2026. 06. 10. szerda
Gréta, Margit
: 356 Ft   : 308 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Költözik a repülőmúzeum

JETfly  |  2012. 08. 27., 16:12

Másfél-két éven belül új helyre, az egykori indóház mellé helyezik át az MH Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HIM) szolnoki repüléstörténeti kiállítóhelyét. A Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság regionális operatív programja keretében a repülőmúzeum átköltöztetésére, felújítására, korszerűsítésére, interaktívvá tételére és az új környezetének rendezésére 2 milliárd 100 millió forint támogatást kap a város.

Mintegy tíz kilométerrel arrébb, Magyarország legrégebbi vasútállomás-épülete, az indóház mellé költöztetik rövidesen a szolnoki repülőmúzeumot. Kertészné Bokor Zsuzsanna, a Szolnoki Városfejlesztő Zrt. projektmenedzsere a honvedelem.hu-nak elmondta, hogy a 2,1 milliárdos beruházás keretében felújítják a jelenleg romos, elcsúfított müemlék épületet és környezetét, a múzeumot pedig interaktívvá alakítják át: repüléstechnikai restaurátor-mühellyel és oktatóközponttal, tematikus játszótérrel, helikopter- és hőlégballon-leszállópályával, látogatói, valamint többnyelvü információs központtal kívánják bővíteni. Így a város egy újabb turisztikai látványossággal lesz majd gazdagabb.

A tervezett beruházás engedélyezési terveinek kidolgozását már megkezdték, a végleges pályázati anyag az év végére készül el. A pályázat elbírálása valószínüleg pár hónapig eltart majd, s lehet, hogy az eredeti terveken néhány kisebb módosításra is szükség lesz. Ezt követően a támogatási szerződést kell megkötni, majd elkészíteni a kivitelezési terveket. A múzeum átköltöztetésére pedig valószínüleg közbeszerzési eljárást kell kiírni. Mindezt figyelembe véve a repülőgépek másfél évig még majdnem biztosan a mostani helyükön maradnak.

A szolnoki repülőmúzeumot 1973-ban az akkori Országos Légvédelmi Parancsnokság (OLP) alapította a katonai repülőtér területén, ahonnan 1994-ben költöztették jelenlegi helyére. Közép-Európa egyik legnagyobb katonai repüléstörténeti kiállítóhelye 22 ezer négyzetméternyi területet foglal el, 53 repülőeszköz tekinthető meg itt. Évente több mint 25 ezer látogatót fogadnak, a belépés ingyenes. A múzeumot egy tiszt, három altiszt és egy közalkalmazott üzemelteti.

A múzeum gyüjteménye legutóbb három újonnan beszerzett gépritkasággal gazdagodott, amelyeket idén áprilistól tekinthetnek meg a repülés szerelmesei. Ezek egyike Kvasz András gépének replikája, amely az aviatika hőskorába repíti vissza a látogatókat. A békéscsabai származású pilóta 1910-ben készítette el saját gépét, a Kvasz–I-et. 1911-ben a Rákosmező felett végzett körrepüléssel megnyerte a Sacellary György országgyülési képviselő által kitüzött 500 koronás díjat, majd az ország 70 településén végzett bemutatórepüléssel népszerüsítette a magyar aviatikát. Szolnokon is tartott bemutatót a szandai réten 1911. november 26-án: ettől a felszállástól számítják a szolnoki repülés történetét. A történelmi gép másolatát négyévnyi munkával Révy László készítette el – a Honvédelmi Minisztérium támogatásával került a múzeumba.

Ugyancsak idei újdonság a „Denevér” is − az a magyar tervezésü, pilóta nélküli repülő, amelyet a Haditechnikai Intézet ajánlott fel ősszel a kiállítóhelynek. Tervezőjét, Vég Pál mérnököt a honvédség bízta meg a ‘90-es évek elején azzal, hogy egy katonai célú, felderítésre alkalmas pilóta nélküli gépet készítsen, ám a megrendelés végül elmaradt. Egyetlen példány létezik csak belőle, az, amelyik Szolnokon látható.

