A lengyel légierő modernizációjának keretein belül most a kiképzőgépeken a sor, mint ahogy arról már korábban is beszámoltunk lapunkon. A kiöregedő, hazai gyártású TS-11 Iskra flotta leváltásának keretein belül öt gyártó versenyezhet a 16 darab, haladó szintű kiképzőgép beszerzésére kiírt, 450 millió dolláros tender elnyeréséért. A legfrissebb hírek szerint Lengyelország védelmi minisztériuma 2011. július 29-ig várja a pályázók ajánlatait.
A lengyelek a versenybe szálló gyártóktól elvárják, hogy a nevezett típus rendelkezzen többek között fly-by-wire rendszerrel, illetve nagy hatótávolságú radarral, mindezek mellett képesnek kell lenniük Mk82-es bombák és lézeres irányítású Paveway II-esek hordozására is. A lengyel kiképzőgép tenderen öt cég száll harcba: az Alenia Aermacchi az M-346 Masterrel, a BAE Systems a Hawk AJT-vel, a Korea Aerospace Industries/Lockheed Martin páros a T-50P-vel, az Aero Vodochody az L-159T1 típussal, a finn Patria pedig a Hawk Mk51/51A-val.
A lengyel kiképzőgép tender öt versenyzője
Varsó a tervek szerint 2011 végén, 2012 elején írja alá a nyertessel a 450 millió dollár értékü szerződést, melynek értelmében a 16 gép két turnusban érkezne a lengyel légierőhöz. Az első nyolc kiképzőgépet 2014. november 30-ig, a fennmaradó példányokat pedig 2016 végéig szállítja le a gyártó.
Modern harci repülőgéphez modern kiképzőgép dukál
A kor követelményeinek megfelelő modern kiképzőgépek beszerzése része a NATO-kompatibilitást biztosító Integrált Kiképző Rendszer felállításának is, melynek keretein belül világszínvonalú képzést biztosíthatnak a lengyel légierőben már hadrendben álló Block 52+ változatú F-16-osok leendő pilótáinak. A lengyel Falconok hajózóit 2015-ig az USA-ban képzik ki a T-38-as típuson, ezen szerződés lejárta után pedig már az addigra beszerzett új kiképzőgépek is rendszerbe állnak, biztosítva ezáltal a kiképző rendszer további hatékony müködését.
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.