2026. 06. 14.
Vazul
: 353 Ft   : 305 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Változások előtt a kecskeméti repülőtér

Változások előtt a kecskeméti repülőtér
JETfly  |  2017. 03. 23., 10:44

Megkezdődtek az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis kettős célú hasznosításra történő átalakításának előkészületei. A tervek szerint 2018 végére kell megfelelnie a katonai és polgári gépeket fogadó repülőtérre vonatkozó civil szabályzóknak és elvárásoknak.

  • Magyarországon, működő katonai repülőteret még sosem alakítottak át kettős hasznosításúvá
  • A kecskeméti repülőbázis a NATO alárendeltségébe tartozik
  • A Magyar Honvédség korszerű szállító repülőgépekre cseréli le több mint negyvenéves An–26-os flottáját

Ennek érdekében számos infrastrukturális beruházásra, jogi és szervezeti változtatásra lesz szükség.

Öt és fél milliárd forintot biztosít a kormány a modern városok program keretében a kecskeméti repülőbázis polgári célú fejlesztésére, amelyből idén 2,69 milliárd, jövőre pedig a többi összeg hívható le. A Honvédelmi Minisztérium által készített előzetes tanulmány szerint a polgári repülőgépek által használható terület a laktanya északi-északnyugati oldalán kapna helyet, az elkerülő út felé eső részen. Ez a megoldás azért lenne előnyös, mert a 445-ös útra építhető felhajtón keresztül a repülőtérről az autópálya is gyorsan elérhető volna. A polgári üzemeltetéshez szükséges beruházások tartalmazzák többek között az utasforgalmi terminál és a teheráru raktár kialakítását, üzemanyag-tárolók létesítését, a közműhálózat fejlesztését, valamint a biztonsági és kommunikációs rendszerek kiépítését is.

Mindez azonban egy olyan volumenű beruházás, amit az önkormányzat szakemberei szerint is csak lépésről-lépésre, ütemezve lehet megvalósítani. A kettős hasznosításhoz szükséges infrastruktúra és személyi feltételek teljes körű megteremtése több évbe is beletelhet.

Ugrik Csaba dandártábornok

– Ennek ellenére néhány charterjárat, az eddigi bejáratott gyakorlatnak megfelelően, engedély birtokában továbbra is használhatja a repülőteret. A helyi vállalatok leszállási kérelmeit ugyanis kiemelten kezeljük és a lehető legrövidebb idő alatt biztosítjuk gépeik fogadását. Egyébként szerintem is hosszú folyamat lesz a katonai és a polgári légi forgalom teljes elkülönítése, befejezésének határidejét egyelőre vizionálni sem lehet. A feladat előkészítésén már dolgozik egy minisztériumi munkacsoport, amelyben a bázis képviselői is részt vesznek. Készültek előzetes megvalósíthatósági tervek, megkezdődtek a hatósági egyeztetések, és a terület bejárása is megtörtént. A folyamatnak ugyan még nagyon az elején járunk, de az már megállapítható, hogy a bázis alkalmas a kettős hasznosításra – mondta Ugrik Csaba dandártábornok, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis parancsnoka.

A döntéshozóknak azonban a tervezés és a megvalósítás során rengeteg olyan problémát kell majd megoldaniuk, amelyekkel eddig még nem találkoztak. Ezek közül talán a legkézenfekvőbb az, hogy Magyarországon, működő katonai repülőteret még sosem alakítottak át kettős hasznosításúvá. A szakembereknek tehát legfeljebb a külföldi – svéd, német, francia – modellek tanulmányozása jelenthet támpontot.

