2025. 04. 18. péntek
Andrea, Ilma
: 408 Ft   : 358 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

70 éve indult a szolnoki repülőtisztképzés

70 éve indult a szolnoki repülőtisztképzés
JETfly  |  2019. 10. 28., 14:18
70 éve indult a szolnoki repülőtisztképzés

Hetven esztendeje indult el a szolnoki repülőtisztképzés. A neves dátumot az MH 86. Szolnok Helikopterbázis Művelődési Otthonában ünnepelték meg a magyar katonai repülés volt, jelenlegi és leendő hajózóinak, műszaki szakembereinek jelenlétében.

A megjelenteket a nagyteremben berendezett kiállítás várta, melyek falain a hazai katonai repülés története volt követhető. A rendezvényen részt vett Erdélyi Lajos, a Honvédelmi Minisztérium humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára, Kilián Nándor dandártábornok, a Magyar Honvédség Parancsnoksága légierő haderőnemi szemlélője, dr. Koller József dandártábornok, a bázis és Szolnok helyőrség parancsnoka, dr. Pohl Árpád dandártábornok, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar dékánja, valamint dr. Kállai Mária, Jász-Nagykun-Szolnok megye  országgyűlési képviselője is.

Erdélyi Lajos beszédében kiemelte: a magyar katonai repülés képzési folyamatát megakasztotta a második világháború, bár ezalatt jelentősen továbbfejlődött a technika és fontos szerepet kapott a repülés. Ekkor olyan vadászpilóták védték hazánkat, mint a 220 bevetéssel és 30 igazolt légigyőzelemmel rendelkező Szentgyörgyi Dezső.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a professzionális repülésképzés elképzelhetetlen professzionális repülőgépek nélkül. A tavaly ismét elindult szolnoki képzés feladatainak maradéktalan ellátásához, a pilóták képzéséhez nem elégséges a jelenlegi gépállomány (2-2 Zlin Z-143SLi és Z-242L), ezért további négy alapkiképző Zlin beszerzése van folyamatban. 

Fotók: Dévényi Veronika

Kilián Nándor dandártábornok felidézte saját, 1981-es szolnoki növendékévét, melyet a 2817. számú szakaszban töltött el. Visszaemlékezve ma már azt mondja: bár szinte véletlenül került erre a pályára, de a szolnoki egy, s a Szovjetunióban eltöltött további évek jó felkészítést jelentettek számára. A tábornok beszédében szintén a várható fejlesztéseket hangsúlyozta. Mint elhangzott, a már megvalósulási fázisban lévő helikopter-beszerzések mellett  rámpás katonai szállítórepülőgépek, illetve további kiképzőrepülőgépek, valamint a légvédelmi rakétarendszerek, illetve radarrendszerek beszerzéséről is tárgyalások folynak.

Dr. Pohl Árpád dandártábornok  hangsúlyozta, hogy a 2018 szeptemberében újraindult szolnoki katonai pilótaképzéssel „helyreáll a régi rend”, hiszen minden, a katonai repüléssel kapcsolatos képzés egységes irányítás alá kerül. Az NKE vezetése kiemelt fontosságú területnek tartja a szolnoki képzést, tette hozzá a dékán. Ezt bizonyítja, hogy amikor az egyetemen a szervezeti egységek és a vezetési szintek csökkentésére került sor, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon egyedüliként egy negyedik, speciális, a katonai repüléssel foglalkozó dékánhelyettesi poszt jött létre.

További fotókért kattintson a linkre!

Forrás: https://honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 07., 17:00
Az F-35-ös program partnerországai között Norvégia lett az első, melynek teljessé vált az ötödik generációs harci repülőgép flottája: a két utolsó példányt a napokban adta át az amerikai gyártó.
2025. 04. 01., 18:00
Svédország - novemberben aláírt szándéknyilatkozatának folytatásaként - hivatalosan is megerősítette, hogy a brazil Embraer C-390 típusával modernizálja szállító repülőgép flottáját, búcsút intve a kiöregedő C-130H Herculeseknek.
2025. 03. 31., 09:15
Február 6-án tette közzé az ukrán védelmi minisztérium az első képet egy, már hazai felségjelzéseket viselő Mirage 2000-5F-ről. A kétüléses változatot ábrázoló kép felirata szerint ráadásul az első példány már Ukrajnában van.
2025. 03. 21., 09:15
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 04. 10., 09:43
Az amerikai haditengerészet utolsó hagyományos meghajtású repülőgép-hordozóját, az egykori USS John F. Kennedyt – becenevén Big Johnt - 2007-ben vonták ki a hadrendből.
2025. 04. 09., 21:11
Kovács Krisztián ezredest 2025. január elsejei hatállyal nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár élére.
2025. 04. 07., 23:10
Az űrkutatás iránt érdeklődő fiatalok körében méltán népszerű CanSat Verseny kétnapos döntőjét idén is az MH Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság tatárszentgyörgyi gyakorlóterén rendezték meg.
2025. 04. 02., 12:29
Bócsa szélén a Kukla Csárdához tartozó területen látható egy szovjet gyártású Li-2-es repülőgép.

  Legfrissebbek most

Mi történt azon a napon? Ha a Nap egy bizonyos szögből sütött a kecskeméti légibázis betonjára, sokáig egy ezüstös csík emlékeztetett a 2008. április 17-i repülésre.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.