2025. 01. 13. hétfő
Veronika
: 413 Ft   : 401 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Cross Landing 2019 - Közös kutató-mentő gyakorlatot tart a magyar és román légierő

Cross Landing 2019 - Közös kutató-mentő gyakorlatot tart a magyar és román légierő
JETfly  |  2019. 10. 16., 11:30
Cross Landing 2019 - Közös kutató-mentő gyakorlatot tart a magyar és román légierő

A 2019. október 14-én kezdődő gyakorlat szerint egy Mi-24-essel a határhoz közel megszakadt a kapcsolat, így a megfelelő protokoll alapján a döntéshozók mind a Szolnokon települő magyar, mind a temesvári román kutató-mentő helikoptereket riasztották.

Az érvényben lévő megállapodás szerint ez a határ vonalától 100 kilométerig kölcsönösen lehetséges. A gyakorlat egyik célja a riasztási lánc működtetésének, a döntéshozatalnak és a két nemzet közötti együttműködésnek a gyakorlása volt. A másik oldalról a végrehajtó állomány gyakorlatának elmélyítése és a szaktudásuk ellenőrzése került sorra.

A helikopterek személyzeteinek önállóan, földi segítség nélkül kellett megközelíteniük a kényszerleszállt gépet, és így kellett kiválasztani a megfelelő helyszínt a leszállásra is. Erre a fákkal, bokrokkal tagolt Dóc gyakorlótér melletti terület ideális volt: az elsőként megérkező Mi-17 pilótái az első leszállás helyét nem találták megfelelőnek így a mentésben résztvevő katonák kirakása után végül kb. 30 méterrel távolabb találtak olyan terepet ahol biztonságban leállíthatták a hajtóműveket.

Képgaléria megtekintése (17 db kép)

A román IAR 330-asok valamivel később érkeztek, a két gép közül már csak az egyik tudott leszállni az adott tisztáson, a másiknak nem jutott hely, távolabb keresett erre alkalmas területet. A román helikopterek érkezésekor az önkéntesek által alakított sérülteket már ellátta a magyar személyzet - az öt fő sérültből kettő számított súlyosnak -, így a román fél a szállításban vette ki a részét, a sérülteket a szentesi átadási ponton tették ki. A sebesültek ellátását a két fél külön-külön, a saját oldalukról ellenőrizte és értékelte.

A gyakorlat ma folytatódik, egy Temesvárhoz közeli területen lesz a megrendezett repesemény, ahol az alájátszókat ezúttal a román fél adja - mi továbbra is a szolnoki kutató-mentő Mi-17-essel és személyzetével biztosítjuk a részvételt.

Képgaléria megtekintése (17 db kép)

A fotókért és a cikkért ezúton is köszönetet mondunk Kisdeák Lajosnak, a meghívóért pedig a Honvédelmi Minisztérium Kommunikációs Osztályának!

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-23 13:27:57
A JETfly magazin 2000 óta szolgáltatja a friss hazai és nemzetközi híreket a katonai repülés világából! A töretlen bizalmat megköszönve kívánunk Olvasóinknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Repülős Élményekben Gazdag, Boldog Új Évet!
2024-12-11 16:45:48
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a World Finance szaklap “Carbon Awards 2024” programjában karbonintenzitásának csökkentéséért és a fenntarthatóbb üzemelésért bevezetett gyakorlatok elismeréseként elnyerte a “Legjobb légitársaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért” elismerést.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 01. 08., 09:43
1974. december 11-én a Magyar Néphadsereg (MN) egyik Kamov Ka-26-os helikoptere a légvédelmi tüzérek drégelypalánki lőteréről indult vissza börgöndi bázisára.
2025. 01. 03., 09:48
Börgöndön is indul az Ifjúsági Pilóta Program
2025. 01. 02., 10:54
Lássuk hát őket és a többieket és, ha már a nyitóképen a kínai Air Central Boeing 747-ese van, kezdjük a tengerentúli, valaha szebb időket látott gyártó típusaival.
2024. 12. 19., 11:57
A két H225M helikopter megérkezése, azt jelenti, hogy a megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

  Legfrissebbek most

Az új év mindig az új lehetőségekről is szól. Aki 2025-ben olyan karrierre vágyik, amely szakmai fejlődést és életre szóló élményeket kínál, most megteheti az első lépést álmai megvalósítása felé. Az Emirates január 12-én Budapesten tartja következő nyílt napját, ahol légiutas-kísérőnek lehet jelentkezni.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.