A „Neptune Strike 2022” elnevezésű többnemzeti gyakorlat (január 31. - február 3.) fő célja a NATO-tagállamok haderejei közti együttműködés erősítése volt. A kiképzési eseményt támogató F/A-18 Super Hornet vadászbombázók a Földközi-tengeren szolgálatot teljesítő, az Amerikai Haditengerészet (US Navy) állományába tartozó USS Harry S. Truman repülőgép-hordozó (CVN 75) fedélzetéről szálltak fel és onnan érkeztek hazánk légterébe.
A viszonylag nagy távolságú repülés után légi utántöltést hajtottak végre, majd a magyar előretolt repülésirányítókkal (Joint Terminal Attack Controller – JTAC) a közvetlen légi támogatás (Close Air Support – CAS) eljárásait gyakorolták. A „Neptune Strike 2022” remek lehetőséget teremtett az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, illetve az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár JTAC állományának a ritkán elérhető típussal való közös kiképzésre.
A gyakorlat során a magyar JTAC-eknek lehetőségük nyílik nemzeteken és haderőnemeken átnyúló tervezésre, koordinált támadások (Coordinated Attack) kivitelezésére, fedélzeti radarral (Synthetic Aperture Radar - SAR) történő célegyeztetésre, illetve a légi utántöltések koordinálására.
Forrás: https://honvedelem.hu/
A Royal International Air Tattoo szervezői bizonyára már évekkel ezelőtt elővették az eseménynaptárt: milyen évfordulót illene megünnepelni 2024-ben? Nem volt nehéz dolguk.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.