Németország maximálisan kihasználja a szimulátoros képzés előnyeit és a Panavia Tornado 2030-ig tervezett szolgálatban tartása során erre szüksége is lesz.
A Luftwaffe pillanatnyilag két szimulátort használ a Tornado-pilóták kiképzéséhez, az egyik a Buchel-i, a másik pedig a Schleswig-Jagel-i Légibázison található. A harmadik szimulátort a Holloman Légibázison (Új-Mexikó) használták, ennek a szétszerelése és hazaszállítása már folyamatban van.
A szimulátort eredetileg gyártó CAE cég dolgozik az eszköz modernizálásán, hiszen a német IDS (csapásmérő) és elektronikai harc/felderítő Tornado-k már régen átestek egy sor modernizáláson, amiből a szimulátorok kimaradtak. A fejlesztési munkák a cég Stolberg-i telephelyén folynak.
A szimulátorok fejlesztéséhez új programnyelvet használnak, valamint a 90-es évekből származó hardvereket is kicserélik a legmodernebb, nagy teljesítményű eszközökre.
Az első szim-eket még 1982-ben állították rendszerbe, mikor is a szimulátoros képzésre még nem helyeztek akkora hangsúlyt, mint napjainkban. Azóta ugyan kapott a gyakorló állomás némi vérfrissítést, mint például a 360 fokos kupola vagy új videovezérlő egység, de a modern kor ennél többet vár már el.
A mostani fejlesztéssel azonban egy sor új képesség lesz elérhető a kiképzésben. Mindhárom szimulátoron gyakorolható lesz a lézerirányítású bombák alkalmazása, az éjellátó készükékek és a legújabb fedélzeti adatátviteli eszközök használata. Az oktatói munkahely is megújul és emeli a kiképzési színvonalat.
A Buchel-ben telepített szimulátoron idén ősztől végzik el a felújítást, amely fél évet vesz igénybe. 2021-re mindhárom szimulátor át lesz adva a légierőnek, ráadásul „hálóba kötve” alkalmasak lesznek komplex feladatok gyakoroltatására is.
A német kiképzési metódus a Tornado-pilóták számára 158 órás kiképzési tervet ír elő, ebből 83 órát (53%) szimulátoron kell teljesíteni. A fegyverzetkezelő (operátor) személyzet kiképzése 145 óra és ebből szintén 83 óra a szimulátoros kiképzés időtartama.
Forrás: https://www.flightglobal.com
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.