Az Egyesült Államok és Katar védelmi minisztere a napokban Washingtonban aláírták a szerződést, miszerint az arab emírség összesen 36 F-15QA-t vásárol mintegy 12 milliárd dollár értékben.
A dokumentumot annak ellenére is aláírták, hogy az USA elnöke, Donald Trump nemrégen nyíltan kijelentette, hogy Katar támogatja a terrorizmust. Az amerikai Boeing vállalat üdvözölte a döntést, így a katari megrendelésnek köszönhetően továbbra is gyártásban maradhat az F-15-ös, mely típusra már nem volt érvényes rendelése. Mint ismertes, Katar a közel-keleti régió egyetlen országa, mely nem rendelkezik potens, nagy mennyiségű vadászgéppel rendelkező légierővel. Még 2013-ban hoztak döntést arról, hogy a közeljövőben 72 új, többcélú vadászgépet vásárolnak, a 12 Mirage-2000-5EDA/DDA és a 6 Alpha Jet leváltására.
Vizsgálták a brit, BAE Systems Eurofighter Typhoon, a francia, Dassault Aviation Rafale, és az amerikai Boeing F/A-18E/F Super Hornet, illetve az F-15-ös típusok vásárlásának, esetleges hadrendbe állításának lehetőségeit. További problémaforrás volt az új vadászgépek beszerzésével kapcsolatban Izrael is, mely nem nézi jó szemmel a beszerzéseket, ugyanis azzal vádolja Dohát, hogy támogatja a Hamasz és a Muszlim Testvériség terrorszervezeteket. Az USA határozatlan idejű szankciói miatt, 2015. május 4-én Katar szerződést kötött a francia Dassault Aviation vállalattal, melytől 24 darab Rafale típusú vadászbombázót rendeltek. Hosszú idő után, 2016 novemberében tört meg a jég, ugyanis az Egyesült Államok kormánya engedélyezte Katar számára, hogy az FMS program keretein belül 72 darab F-15QA (Qatar Advanced) típusú vadászbombázót vásároljanak, a hozzájuk tartozó fegyverekkel, kiképzést szolgáló és földi kiszolgáló berendezésekkel együtt. Az üzlet összértéke közel 21,1 milliárd dollárt emészthet fel.
Érdekesség, hogy a francia Rafale üzletnek köszönhetően az USA-tól csak fele annyi F-15-öst vásárolnak. A Katarnak szánt F-15QA gyakorlatilag megegyezik a Szaúd-Arábia részére gyártott F-15SA verzióval. A repülőgép összesen 11 felfüggesztési ponttal rendelkezik, továbbá a Raytheon vállalat által fejlesztett APG-63(V)3 AESA rendszerű radart, General Electric F110-GE-129 típusú hajtóműveket, digitális, elektronikai harc megvívására szolgáló rendszert, illetve modernizált fedélzeti rendszereket kapott.
Forrás: armstrade.org
Negyedik alkalommal ad otthont hazánk a Többnemzeti Helikopter Kiképző Központ szakmai útmutatásával az évenkénti helikopterharcászati oktatóképző gyakorlatnak Pápán, a Magyar Honvédség 47. Bázisrepülőtéren.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.