2025. 06. 12. csütörtök
Villő
: 401 Ft   : 347 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A Jak-152-es lesz az orosz pilóták alap kiképzőgépe

JETfly  |  2016. 01. 15., 14:23

Az Orosz Légierőben a közelmúltban bekövetkezett változások szükségessé tették egy új, a modern kor kihívásainak jobban megfelelő alap kiképzőgép rendszerbe állítását.

Az alap sugárhajtású kiképzésre már 2010 óta rendelkezésre áll a Jak-130-as, a légierő pilótái ezen a típuson kezdik meg a kiképzésüket a végleges harci típusra kerülésük előtt. A Jak-130-as kiválóan teljesített nem csak az Orosz Légierőnél, de külföldön is.

Az Orosz Légierő parancsnokságán azonban döntés született arról, hogy a kezdeti kiképzésnél és a pilóták kiválogatásánál célszerűbb egy egyszerűbb, könnyebben elsajátítható típus alkalmazása. Ez megszokott békeidős gyakorlat, mikor is a leendő pilóták (és nem csak a katonai, de a civil is) az első lépéseket az égbolt meghódításához egy könnyen kezelhető, jóindulatú iskolagépen teszik meg.

Az Orosz Védelmi Minisztérium által 2014 tavaszán kiírt pályázat nyertese a Jak-152-es lett: a nyílt pályázat egy olyan repülőgép megépítésére hívta be a jelentkezőket, amellyel a kezdő pilóták kiképzése a cél. Ennek a pályázatnak volt a neve a „Légierő Madárkája”. A Jak-152-est az „Irkut” vállalattal együttműködő Jakovlev tervezőiroda fejlesztette, a nyertes projekt a kiképző gépen kívül magában foglalja a szimulátort, a kiképzéshez használt segédanyagokat, tantermi felszereléseket és az objektív kontroll anyagokat is.

A tervek szerint a leendő pilóták a Jak-152-esen fogják elsajátítani a repülés alapjain kívül a műrepülést, a navigációs gyakorlatokat és a kötelékrepülés alapjait is. A „Madárka” alkalmas a műszerrepülés oktatására, akár függöny alatt, akár tényleges bonyolult időjárási viszonyok között útvonalon, műszeres leszállásnál, valamint a bonyolult helyzetek és különleges esetek gyakorlása során is. A szimulátor nagymértékben növeli a kiképzés hatékonyságát.

Rengeteg előnyös tulajdonsága van a Jak-152-esnek: nem igényli a hangárban tárolást, rövid és akár a füves fel-leszállópálya is elég neki, minden időjárási viszonyok között, bármely napszakban repülhető, a dízelmotor pedig olcsón üzemeltethető bárhol és megelégszik a nagy gépeknél használt kerozinnal. A fedélzeti műszerek kiváló lehetőséget nyújtanak a legmodernebb avionikai berendezések kezelésének elsajátítására.

Jak-152



A Jak-152-es megfelel a legszigorúbb repülésbiztonsági elvárásoknak. Kiválóan alkalmas a dugóhúzó, illetve a repülés bonyolult helyzeteiből történő kivétel gyakorlására. A repülőgép vészelhagyását a „Zvezda” által gyártott KSZAP-152-es berendezés könnyíti meg. A személyzet biztonságos gépelhagyása garantált 10 méternél nagyobb magasságokon, 70 és 400 km/h közötti sebességeken.

Az üzemeltetést nagyban könnyíti az ún. blokk-rendszer, illetve az állapot szerinti karbantartás. Ezeknek köszönhető, hogy az alapkiképzés összköltsége jelentősen lecsökkenthető. A két kiképző repülőgép – a dugattyús Jak-152 és a sugárhajtású Jak-130 – együttes alkalmazása jelentősen leegyszerűsíti a kiképzést: a dugattyús alap kiképzőgép kialakítása, műszerezettsége nagyban megegyezik a sugárhajtású „nagytestvérével”, így a kiképzendő pilóták lényegesen hamarabb és jóval nagyobb hatásfokkal képezhetők át a végleges harci típus előtt.

Az Irkutszki Repülőgépgyárban négy darab Jak-152-es gyártása van folyamatban kísérleti célokra: két géppel az éles gyakorló repüléseket végzik, egy a földi statikai vizsgálatokra kell, a negyedik pedig az üzemeltetési kísérletek célját szolgálja. Az állami berepülések után megkezdődhet a gépek sorozatgyártása.

