Összesen hat, a HungaroControl szakemberei közreműködésével kidolgozott és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szakmai támogatásával benyújtott közlekedésfejlesztési beruházást támogat az Európai Bizottság
A projektek összköltségvetése meghaladja az 1 millió eurót, melyből több, mint 800 ezer eurónyi fejlesztés az Európai Unió Hálózatfinanszírozási Eszköz (Connecting Europe Facility) támogatásával valósul meg. Öt projekt támogatási szerződésének hivatalos aláírására 2017.11.09-én, Tallinban került sor.
FAB CE wide Study of DAM and STAM
Az FRA (Free Route Airspace) tanulmány 2015-ben nyert támogatást, melynek egy következő szakasza, hogy a tervezett regionális „free route” környezetében milyen módon lehet növelni a légtérgazdálkodás és áramlásszervezés hatékonyságát. Az új tanulmány célja meghatározni a működési koncepciót a DAM (dinamikus légtérgazdálkodás) /STAM (rövid távú légiforgalom és kapacitás menedzsment) -ra a FAB CE területén, továbbá előkészíteni a jövőbeni megvalósítást.
A rendkívül innovatív Free Route Airspace (FRA) implementációhoz kapcsolódó tanulmány lényege, hogy a tervezett regionális „free route” környezetben hogyan lehet növelni a légtérgazdálkodás és áramlásszervezés hatékonyságát. A tanulmány célja meghatározni a működési koncepciót a dinamikus légtérgazdálkodás és a rövid távú légiforgalom és kapacitás menedzsment tekintetében a közép-európai funkcionális légtérblokk országaiban. A tanulmány az egyes államokban a nemzeti légtérgazdálkodás harmonizálását is célozza, hogy a free route környezetben is lehetővé váljon a teljes szabad légtérfelhasználást támogató rugalmas légtérmenedzsment.A projektmegvalósítás ideje: 2017.02.07.-2018.12.31.
European Deployment Roadmap for Flight Object Interoperability
A HungaroControl a DFS vezetésével, 17 tagú konzorcium tagjaként nyert támogatást a projektre, mely a Pilot Common Project (PCP) ötödik funkciója, a Rendszerszintű Információkezelés (SWIM- System Wide Information Management) ernyője alatt a különböző ATM rendszerek által nyújtott információk, adatok globális szintű harmonizálását célozza meg. A harmonizálás hosszú távú célja, hogy minden repülési információ globálisan megosztható és dinamikusan kezelhető legyen. A SWIM javítja az érdekelt felek közötti információcserét, ami a költségek csökkentéséhez, a hatékonyság növeléséhez és az ATM hálózat nagyobb kapacitásához vezethet. A projektmegvalósítás ideje: 2017.02.08.-2017.12.22.
Deploy SWIM governance
A HungaroControl a DSNA vezetésével, 22 tagú konzorcium tagjaként nyert támogatást a SWIM Governance projektre. A SWIM célja, hogy minden légiközlekedésben érintett szereplő a megfelelő időben a megfelelő információhoz jusson. A PCP-vel összhangban a projekt célja felállítani az elsődleges intézményi struktúrát, jogi és pénzügyi keretrendszert. A projektmegvalósítás ideje: 2017.02.07.-2019.07.01.
DLS Implementation Project - Path 1 "Ground" stakeholders
Az ENAIRE vezette, 17 tagú konzorcium tagjaként pályázott a HungaroControl a projektre, az adatkapcsolat kialakítására és alkalmazására, az Európában kiemelkedő fontosságú PCP AF6, i4D pályavonal megvalósítása érdekében. A projekt célja a multifrekvenciás adatkapcsolat kiépítése és fejlesztése az ELSA ajánlásai alapján, mely a meglévő frekvencia túlterheltségének csökkentését célozza. A projekt a későbbiekben kialakítandó szolgáltatási terület alapú koncepciót készíti elő. A projektmegvalósítás ideje: 2017.02.07.-2018.02.01.
DLS Implementation Project - Path 2
A DLS Implementation Project - Path 2 elnevezésű projektre az ENAV vezette, 26 tagú konzorcium tagjaként nyert támogatást a HungaroControl. A program célja a SESAR Deployment Manager támogatása, az ELSA ajánlások alapján megvalósítandó megoldásokhoz vezető lépések és tevékenységek feltárásában. Döntéselőkészítő tanulmány segít meghatározni a szolgáltatási területet/körzeteket és előzetesen definiálni a pán-európai adatkapcsolati rendszer technológiai felépítést, figyelembe véve a pénzügyi és jogi aspektusokat. A projektmegvalósítás ideje: 2017.02.15.-2020.12.31.
Implementation of PBN procedures in Hungary - PBN4HU
Önálló pályázóként a HungaroControl 85%-os támogatási intenzitás mellett, közel 700 ezer euró értékben nyert pályázati támogatást az Implementation of PBN procedures in Hungary (PBN4HU) elnevezésű projekt megvalósításához. A projekt keretében hét polgári és három katonai repülőtéren valósulhat meg a teljesítményalapú eljárások megtervezése, a Performance Based Navigation (PBN). Az eljárás megvalósulása révén lehetővé válik a műholdas megközelítések kivitelezése, a projekt további részeként pedig egy nemzeti GNSS- (GPS, Galileo és GLONASS) jelmérő és -feldolgozó hálózat kiépítése is. A projektmegvalósítás ideje: 2017.09.01.-2020.02.29.
Forrás: HungaroControl
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.