A lengyel PAP hírügynökség Mariusz Błaszczak védelmi miniszterrel közölt interjújából fény derült az ötödik generációs F-35-ös flotta leendő állomáshelyére.
Az interjúban elhangzottak szerint meglepetésre (korábbi információk szerint a Szu-22 és MiG-29 bázisokat: Świdwin, Minsk Mazowiecki, Malbork tartották erre esélyesnek) a Łask légibázist tervezik a 32 darab F-35-ös otthonának, mely Lengyelország középső részén helyezkedik el. A védelmi miniszter elmondta azt is, hogy az első példányok várhatóan 2024-től érkezhetnek meg, a kijelölt légibázis infrastruktúrája már kialakítás alatt van az új típus számára, mindezt nem a nulláról kellett kezdeni a jelenleg is aktív bázison, hanem a meglévő infrastruktúra kiegészítésével, a még hiányzó létesítmények megépítésével.
Információk szerint az elmúlt évben megvolt arra a szándék, hogy a Szu-22-eseknek otthont adó Świdwin légibázis infrastruktúráját korszerűsítenék, hogy az alkalmas legyen az F-35-ösök állomásoztatására, de ez csupán szándék maradt, megvalósítására nem került sor. A Łask légibázison jelenleg F-16-osok települnek, melyeket az ötödik generációs típus érkezése után várhatóan egy másik bázisra telepítenének át az ottani szimulátorokkal együtt (F-16-osok jelenleg még a Poznań-Krzesiny bázison is állomásoznak).
Már nyílt titok volt, hogy a kiöregedő MiG-29 és Szu-22 flotta leváltására az F-35A érkezhet a Lengyel Légierőben. 2020. január 31. óta ez már hivatalos is: a lengyel F-35-ös szerződés végére Deblinben került pont. A 4,6 milliárd dollár értékű szerződést Mariusz Błaszczak, lengyel védelmi miniszter írta alá, melynek értelmében 32 db ötödik generációs F-35A-t vásárol Lengyelország, a gépek leszállítása mellett a szerződés kiterjed a hajózók és a műszaki személyzet kiképzésére és a szükséges logisztikai támogatás (2030-ig) biztosítására is. A legyártandó lengyel F-35-ösök Block 4-es konfigurációban készülnek, felszereleik elektronikai zavaró berendezésekkel és fékezőernyővel is (lengyel kérésre).
Az ötödik generációs harci repülőgépeket 2024-2030 között szállítja a gyártó, az első hat átadott példány a személyzet kiképzésének idejére az amerikai Luke légibázison marad, tervek szerint 24 hajózó és 90 műszaki kiképzése történne meg az Egyesült Államokban. A Lengyelországba megérkező első példányokból felállított század 2028-ra érhetné el a kezdeti műveleti képességet.
Forrás: https://theaviationist.com/
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.