Technikai adatok

A Jak-152-es egymotoros, alsó szárnyas klasszikus aerodinamikai elrendezésű, behúzható futóműves repülőgép. Vízszintes repülésben a maximális sebessége 500 km/h, csúcsmagassága 4 000 m, nekifutási úthossza 300 méter, max. repülési távolsága 1 500 km. Élettartama 10 000 repült óra, 30 év ill. 30 000 leszállás – amelyiket hamarabb eléri. A repülőgépvezetők egymás mögött ülnek a nem hermetizált, ám fűtött kabinban. A maximális túlterhelés +9 és -7 g.

Az Orosz Köztársaság 150 darab repülőgép vásárlását tervezi, a gépeket 2020-ig kell leszállítani a gyárnak. Szakértők szerint a tényleges igény 250-300 darabra nőhet, illetve ehhez jön még a DOSZAAF 100 darabos igénye is. A külföldi megrendelések is növelik ezt a számot – már most élénk érdeklődés tapasztalható a FÁK-országok illetve Fehéroroszország részéről. A Jak-152 polgári célokra történő felhasználása is tervbe van véve.

Forrás: uacrussia.livejournal.com

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 05. 29., 18:15
Átadták a Pápán települő Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) szimulátorát az MH 47. Bázisrepülőtéren – mindez mérföldkövet jelent a program szakembereinek felkészülésében, hiszen a C-17-es repülőgépek kezelőszemélyzete szinten tartó és képességfejlesztő szimulációs felkészítéseit már hazánkban is teljesíteni tudja.
2025. 05. 09., 15:37
Az elmúlt napokban több balesetről is beszámoltunk Facebook oldalunkon, közte az olasz Frecce Tricolori hármas ütközéséről, az Amerikai Haditengerészet újabb Super Hornet veszteségéről, illetve a Finn Légierő lezuhant Hornetjéről.
2025-06-04 09:31:36
Az Axiom-4 nemzetközi űrmisszió legkorábban június 10-én, helyi idő szerint 8 óra 22 perckor (közép-európai idő szerint 14 óra 22 perckor) indulhat el a floridai Kennedy Űrközpontból a Nemzetközi Űrállomásra Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóssal a fedélzetén - hangzott el a küldetésről tartott keddi online sajtótájékoztatón.
2025-05-27 15:22:44
2025. május 26-án egy szűkebb körű sajtóeseményre érkeztünk a HungaroControl székházába: a program során részt vehettünk a közelgő nyári csúcsidőszakra való felkészülést elemző szakmai beszélgetésen, ellátogathattunk az irányítótermekbe, illetve kitölthettük a FEAST tesztet is, ami kötelező elem a légiforgalmi irányítók felvételi eljárásában.
2025-05-23 14:25:56
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, 2018. november 29-én adták át Budapesten a dinamikusan fejlődő Wizz Air légitársaság új kiképző központját, a Wizz Air Training Centre-t. Az azóta eltelt 6 és fél év bizonyította a modern szimulátorokkal felszerelt központ szükségességét: a pilóták és a légiutas-kísérők képzésének helyszínét most Olvasóinknak is bemutatjuk.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 06. 11., 10:47
Teljesítették első ejtőernyős ugrásukat az MH Ludovika Zászlóalj harmadéves felderítő honvéd tisztjelöltjei. Sánta Gerő hallgató főtörzsőrmesternek még emlékezetesebb volt az ugrás, hiszen azt édesapjával, Sánta Gábor dandártábornokkal élhette át, aki rutinos ejtőernyősként pontosan tudja, mekkora kihívást jelent mindez.
2025. 06. 06., 11:35

Az L-39 Skyfox szimulátora

2025. május 30-án, pénteken érkezett meg Kecskemétre az első három L-39 Skyfox típusú kiképző repülőgép. Az ünnepségen elhangzott, hogy korábban már leszállították a kapcsolódó szimulátort is.
2025. 06. 04., 14:43
A zagyvarékasi székhelyű szervezet eszközparkja most bővült, ennek köszönhetően a jövőben már a magasból is olthatnak.
2025. 06. 03., 10:37
Véget ért a Fire Blade 2025 harcászati helikopteres gyakorlat Pápán. Tizenkét nap alatt 218 repült órát és közel 500 le- és felszállást teljesített öt résztvevő nemzet, négy támogató ország, több mint háromszáz katona.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.