A múzeum harmadik új büszkesége egy Jak–11-es szovjet vadász- és kiképző repülőgép. Ezt a típust a Jak–3-as nyomán fejlesztették ki, első repülését 1945-ben teljesítette, majd 1946-ban állt szolgálatba. A Magyar Néphadseregben 1950-ben rendszeresítették, kiképzőrepülőként alkalmazták. Összesen 64 darab került Magyarországra, az utolsó 19 gép már Csehszlovákiából érkezett, a típust 1960-ban vonták ki a rendszerből. Csupán két Jak–11-es maradt meg, amelyek közül az egyik külföldre került.

Mindhárom régi-új gép egyetlen példány az országban – a Kvasz-replika és a „Denevér” pedig egyedi tervezésüek, így az egész világon nincs párjuk. A Szolnokon kiállított valamennyi repülőgép az MH Hadtörténet Intézet és Múzeum (HIM) tulajdona, amelyeket mütárgykölcsönzési szerződéssel adtak át üzemeltetésre az MH 86. Szolnok Helikopter Bázisnak.

Nagy András, a HIM munkatársa, a múzeum szakmai vezetője és Lente Zoltán százados, a kiállítóhelyet üzemeltető csoport parancsnoka elmondta, hogy tavaly egy új, fedett hangárral bővült a kiállítóhely, amely azóta már meg is telt: öt, az időjárásra különösen „érzékeny” gépet helyeztek el benne. A közel 24 milliós beruházást a Honvédelmi Minisztérium anyagi segítsége mellett magánszemélyek, vállalkozók támogatásával és a repülésbarátok közössége tagjainak 1 százalékos adófelajánlásával sikerült megvalósítani – a pénzt a Magyar Repülők Bajtársi Egyesületén keresztül utaltatták át a múzeumnak.

Pár napja pedig a Nemzeti Kulturális Alap pályázatán nyert 289 ezer forintot a múzeum, a pénzből két repülőgépet tudnak felújítani: a Jak-11-est és az L-200 D „Moravá”-t. Ez utóbbi érdekessége, hogy nem katonai repülőgép, hanem a magyar légi rendészet szolgálati gépe volt. Rövidesen 05-ös oldalszámmal és „RENDŐRSÉG” felirattal lesz látható.

