Az ukrán védelmi iparra való hivatkozással látott napvilágot az a hír, miszerint Ukrajna érdekelt abban, hogy honosítsa a kínai L-15 kiképző-harci repülőgépet. A végső döntés még nem született meg, viszont a projekt jóváhagyása révén az Ukrán Légierő viszonylag olcsón juthat könnyű, támadó repülőgépekhez.
A jelenlegi tervek szerint Kína szállítaná az L-15 repülőgépek sárkányszerkezetét, amelyeket AI-222-25 hajtómüvekkel (ugyanez a típus kerül a kínai gépekbe is), valamint teljes egészében ukrán fedélzeti rádióelektronikai berendezésekkel és fegyverzettel látnának el. A forrás a hírrel kapcsolatban kiemelte, ez a forgatókönyv lehetővé teszi Ukrajna számára, hogy megszünjön ezen a területen függősége Oroszországtól.
Fotó: planobrazil.com
Ukrajna számára jó döntés lenne az L-15 kiképző-harci repülőgép. A helyzet az, hogy az Ukrán Légierő szakemberei nagyon jól ismerik az orosz Jak-130 kiképző repülőgépet, amellyel a kínai, könnyü támadó repülőgép nagyon sok hasonlóságot mutat. A 2000-es évek elején az ukrán és orosz védelmi minisztérium megvizsgálta a Jak-130-as repülőgép közös gyártásának lehetőségét, azonban később elálltak a tervtől.
A Kínával létrejövő esetleges L-15 honosítás lehetővé tenné Ukrajna számára, hogy a védelmi-ipar ágazatban új munkahelyeket teremtsen. 2014 tavaszán Ukrajna, válaszul a Krímben történtekre megszakította fennálló haditechnikai együttmüködéseit Oroszországgal, aminek hatására 75%-kal csökkent ezen területen a termelés.
Napjainkban a kínai L-15 modernizált változatát a „Lift” (Lead in fighter training) verziót gyártják. Ezeket a gépeket már ukrán, utánégetős, AI-22K-25F hajtómüvekkel, többfázisú radarokkal, head-up display-ekkel, valamint hat (három-három) multifunkciós kijelzővel látják el. A repülőgép számos eleme kompozit anyagból készül. A harci változat hat külső függesztési ponttal rendelkezik.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.