– Szerintem a legnagyobb feladat a repülőtér polgári légi forgalmi területének és az általunk használt területnek a szétválasztása lesz. Fizikailag persze ez egy kordonnal, vagy egy kerítéssel egyszerűen megoldható, de az infrastruktúra, a jogi szabályzók és a logisztikai háttér biztosítása érdekében a civil gépek utasai részére tulajdonképpen egy komplett terminált kell építeni, európai színvonalú váróteremmel. A schengeni határokon kívülről érkezők fogadásához külön beléptetési pontra van szükség, meg kell teremteni a határőrizetet, a vámellenőrzés feltételeit és a polgári gépek tankolási lehetőségét is. Nem utolsósorban pedig mindehhez meg kell szerezni valamennyi illetékes nemzetközi légügyi hatóság engedélyét. A fentiek természetesen messze túlmutatnak a mi hatáskörünkön. Ami ránk tartozik, azon már dolgozunk: készül egy javaslat az állománytáblánk módosítására annak érdekében, hogy a majdani polgári igényeknek úgy tudjunk eleget tenni, hogy azok ne veszélyeztessék az alaprendeltetésünkből adódó feladataink teljesítését – folytatta Ugrik tábornok.

A kettős célú hasznosításhoz a felszállópályát is bővíteni kell.

A kecskeméti repülőbázis ugyanis a NATO alárendeltségébe tartozik, és ennek megfelelő szintű készenléti szolgálatot kell ellátnia. Egy légtérsértő repülőeszköz beazonosítására, elfogására a Gripeneknek akkor is fel kell szállniuk, ha a betont éppen egy meghibásodott civil gép foglalja el. A megoldás talán egy felszállásra alkalmas gurulóút kiépítése lehetne, amelyet vészhelyzetben használhatnának a vadászgépek. 

A repülésvezetők a teljes repülőteret belátják a toronyból.

– Ez még a távoli jövő, ráadásul nem is a mi feladatunk megoldást találni az ilyen és ehhez hasonló helyzetekre. Nekünk most sokkal inkább az előttünk álló feladatokra kell koncentrálnunk. Továbbra is a mi felelősségünk ugyanis hazánk és Szlovénia légtérvédelmének a biztosítása, ugyanakkor szinten kell tartanunk a közvetlen légi támogató, az éjjellátó, a légi utántöltő, az előretolt repülésirányító képességeinket is. Ennek érdekében több, a szárazföldi csapatokkal közös hazai és nemzetközi gyakorlaton fogunk részt venni ebben évben. Load Diffuser néven lesz például egy háromhetes, nagy létszámú, a magyar légtérbe tervezett „saját” gyakorlatunk májusban. Erre több F–16-os érkezik majd a tengerentúlról is. Pápára történő áttelepüléssel, támogatóként részt veszünk a Fire Blade-n, nyáron a NATO romániai Saber Guardian gyakorlatára viszont nem települünk ki, Kecskemétről fogunk felszállni, a feladat végrehajtása után pedig jövünk haza. Ugyanakkor újonnan beszerzett bombafegyverzetünk alkalmazását is készségszintre kell fejlesztenünk, ezért ebben az évben egy éles bombavetést is beterveztünk. Közben „letudunk” itthon néhány éleslövészetet a hajmáskéri lőtéren, lesz egy elektronikai harcászati gyakorlatunk, Szlovéniában pedig – ugyancsak hazai felszállással – az Adriatic Strike keretében bombavetést fogunk imitálni. Kijelölt repülőgép-vezetőink Stockholmban, a svéd Védelmi Kutatási Ügynökség által üzemeltetett Bevetés-gyakorló és Repülő Harcászati Szimulációs Központban vesznek részt felkészítésben. Kiképzési feladataink között azonban az igazi „nagy falat” ősszel, az egy hónapos spanyolországi Tactical Leadership programon való részvétel lesz. Ennek a gyakorlatnak az igazi jelentősége abban rejlik, hogy saját magunknak képezhetünk olyan parancsnokokat, akik nagy gépszámú kötelékek vezetésére is alkalmasak lesznek. Erre most nyílt először lehetőségünk, két repülőgép-vezetőnk szerzi majd meg ezt a képességet – sorolta a bázisparancsnok. 

A légi utántöltés gyakorlása a képesség szinten tartása miatt szükséges.

A Gripenek támogatására ugyanakkor a légierő más alakulatai is számítanak. Ennek megfelelően a kecskeméti vadászgépek alájátszóként vesznek részt az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred, illetve az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ gyakorlatán, de mint „célokra”, egy csehországi légvédelmi rakétagyakorlaton is szükség lesz a Gripenekre.

