„Katonáink és gépeink azért teljesítenek itt szolgálatot és azért szállnak fel nap mint nap, hétről hétre gyakorló- vagy éles riasztásokra, hogy a mi biztonságunkat megóvják. Őszintén remélem, hogy sosem lesz olyan helyzet, ahol a tudásukat és ezeknek a gépeknek a képességét éles szituációban is ki kelljen próbálni” – fogalmazott Áder János köztársasági elnök a Baltic Air Policing 39., magyar váltásának is otthont adó litvániai Šiauliai Légibázison december 8-án, kedden.
Áder János köztársasági elnök, dr. Simicskó István honvédelmi miniszter és dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök közös litvániai látogatása során személyesen is meggyőződhettek a balti légi rendészeti szolgálatban részt vevő katonáink szakmai rátermettségéről. „A magyar katonák felkészültségét mindenütt elismeréssel illették. Azt gondolom, hogy a mostani szolgálatuk eredményességét mi sem bizonyítja jobban, minthogy 2019-ben visszavárják őket ide Litvániába, egy újabb négy hónapos szolgálatra” – fogalmazott a köztársasági elnök.
Áder János hozzátette: „Mikor a történelem kereke úgy fordult, hogy mind Magyarország, mind Litvánia függetlenné válhatott, világos volt, hogy az első és legfontosabb törekvés a szabadság megőrzése, ehhez pedig biztonságra van szükség. Ezért volt már törekvése mind a két országnak, hogy a legnagyobb védelmi rendszernek, a NATO-nak a tagjává váljon. Az is világos volt, hogy a NATO-tagság nemcsak jogokkal, hanem kötelezettségekkel is jár. Ennek a kötelezettségnek a teljesítése jegyében vannak magyar katonák, mintegy ezer magyar katona szerte a világon Afganisztántól egészen Pristináig, és ezek keretében vannak itt Litvániában és teljesítenek szolgálatot.”
Hazánk első alkalommal vesz részt a több mint tíz éve zajló balti légtérrendészeti feladatokban, amely során – a szolgálat harminckilencedik váltásaként – Litvánia, Észtország és Lettország légtereinek biztosítását látják el hajózóink és repülő-műszaki katonáink. Szeptember elsejei szolgálatba állásuk óta négy JAS−39 Gripen vadászgépünk és körülbelül nyolcvanfős állomány van folyamatos, huszonnégy órás készültségben. A külszolgálat során egyaránt reagálnak tervezett gyakorló- (tangó) és váratlan éles (alfa) riasztásokra.
Dalia Grybauskaité, Litvánia elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy a béke megőrzése közös érdek. „Nagy örömömre szolgál az, hogy a biztonsági kihívásokat ugyanúgy értékeljük ebben a régióban, és nagyon köszönöm Magyarországnak, hogy részt vesz ebben a NATO-vállalásban. Mindemellett annak is nagyon örülök, hogy 2019-ben a magyar katonák visszatérnek hozzánk” − mondta, hozzátéve: „Érezzük azt a szolidaritást, amit a magyar partner nyújt számunkra a NATO-n belül és ezért nagyon hálásak vagyunk önöknek.”
A köztársasági elnök és kísérete számára a magyar katonák bemutatták, hogy mi történik a riasztástól a készültségben álló Gripenek magasba emelkedéséig. A magas rangú vendégek ezt követően meglátogatták a várostól alig tizenöt kilométerre található Keresztek Hegyét. A zarándokhely története szerint a környező települések lakói kezdték el itt kegyeletüket leróni azzal, hogy szeretteikért, hősi halottakért egy-egy keresztet állítottak fel.
A bázisra visszatérve Áder János, dr. Simicskó István és dr. Benkő Tibor vezérezredes ünnepi állománygyűlésen köszöntötte a karácsonyi ünnepeket külszolgálatban töltő magyar katonákat. „Fontos feladatot látnak el itt önök, a litván partnereink véleménye meggyőző volt: örülnek az önök szolgálatának, aminek a biztonságukat köszönhetik” − fogalmazott köszöntőjében a honvédelmi miniszter, hozzátéve: „Azt látom, hogy kimagasló védelmet tudnak nyújtani katonáink. Büszkék vagyunk önökre!”
Forrás: honvedelem.hu
Nagyszabású, átfogó gyakorlatot hajtott végre nemzetközi részvétellel a Különleges Műveleti Légi Osztag a Zala vármegyei Sármelléken található Hévíz-Balaton Repülőtéren.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.