India 36 darab Rafale típusú vadászbombázót vásárol Franciaországtól - jelentette be 2015. április 10-én, pénteken Narendra Modi indiai miniszterelnök Párizsban, Francois Hollande francia államfővel tartott közös sajtótájékoztatóján. Információk szerint ez a Rafale beszerzés független a korábban elnyert MMRCA tendertől, melynek keretein belül 126 példányt vásárolnának a francia típusból, ugyanakkor konkrét szerződés aláírására a tenderrel kapcsolatban azóta se került sor.
Modi jelezte, hogy a szerződés feltételeinek véglegesítéséről még folynak a tárgyalások. "A képviselőink még tisztázni fogják a részleteket és folytatják a tárgyalásokat" - fogalmazott az indiai kormányfő. A szerződés értéke megközelítőleg 4 milliárd euró lehet, miután a Rafale árát fegyverzet nélkül 110 millió euróra becsülik. A Le Monde címü napilap szerint a tárgyalások kezdetén 63 Rafale-ról volt szó 7,2 milliárd eurós értékben. A Modi és Hollande megbeszélésről kiadott közös francia-indiai nyilatkozat szerint az indiai kormánynak "mielőbb" szüksége van a 36 vadászbombázóra, így megelőzendő, hogy Indiai Légierő ne szenvedjen képességbeli hiányt. A francia védelmi minisztérium tájékoztatása szerint az összes megrendelt gépet Franciaországban gyártja le a Dassault Aviation. Franciaország számára ez a második exportszerződés, amely az említett vadászgépek eladására vonatkozik. Februárban elsőként Egyiptom rendelt 24 darab Rafale-t.
A mostani megállapodástól függetlenül Párizs és Új Delhi elkötelezte magát az Indiában legyártandó Rafale-okról szóló tárgyalások folytatására, amelynek részeként Franciaország a gyártási technológiát is átadná partnerének. A gépek teljes árában azonban Párizs és Új Delhi évek óta nem tud megegyezni, mivel az összeszerelő üzemek megépítése és az indiai beszállítók megszervezése és képzése megemeli a költségeket. A védelmi minisztérium ugyanakkor azt közölte, hogy ez utóbbi szerződés keretében a gépek száma "valószínüleg nőni fog", miután megszületett a megállapodás a Franciaországban legyártandó Rafale-okról. A repülőgéppel Franciaország évek óta intenzív marketingtevékenységet folytatott, de csak idén tudott először külföldre eladni belőle.
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.