Törökország 40 db új F-16 Block 70-es vadászbombázóval és a meglévő flotta modernizálásával fejlesztené légierejét, kérdés azonban, hogy az Egyesült Államok rábólint-e az üzletre.
A napvilágra került információk szerint egy 6 milliárd dolláros beszerzésről van szó, ugyanakkor az ismert okok miatt (az orosz Sz-400-as légvédelmi rakétarendszer rendszeresítése miatt pl. a török F-35-ös program is megrekedt) szakértők kétségbe vonják, hogy érdemben lesz-e ebből valami, de a jelen helyzet szerint az amerikai adminisztráció engedélyezné a vásárlást. Meg nem erősített hírek alapján Erdogan a következő G-20 csúcstalálkozón tárgyalhat Joe Biden amerikai elnökkel, melynek részét képezheti az F-16-os vásárlás kérdése is.
Beszámolt a hírről a londoni székhelyű Middle East Eye médium is, ami egy török tisztviselő szavait idézve azt emelte ki, hogy fejlesztés és bővítés nélkül a török F-16-os flotta nemcsak Ankara, hanem a NATO déli szárnyának őrzését is veszélyeztetheti, továbbá remélik, hogy az USA figyelni fog arra is, hogy a térségben ne boruljon fel Törökország és Görögország egyensúlya, utalva utóbbi Rafale (és lehetséges F-35) beszerzésére, mellyel a törököknek is lépést kell tartani.
A kútba dőlt F-35-ös üzlet továbbra is nagy kérdőjel a két fél között: Ankara szerint illegális volt az amerikai lépés és részükről látnak esélyt arra, hogy a helyzet rendeződjön. Az Egyesült Államok ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy az Sz-400-as jelenléte miatt Törökország nem kaphat az ötödik generációs harci repülőgépből. Török vélemény szerint, ha nem tudják rendezni az F-35-ös kérdését és F-16-ost sem kaphatnak, akkor más lehetőséget keresnek a harci repülőgép flotta fejlesztésére, kiemelve az orosz beszerzés lehetőségét.
Mindeközben zajlik Törökországban a hazai fejlesztésű, ötödik generációs TF-X programja is, melynek hivatalos bemutatójára vélhetően 2023 tavaszán kerülhet sor.
Forrás: https://www.dailysabah.com/
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.