A háromszázadik F-35 Lightning II ötödik generációs harci repülőgépet adta át a Lockheed Martin gyártó cég, a jubileumi példány egy F-35A, mely az Egyesült Államok légierejéhez kerül. Az eseményre az Utah állambéli Hill légibázison került sor.
Az eddig legyártott – amerikai és nemzetközi partnereknek átadott - F-35-ösökből 197 darab F-35A (CTOL) változatú, 75 darab az F-35B-k száma (STOVL), az F-35C hajófedélzeti üzemeltetésű repülőgépeké pedig 28 darab. 2001-től összesen 620 pilótát képeztek ki a típusra, az üzemeltetéshez pedig 5 200 műszaki szakembert készítettek fel. Az összes repült idő meghaladja a 140 ezer órát.
A program legfontosabb célja a mostani szakaszban a termelékenység duplájára növelése továbbá a költségek leszorítása. A tervek szerint 2023-ra évi 160 darabot fognak gyártani és a gépenkénti ár megáll 80 millió dollárnál – ez az ár alatta van egy átlagos 4. generációs gép árának.
Az eddigi 300 darabos flotta legnagyobb problémája, hogy a típus még nem esett át az összes teszten, ezért nem is felelnek meg a technikai követelményeknek minden szempontból. Legalább 200 darab F-35-ös tartozik a Block2B kategóriába, amelyek fegyverzetalkalmazási lehetőségei korlátozottak. Az USAF 108 F-35A repülőgépet nagy valószínűséggel nem is lesz képes teljes értékűre feltuningolni, a tervek szerint ezek megmaradnak kiképzési célokra. Ahhoz, hogy mind a 300 repülőgépet Block4-esre fejlesszék fel, 16 milliárd dollárra lenne szükség 2024-ig, ám ennek az összegnek a megszerzése/elkülönítése erősen kétséges.
Friss hírek a török F-35-ösökről: az első példányt az eredeti tervek szerint Törökország a napokban vehetné át, ám mai hírek szerint az USA megtagadhatja az átadást, sőt akár az egész török F-35-ös beszerzés veszélybe kerülhet (100 db), ha nem jutnak dűlőre a felek Törökország azon terve felett, hogy beszerezné az orosz Sz-400-as légvédelmi rendszert.
Forrás: Lockheed Martin
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.