Galéria: Költözik a repülőmúzeum

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2026. 06. 01., 15:41
Egy különleges képgalériát szeretnénk most megosztani Olvasóinkkal, mely 2026. május 26-án, kedden készült, ezúttal ugyanakkor nem a földről, hanem a Magyar Légierő KC-390 Millennium típusú szállító repülőgépéből. Lássuk, a lenyíló rámpáról milyen repülőeszközök tűntek fel a fotósok fényképezőgépei előtt!
2026. 05. 29., 16:34
2026. május 29-én, pénteken rendezték meg a szolnoki MH Kiss József 86. Helikopterdandár Családi Napját, mely a hagyományok szerint az alakulatnál egykoron és jelenleg szolgálatot teljesítő katonák, illetve családtagjaik kiemelt rendezvénye. Helyszíni felvételeinket mutatjuk Olvasóinknak!
2026. 05. 28., 15:23
2026. május 22. újabb mérföldkő a Lengyel Légierő történetében, hiszen megérkezett az első három F-35A “Husarz” harci repülőgép, mellyel újabb európai ország csatlakozik az ötödik generációs típust üzemeltetők listájához.
2026. 05. 26., 09:15
Az Aranysas magazin előző számában bemutatták a Starfighter megszületését és amerikai szolgálatát. A típust számos külföldi légierő is üzemeltette, ezek jelentős része kifejezetten exportcélra tervezett verziókat szerzett be.
2026. 05. 21., 16:02
Friss hír a Cseh Légierő C-390-es beszerzési programjáról! Az Embraer a napokban számolt be arról, hogy teljesítette első repülését az első, cseh részre készült C-390-es szállító repülőgép.
2026. 05. 05., 16:30
Újabb exportsiker az Embraer számára! A friss bejelentés értelmében az Egyesült Arab Emírségek is a brazil gyártó C-390-es típusát választotta: a hivatalos sajtóközlemény szerint 10 példányt (opcióként további 10 darabot) vásárolnak az egyre népszerűbbé váló szállító repülőgépből.
2026. 05. 04., 16:45
Sosem kellemes dolog ejtőernyőn lengedezve közeledni a harctér felé, ha lelőtték a repülőgépedet - ezt minden második világháborús hajózó pontosan tudta. De egészen más túlélési esélyek voltak Európa és a Csendes-óceán, a két legnagyobb hadszíntér fölött a gépből kiugorva…
2026-06-06 12:15:57
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a Sziget 2026 hivatalos partnere lett. Az együttműködés magától értetődött, hiszen mind a két, világszerte ismertté vált magyar alapítású brandnek közös a küldetése: határokon átívelően összehozzák az embereket, felejthetetlen pillanatokat szereznek, és világszínvonalú élményeket tesznek elérhetőbbé európaiak milliói számára.
2026-05-29 09:28:40
A UEFA Bajnokok Ligája döntő a szurkolók és a csapatok mellett a fogadóváros életében is kiemelt jelentőségű esemény, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér számára pedig nem mindennapi kihívást jelent; vendégek és szurkolók tízezrei érkeznek Budapestre, a gépmozgások száma közel duplájára nő, az utasforgalom átlagosan 60%-kal emelkedik május 29. és 31. között.
   MÁSOK ÍRTÁK
2026. 06. 08., 11:46
László Ferenc pályafutása a mezőgazdasági repülésben eltöltött időszakot követően a légimentésben teljesedett ki.
2026. 06. 02., 09:26
A kétezres évek közepén, elsősorban a nemzeti légitársaságnál uralkodó hangulat miatt már a fiatalabb, kisebb tapasztalattal rendelkező pilótageneráció is szétnézett a nagyvilágban, előrelépési lehetőség után kutatva.
2026. 05. 26., 10:11
A kétezres évek közepén, elsősorban a nemzeti légitársaságnál tapasztalt hangulat miatt már a fiatalabb, kisebb tapasztalattal rendelkező pilótageneráció is szétnézett a nagyvilágban, előrelépési lehetőség után kutatva. Hasonlóképpen gondolkodott Szentgyörgyi Dezső is, aki 2001 óta repült a Malév Boeing 737-es első tisztjeként.
2026. 05. 18., 10:04
A légibázisok sajátos hangulatú részei azok a századhelyiségek, amelyeket ritkán vagy soha sem tárnak a nyilvánosság elé.

  Legfrissebbek most

Végéhez közeledik az utolsó Mi-17-es szállítóhelikopter aktív szolgálata, melynek kapcsán egy különleges lehetőség várta 2026. június 10-én, szerdán a meghívott sajtósokat és spottereket Szolnok-Szandaszőlős Repülőtéren. Helyszíni fotóinkat mutatjuk Olvasóinknak!

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

Mitől lehet sikeres a digitális transzformáció a védelmi és repülőgépipari (A&D – Aerospace & Defense) szektorban? Cikkünk a sikeres megvalósítás legfontosabb összetevőit mutatja be. Ha pedig szeretné megtudni, hogyan működik a digitalizáció a gyakorlatban, csatlakozzon ingyenes webináriumunkhoz, a „From concept to reality: The digital journey of a new defense platform” című eseményhez, amelyet a Siemens Digital Industries Software szakértője, Igor Szizov vezet 2026. június 3-án, szerdán 10:00 órától.