2017. január 28-án a két ország együttműködési szerződést írt alá egy alapvetően török, ötödik generációs vadászgép fejlesztéséről.
A dokumentumot Ankarában írták alá a BAE Systems és a Turkish Aerospace Industries (TAI) képviselői – az eseményen jelent volt mindkét ország kormányfője: Theresa May brit és Binali Yildirim török miniszterelnök. A keretmegállapodás előkészíti a két cég közötti 100 millió font értékű szerződés megkötését, amely az első lépés lehet egy hosszú együttműködés során.
A program a törököknél Milli Muharebe Uçagi (MMU) néven fut, az angol megfelelője Turkish Fighter Experimental (TF-X) és a célja az F-16-os flotta hazai fejlesztésű gépekre történő lecserélése. A BAE Systems az első külföldi együttműködő partner, aki a program 2015-ös indulásakor már jelen volt.
Theresa May látogatása összefügg a Brexit utáni diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatok újragondolásával, szavaival élve: „Ez a szerződés bizonyítja, hogy Nagy-Britannia továbbra is a világkereskedelem fontos szereplője. Együttműködésünk garantálja országaink ipari fejlődését és munkahelyeket biztosít évtizedekre mindkét fél számára.”
Török kollégája, Binali Yildirim szintén a közös gazdasági előnyöket emelte ki. Recep Tayyip Erdogan elnök is méltatta a megállapodást a január 28-i találkozójuk során.
Forrás: Jane's
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.