A napokban megérkezett Izraelbe (a Nevatim légibázisra) a soron következő 3 F-35A Lighting II (Adir) típusú ötödik generációs vadászrepülőgép – írja a Lockheed Martin.
A Times of Israel információi szerint, a repülőgépeket amerikai pilóták repülték át, melyek a landolást követően kerültek izraeli tulajdonba. Izrael volt az első külföldi ország, mely a típus rendszeresítése mellett döntött. Mint ismeretes, az ország védelmi minisztériuma még 2010 októberében, az FMS program keretein belül, első körben 19 darab F-35A-t rendelt, mintegy 2,75 milliárd dollár értékben. Az első Adir összeszerelése 2016. január 7-én kezdődött meg, az első repülését 2016. július 26-án teljesítette.
A második megrendelést, akkori gazdasági okokra hivatkozva, két lépcsőben vásárolták meg. A második rendelésről 2015. február 22-én döntöttek, akkor 2,82 milliárd dollár értékben további 14 F-35A-t vásároltak, a hozzájuk tartozó földi kiszolgáló berendezésekkel együtt. A harmadik beszerzést 2016 novemberében tették közzé, akkor az izraeli kormánybizottság újabb 17 példány vásárlásáról döntött, azonban az üzlet összértékéről továbbra sincs információ. Izraeli szakértők szerint, a mostani üzlet a kiszolgáló berendezésekkel együtt több mint 2,5 milliárd dollárt emészthet fel, így napjainkig 50 darabra nőtt az Izrael által a megrendelt F-35-ösök száma.
Az első 2 gép 2016. december 12-én érkezett meg szintén a Nevatim légibázisra. Korábbi információk szerint, ebben az évben 6 példány kerül átadásra, az 50 darabos flotta 2018-ra lesz teljes. Az izraeli F-35 flottát a tervek szerint 2 repülőszázadra osztják, melyek a jövőben az ország déli részén található Nevatim légibázisra kerülnek. Elképzelések szerint Izrael összesen 75 ilyen repülőgépet rendel, azonban elképzelhető, hogy a maradék 25 már F-35C verzió lesz. Az Adir gyártásában több izraeli vállalat is részt vesz, többek között az Israel Aerospace Industries (IAI), mely a szárnyakat készíti, az Elbit Systems, mely a 3. generációs sisakkijelzőt fejleszti a típus számára, illetve az Elbit Systems-Cyclone, ami a törzs középrész kompozit elemeit gyártja.
Forrás: armstrade.org
Nagyszabású, átfogó gyakorlatot hajtott végre nemzetközi részvétellel a Különleges Műveleti Légi Osztag a Zala vármegyei Sármelléken található Hévíz-Balaton Repülőtéren.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.