2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Az orosz/arab 5. generációs vadászgép fejlesztésének margójára

Az orosz/arab 5. generációs vadászgép fejlesztésének margójára
JETfly  |  2017. 03. 14., 13:05

Közösen fejlesztene 5. generációs vadászgépet Oroszország és az Egyesült Arab Emirátusok?

  • 2018-ban kezdődhetne Oroszország és az Emirátusok együttműködése
  • Az Emirátusok főként az USA-tól vásárolta eddig harci technikáját
  • A leendő partnerségről még nincs pontos információ

Érdekes hír látott napvilágot ez év februárjában: az Egyesült Arab Emirátusok és Oroszország között tárgyalások kezdődtek egy 5. generációs vadászgép közös fejlesztéséről. Az együttműködés 2018-ban kezdődne és eredményt hét-nyolc év múlva hozna, bár semmi konkrétum nem ismert még a leendő partnerségről.

Az Emirátusok ugyan már több projektben is osztozott az oroszokkal, de a harci technikáját nyugati szövetségeseitől, főként az Egyesült Államoktól vásárolta. Mindezidáig ez az állapot megingathatatlannak tűnt. Az Emirátusok az 5. generációs vadászgép fejlesztése mellett érdeklődést mutatott a többfeladatú Szu-35Sz harci repülőgép iránt is. Amennyiben létrejönne egy ilyen üzlet, az nagyban megváltoztatná az orosz fegyvergyártók lehetőségeit a térségben.

Az Aviation Week szakírója szerint azonban ez az egész lehet, hogy csak egy trükk, mellyel pusztán nyomást akarnak gyakorolni az Egyesült Államokra és így részt kapni a Joint Strike Fighter F-35 programból – más szavakkal, zsarolni akarják a vonakodó szövetségesüket, kérdés persze, hogy milyen sikerrel.

A lehetséges együttműködés az Emirátusok és Oroszország között meglepte a piaci szereplőket. Nyugati cégek már több alkalommal is próbálkoztak negyedik generációs vadászgép közös projektben történő előállításával, de minden próbálkozás megrekedt a tárgyalások szintjén. Az oroszok most meglepően kedvező feltételekkel szálltak be a versenybe. Átadnának minden szükséges dokumentációt az Emirátusoknak, ami egy ötödik generációs vadászgép kifejlesztéséhez szükséges, cserébe viszont részt kapnának a gyártásból.

Az Emirátusok hivatalosan jóval visszafogottabban kommentálta a megjelent híreket. Pusztán csak az együttműködési megállapodás tényét erősítették meg, mely kiterjed nem csak légi, de szárazföldi és haditengerészeti eszközök beszerzésére is – már amennyiben azok megfelelnek az Egyesült Arab Emirátusok hadereje követelményeinek.

Az Emirátusok évtizedek óta az Egyesült Államok és a NATO legfontosabb szövetségese a térségben. Az elmúlt 15 évben az Emirátusok repülőtereit szabadon használhatták a szövetséges erők az iraki és az afganisztáni műveletekben. Az Egyesült Államok légiereje 2012 óta állomásoztatja F-22 Raptorjait az Al-Dhafra-i légibázison, melyeket Szíriában vetnek be. Az Emirátusok légierejének gerincét a legmodernebb verziójú F-16-osok alkotják, bár az európai fegyvergyártók próbálkoznak a Rafale és az Eurofighter eladásával is.

Az Emirátusok vezetése már régóta szeretne bekerülni az F-35-ös programba, azonban az Egyesült Államok következetesen hárított minden ilyen irányú kezdeményezést. Izrael hathatósan lobbizott és sikerült megakadályoznia, hogy a legmodernebb harcászati repülőgépek kerüljenek a térségbe, kivéve persze az Izraeli Légierőt. Az F-15 Eagle például öt évvel azután vált csak elérhetővé Szaúd-Arábiának, hogy az izraeliek már rendszerbe állították – pedig ők még fizettek is érte.

Hiába az Emirátusok fizetési hajlandósága, az Egyesült Államok nem kapkodja el a legmodernebb eszközei eladását arab szövetségeseinek. Az Obama-adminisztráció idejében ugyan modern UAV-okat adtak el az Egyesült Arab Emirátusoknak, azonban csak a fegyverzet nélküli verziót. Az Emirátusok- Szaúd-Arábiával közösen – a kínaiaktól volt kénytelen beszerezni hasonló képességű eszközöket.