– Nagy segítséget jelent számunkra, hogy az elöljárótól nemcsak feladatokat, de plusz négyszáz lerepülhető órát is kaptunk – folytatta Ugrik tábornok. Idén így már kétezer órával gazdálkodhatunk, ami még arra is lehetőséget biztosít, hogy egy új, látványos, dinamikus bemutatóprogramot állítsunk össze. Ennek köszönhető, hogy bár idén nem lesz hazai repülőnap, a Gripenek kiváló tulajdonságait és hajózóink felkészültségét mégis bizonyíthatjuk a külföldi légiparádékon. Két új bemutató-pilótánkkal, Szatmári László őrnaggyal és Gottschall András századossal közösen már össze is állítottuk a programot; jelenleg az elöljáró jóváhagyására várunk. A tervek szerint a Gripenek bemutatóját először a horvát légierő napján láthatják a repülés rajongói. Azok pedig, akik ezen a májusi légi show-n nem tudnak részt venni, a nyár folyamán megnézhetik majd Spanyolországban, Németországban, Romániában, Angliában, Szlovákiában, Belgiumban, valamint Csehországban is.

A V4 EU-harccsoport készenléti szolgálata során a Gripen-pilóták gyakorolták az éjjellátó készülék használatát is.

A kecskeméti bázis szállítórepülő-százada viszonylag ritkán szerepel a nyilvánosság előtt, rövidesen viszont valószínűleg róluk szólnak majd a vezető hírek. A Zrínyi 2026 elnevezésű honvédelmi és haderő-fejlesztési program keretében ugyanis a Magyar Honvédség korszerű szállító repülőgépekre cseréli le több mint negyvenéves An–26-os flottáját.

– Kétségtelen tény, hogy a légi kapacitásunk bővítése már nem halogatható tovább. A Honvéd Vezérkar főnökének helyettesétől, dr. Orosz Zoltán altábornagytól hallottakra tudok csak hivatkozni: még nem tudni, hogy milyen típusok jöhetnek szóba, azonban kategóriánként három-öt könnyű és közepes szállítógép beszerzésének a lehetőségét vetette fel. Ez viszont az én értelmezésemben 120–140 utas befogadására alkalmas sugárhajtóműves gépeket, 20–40 fős, ugyancsak JET kategóriás futárgépeket, valamint teherszállításra és a deszant dobására is alkalmas, az An–26-osokhoz hasonló légcsavaros repülőgépeket jelent, amelyek évtizedekre biztosítják majd, hogy a Magyar Honvédség képes legyen megoldani szállítási feladatait – jegyezte meg Ugrik Csaba tábornok.

Magyar Honvéd 2017. március/Galambos Sándor és Hraskó István

Az An-26-osok felett eljárt az idő, cseréjükre hamarosan sor kerül. Fotó: Rácz Tünde, dr. Toperczer István alezredes és Tóth László

