A legfrissebb információk szerint az Egyesült Államok továbbra is blokkolja az izraeli-horvát F-16-os beszerzést, mely már 2018 márciusa óta volt folyamatban. Izraeli részről várhatóan a héten érkezik egy delegáció Horvátországba, mely egyezteti az üzlet törlését a horvát féllel.
Konkrét részletek így várhatóan a napokban kerülnek nyilvánosságra arról, hogy az üzletet teljes mértékben törlik-e vagy esetleg jutnak-e valamilyen áthidaló megoldásra, bár Washington álláspontja nem változott. Az amerikai fél a szerződés aláírását követően jelezte Izraelnek, hogy a felkínált F-16-osok modernizált példányok, azokat csak a modernizáció elemeinek (korszerűsített elektronikai rendszer, radarrendszer) eltávolításával adhatja át Horvátországnak, ami viszont Horvátországnak már nem felel meg, hiszen pont ezek miatt esett a választásuk az izraeli vadászbombázókra. A horvát védelmi miniszter egyébként 2019. január 11-ig vár választ Izraeltől az kialakult helyzet kapcsán.
A horvát kormány Izrael jóval kedvezőbb ajánlatát (legyőzve a svéd JAS-39C/D ajánlatot) fogadta el 2018 tavaszán, melynek értelmében 12 db használt F-16-os érkezhet a Horvát Légierőhöz 500 millió dollár értékben. Horvátország védelmi minisztere, Damir Krsticevic történelmi napnak nevezte a mai napot, mely a légierő és az ország biztonságának életében is meghatározó lesz. Az F-16-os beszerzése mellett az üzlet magában foglalja a pilóták Izraelben történő kiképzését, a fegyverzetet, a szimulátort és Horvátország katonai reptereinek felkészítését az új technika érkezésére. Az F-16-osok a MiG-21-eseket váltják majd a Horvát Légierőben.
A vadászgépbeszerzés már közel 10 éve volt napirenden Horvátországban, a korábbi években is kértek be ajánlatokat lehetséges váltótípusra. Áthidaló megoldásként a horvát védelmi minisztérium 12 db MiG-21-est modernizáltatott Ukrajnában, az utolsó példányt 2015 júliusában kapták vissza Ukrajnából, ám a flottával azóta is folyamatos a probléma, a horvátok mielőbb szabadulnának már a MiG-21-es flottától.
Forrás: http://alert5.com
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.