A londoni Nemzetközi Stratégiai Kutatóintézet vezető munkatársa, Douglas Barrie szerint az orosz partnerrel történő együttműködés nem a legmegfelelőbb az Emirátusok számára, amennyiben komolyan szeretnének részt venni az F-35-ös programban, azonban nyomásgyakorlásnak lehet, hogy „bejön”.

A Rosztech állami vállalat vezérigazgatója, Szergej Csemezov a napokban arról számolt be, hogy az Egyesült Arab Emirátusok szándéknyilatkozatot írt alá Oroszországgal Szu-35-ös vadászbombázók esetleges eladása ügyében.
bővebben ...

Az Aviation Week szaklap szerint ötödik generációs vadászgépet fejleszteni a MiG-29-es alapjaira kissé „különös” választásnak tűnik. Az oroszok már több, mint tíz éve fejlesztenek egy könnyű többfeladatú repülőgépet, az arab fél leginkább a finanszírozási oldalon tudna becsatlakozni. Az orosz nagy repülőgépgyártók, mint a Szuhoj és az RSzK MiG végeznék a tényleges gyártási műveleteket, de a terve még annyira képlékeny, hogy egyelőre az sem tudható, vajon egy- vagy kéthajtóműves konstrukcióban gondolkodnak.

Tehát pillanatnyilag csak az biztos, hogy az együttműködési megállapodás-tervezet nyilvánosságra hozása már elegendő volt ahhoz, hogy az USA védelmi minisztere, James Mattis (a Tengerészgyalogság egykori négycsillagos tábornoka) találkozzon az Emirátusok vezető tisztségviselőivel és „áttekintsék a kétoldalú kapcsolatokat”. Könnyen lehet, hogy a közeljövőben a Trump-adminisztráció felülbírálja az eddigi gyakorlatot és a legmodernebb haditechnikai eszközök is elérhetővé válnak az Öböl-országok részére.

Forrás: aviation21.ru

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 07. 01., 09:15
A nyár első hónapja bővelkedett repülős programokban, nem lesz ez másképp júliusban sem: a hónap első szombatján Berekfürdőre várják az érdeklődőket, ahol a felújított 9603-as oldalszámú MiG-21MF-et mutatják be. Mutatjuk a részleteket, mitől is lesz különleges ez a bemutató.
2024-07-19 10:30:07
Újabb repülőgépekre adott le megrendelést a világ legnagyobb nemzetközi légitársasága, amellyel cargo részlegének flottája jövőre 17 példányosra bővül. Az új Boeing 777F gépek csatlakozásával az Emirates SkyCargo 30 százalékkal növeli főfedélzeti rakománykapacitását, hosszú távú megoldást kínálva a keresletnövekedésre.
2024-07-16 09:26:41
Újabb két Airbus H225M közepes többcélú helikopter érkezett Magyarországra hétfőn – közölte a honvédelmi miniszter. Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta: a most érkező gépekkel tízre nőtt a Magyar Honvédségben a H225M típusú helikopterek száma.
2024-07-13 16:00:08
„Az elmúlt napok során egy olyan versenynek lehettünk tanúi, ahol a világ legkiválóbb ejtőernyősei mérték össze felkészültségüket, technikai tudásukat, és elhozták ennek a különleges sportnak az izgalmát, szépségét nekünk” – búcsúzott Kajári Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese a 46. Ejtőernyős Világbajnokság résztvevőitől a szolnoki RepTárban, július 12-én.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 26., 09:45
Június 26-án megjelent az Aranysas magazin 2024. augusztusi lapszáma!
2024. 07. 25., 11:03
A Magyar Vitorlázórepülő Szövetség támogatásával a Dél-Zalai Aeroclub nemrégiben ifjúsági toborzó tábort tartott a nagykanizsai repülőtéren nyolc, 12 és 15 év közötti nagykanizsai, szepetneki és zalakarosi fiatal részvételével.
2024. 07. 22., 09:18
Április elsején egy újabb fejezet zárult le a nagygépes repülés történetében. Ezen a napon teljesítette utolsó feladatát a NASA DC-8-as kutató repülőgépe.
2024. 07. 18., 10:40
A nemzetközi légikikötő várhatóan július 18-án éjjel fél egytől ismét fogadja a Debrecenbe érkező és onnan induló járatokat.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

„Ma lőnek először, szerencsére hozzáértő személyzet kezelésében” – nyugtázta elégedetten az új Leopard harckocsikról és a frissen képzett kezelőszemélyzetről dr. Nagy Norbert őrnagy.