőtéren a vadászgépek fogadása, felvezetése, végezetül pedig éjszakai letároláshoz történő felkészítése olyan gördülékenyen zajlott, mintha csak a kecskeméti katonai bázisukon járnánk.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 11. 30., 14:52
November 29-től a Satys PSP Hungary Zrt. gyulai gyárában végzik az Airbus Helicopters Hungary Kft. szomszédos üzemében gyártott helikopter alkatrészek felületkezelését, így a jövőben már száz százalékban Magyarországon gyártott alkatrészeket építenek be a forgószárnyasokba – jelentette be Kiss Attila, a Satys PSP Hungary Zrt. vezérigazgatója Gyulán.
2023. 11. 29., 16:35
Megérkezett az új kedvenc a JETfly Webáruházba! Kiváló minőségű softshell dzseki military zöld színben! A termék megrendelhető női és férfi változatban, önmagában vagy felvarrókhoz tépőzárakkal előkészítve!
2023. 11. 22., 15:13
A nemzeti ellenállóképesség erősítése és Magyarország védelme érdekében különleges közös szolgálat kezdődött idén ősszel Veszprémben, ahol november első napjai óta a polgári életben már több évtizeden át bizonyított szakemberek tartalékos katonaként készülnek fel katonai légiforgalmi irányítói feladatokra az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központban (MH LMVIK).
2023. 11. 20., 12:12
Szudán a déli országrész 2011-es kiválásáig és Dél-Szudán néven független állammá alakulásáig Afrika legnagyobb területű országa volt, most „csak” a harmadik.

  Legfrissebbek most

A Saab F-39 Gripen legújabb szállítmánya útnak indult Brazília felé – a két repülőgépet holland hajó fogja leszállítani rendeltetési helyére, várhatóan december közepére érkezhetnek meg.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

Az F-16-osok nem rendelkeznek beépített beszállólétrával, ami problémát jelenthet a jövőbeni műveletek során olyan helyszíneken, ahol korlátozott a földi támogatás. Mutatjuk az innovációs ötleteket!