Ausztrália élvonalbeli harci repülőgépeinek felét szereli fel hamarosan fejlett amerikai zavaró berendezésekkel, mellyel az első olyan nemzet lesz az Amerikai Egyesült Államok után, aki ezt a magasan fejlett rendszert alkalmazza, nyilatkozta az ausztrál védelmi miniszter 2012. augusztus 23-án.
Ausztrália az Egyesült Államok közeli és szoros szövetségese, mely a tavalyi évben kötött megállapodás értelmében 2500 tengerészgyalogos állomásoztatására biztosítja a szükséges hátteret az észak-ausztrál Darwin városában, Barack Obama elnök ázsia-csendes óceáni pillérének részeként.
A 24 db Boeing által gyártott ausztrál F/A-18 Super Hornet közül 12 db-ot alakítanak majd át EA-18G Growler – ré, biztosítva ezzel a képességet részükre, hogy ugyanazt a technológiát használják, amely megbénította a kommunikációs- és rakéta rendszereket a NATO líbia légi csapásai során az elmúlt évben. A Growler elektronikai hadviselési rendszer képessé teszi majd az ausztrál védelmi erőket arra, hogy hatékonyan zavarják a repülőgépek elektronikus rendszereit, a földi telepítésü radarokat és kommunikációs rendszereket.
A fejlesztés eredményeként - mely magába foglalja az átalakító készleteket, kiszolgáló felszereléseket, pótalkatrészeket, valamint a szükséges képzést - az első átalakított ausztrál EA-18G Growler 2018-ban áll majd szolgálatba. A Growler-ek képesek lesznek hírszerzési, megfigyelési, felderítési feladatok ellátására, valamint a védelmi feladatok teljes skálájának támogatására az evakuáción keresztül a jelentősebb konfliktusokig.
„Véleményem szerint ez valószínüleg az ausztrál védelmi erők egyik legnagyobb horderejü stratégiai fejlesztése az F-111 vadászbombázók 1960-as évekbeli beszerzése óta.” – nyilatkozta Geoff Brown, az Ausztrál Királyi Légierő légi marsallja az újságíróknak.
Az amerikai repülőgéphordozón üzemeltetett Growler a kétüléses F/A-18 Super Hornet speciális változata a főként a Northrop Grumman által felruházott elektronikus hadviselési képességekkel, melyeket harci körülmények között a UN által kijelölt Líbia feletti repülésmentes-zóna biztosítására kísérő vadászgépként és támadó rádióelektronikai zavaróként vetettek be a légi támadások során.
Az amerikai tengerészgyalogosok észak-ausztráliai állomásoztatása egyébként Kína érdeklődését is felkeltette, ahol hivatalnokok vitatták, hogy a lépés vajon egy átfogó amerikai stratégia része-e melynek célja, hogy körülzárják és akadályozzák országuk globális hatalomkénti növekedését.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.