Forrás: honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2026. 06. 01., 15:41
Egy különleges képgalériát szeretnénk most megosztani Olvasóinkkal, mely 2026. május 26-án, kedden készült, ezúttal ugyanakkor nem a földről, hanem a Magyar Légierő KC-390 Millennium típusú szállító repülőgépéből. Lássuk, a lenyíló rámpáról milyen repülőeszközök tűntek fel a fotósok fényképezőgépei előtt!
2026. 05. 29., 16:34
2026. május 29-én, pénteken rendezték meg a szolnoki MH Kiss József 86. Helikopterdandár Családi Napját, mely a hagyományok szerint az alakulatnál egykoron és jelenleg szolgálatot teljesítő katonák, illetve családtagjaik kiemelt rendezvénye. Helyszíni felvételeinket mutatjuk Olvasóinknak!
2026. 05. 28., 15:23
2026. május 22. újabb mérföldkő a Lengyel Légierő történetében, hiszen megérkezett az első három F-35A “Husarz” harci repülőgép, mellyel újabb európai ország csatlakozik az ötödik generációs típust üzemeltetők listájához.
2026. 05. 26., 09:15
Az Aranysas magazin előző számában bemutatták a Starfighter megszületését és amerikai szolgálatát. A típust számos külföldi légierő is üzemeltette, ezek jelentős része kifejezetten exportcélra tervezett verziókat szerzett be.
2026. 05. 21., 16:02
Friss hír a Cseh Légierő C-390-es beszerzési programjáról! Az Embraer a napokban számolt be arról, hogy teljesítette első repülését az első, cseh részre készült C-390-es szállító repülőgép.
2026. 05. 05., 16:30
Újabb exportsiker az Embraer számára! A friss bejelentés értelmében az Egyesült Arab Emírségek is a brazil gyártó C-390-es típusát választotta: a hivatalos sajtóközlemény szerint 10 példányt (opcióként további 10 darabot) vásárolnak az egyre népszerűbbé váló szállító repülőgépből.
2026. 05. 04., 16:45
Sosem kellemes dolog ejtőernyőn lengedezve közeledni a harctér felé, ha lelőtték a repülőgépedet - ezt minden második világháborús hajózó pontosan tudta. De egészen más túlélési esélyek voltak Európa és a Csendes-óceán, a két legnagyobb hadszíntér fölött a gépből kiugorva…
2026-06-12 15:21:05
A holland királyi légitársaság a környezeti hatások csökkentése érdekében a fenntartható forrásból származó kerozin (SAF) mellett már szintetikus üzemanyag (e-SAF) használatát is vizsgálja, amely teljes életciklusra vetítve 90 százalékkal alacsonyabb kibocsátást eredményez. Az első ilyen járatok Hamburg és Amszterdam között közlekedtek.
2026-06-06 12:15:57
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a Sziget 2026 hivatalos partnere lett. Az együttműködés magától értetődött, hiszen mind a két, világszerte ismertté vált magyar alapítású brandnek közös a küldetése: határokon átívelően összehozzák az embereket, felejthetetlen pillanatokat szereznek, és világszínvonalú élményeket tesznek elérhetőbbé európaiak milliói számára.
   MÁSOK ÍRTÁK
2026. 06. 12., 10:07
A NATO Egyesített Légi Hadműveleti Központjának riasztása alapján a Magyar Honvédség JAS 39 Gripen készültségi géppárja emelkedett a levegőbe, miután egy Tel-Aviv és Prága között közlekedő Airbus A321 típusú polgári utasszállító repülőgép nem vette fel a kapcsolatot a civil légiforgalmi irányítással.
2026. 06. 08., 11:46
László Ferenc pályafutása a mezőgazdasági repülésben eltöltött időszakot követően a légimentésben teljesedett ki.
2026. 06. 02., 09:26
A kétezres évek közepén, elsősorban a nemzeti légitársaságnál uralkodó hangulat miatt már a fiatalabb, kisebb tapasztalattal rendelkező pilótageneráció is szétnézett a nagyvilágban, előrelépési lehetőség után kutatva.
2026. 05. 26., 10:11
A kétezres évek közepén, elsősorban a nemzeti légitársaságnál tapasztalt hangulat miatt már a fiatalabb, kisebb tapasztalattal rendelkező pilótageneráció is szétnézett a nagyvilágban, előrelépési lehetőség után kutatva. Hasonlóképpen gondolkodott Szentgyörgyi Dezső is, aki 2001 óta repült a Malév Boeing 737-es első tisztjeként.

  Legfrissebbek most

Végéhez közeledik az utolsó Mi-17-es szállítóhelikopter aktív szolgálata, melynek kapcsán egy különleges lehetőség várta 2026. június 10-én, szerdán a meghívott sajtósokat és spottereket Szolnok-Szandaszőlős Repülőtéren. Helyszíni fotóinkat mutatjuk Olvasóinknak!

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

Mitől lehet sikeres a digitális transzformáció a védelmi és repülőgépipari (A&D – Aerospace & Defense) szektorban? Cikkünk a sikeres megvalósítás legfontosabb összetevőit mutatja be. Ha pedig szeretné megtudni, hogyan működik a digitalizáció a gyakorlatban, csatlakozzon ingyenes webináriumunkhoz, a „From concept to reality: The digital journey of a new defense platform” című eseményhez, amelyet a Siemens Digital Industries Software szakértője, Igor Szizov vezet 2026. június 3-án, szerdán 10:00 órától.