A dél-koreai JoongAng Ilbo napilap vezető katonai tisztviselőkre hivatkozva azt közölte, hogy Észak-Korea modern harci repülőgépeket kíván vásárolni Oroszországtól. A repülőgép vásárlás Choe Ryong-hae, Észak-Korea különleges megbízottja 2014. novemberi látogatása során került szóba.
Vezető dél-koreai tisztviselők azt mondták, hogy az Észak-koreai Munkáspárt Politikai Bizottságának titkára látogatása során találkozott Oroszország elnökével, Vlagyimir Putyinnal, akit arra kért, hogy Szu-35 típusú harci repülőgépeket adjanak el számukra.
„Az északiak nagyon sok haditechnikai eszközt állítanak elő saját maguk, azonban látható, hogy szükségük van orosz támogatásra, mivel a sugárhajtású harci repülőgépek gyártása sokkal bonyolultabb technológiát igényel”, - közölte az újság, a forrásra hivatkozva.
Arra vonatkozóan sehol nem közöltek információt, hogy hány darab gépet kért Észak-Korea. Az Észak-Koreával szembeni nemzetközi szankciók miatt, nem valószínü, hogy a közeljövőben sor kerülhet a tranzakcióra.
Emlékeztetnek arra is, hogy nem az első alkalom, amikor Észak-Korea ilyen jellegü kéréssel fordul Oroszországhoz. Kim Dzsongil, Észak-Korea korábbi vezetője, Kim Dzsongun apja 2011-ben látogatott Moszkvába, ahol már felmerült ez a kérdés. Egy évvel korábban Kínában is próbálkozott Észak-Korea első embere, de ott sem járt sikerrel.
Észak-Korea hadereje elavult szovjet és kínai repülőgépeket üzemeltet, amelyek túlnyomó többsége MiG és Szu típusú harci repülőgép. A gépek nem képesek felvenni a versenyt a Dél-Koreai és Japán Légierő gépeivel.
A dél-koreai lap információjára nem késett sokáig az orosz válasz. Igor Korotcsenko, az orosz Fegyverkereskedelmi Elemző Központ (CAMTO) igazgatója a következőket nyilatkozta: „Úgy gondolom ez csak egy „hírlapi kacsa”. Úgy látom, immár sokadik alkalommal a dél-koreai tömegtájékoztatásban lejárató kampány folyik Észak-Koreával szemben. Ezeknek az információknak egyetlen céljuk van – „démonizálni” Phenjant, úgy bemutatni Észak-Koreát, mint olyan országot, amely csak a háborúra gondol.”
„Jelenleg egyetlen országgal – Kínával – folytatunk tárgyalásokat a Szu-35 eladásáról. Peking 24 harci repülőgépet kíván beszerezni”, – tette hozzá Korotcsenko.
Az igazgató emlékeztetett arra is, hogy Kína és Észak-Korea gazdasági és pénzügyi lehetőségei „teljesen eltérőek”. „Még egyszer megerősítem, Észak-Koreával nem folytattunk és nem folytatunk tárgyalásokat”, - emelte ki a CAMTO igazgatója.![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Egy egészen friss hír nyugati szomszédunktól: a 2023. szeptember 20-i bejelentés értelmében Ausztria - hazánkhoz hasonlóan - szintén a brazil KC-390-es közepes, többfeladatú katonai szállító repülőgépet vásárolja meg.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.