Hamarosan befejeződik az Amerikai Légierő QF-16-ossá átalakított célrepülőgépeinek tesztelése. Az utolsó teszt során egy F-15-ös indít egy harci rész nélküli rakétát az új típusra. A repülés eredetileg még augusztus 27-ére lett betervezve, azonban meg nem nevezett okok miatt néhány nappal módosult az időpont. Sikeres teszt esetén befejeződhet a típus fejlesztési fázisa, melyben hat repülőgép vett részt.
A Boeing 2010 márciusában kezdte meg a munkát a selejtezett block 15, 25, 30-as szériákból származó F-16A és C modellek átalakítására, melyekkel a régi QF-4 Phantomokat váltják majd le. Az új típus képességei lehetővé teszik a modern vadászrepülőgépek repülési jellemzőinek szimulálását. A QF-4-esek jelentős része már megsemmisült a légilövészetek során. Ilyenkor természetesen a pilóták a földről irányítják a repülőgépeket.
Júliusban föld-levegő rakétával hajtottak végre lövészetet a QF-16-osra a White Sands lőtéren, amely azonban abból a szempontból sikertelen volt, hogy a rakéta nem érte el a találathoz szükséges közelséget. A cél nem a teljes megsemmisítés volt, mivel a Boeing által alkalmazott rendszer képes a repülőgépet egy adott távolságra megközelítő rakéta jelzését érzékelni, ilyenkor pedig találatot jelez. A jelzés elmaradása ellenére viszont a célgép a feladatát sikeresen, probléma nélkül teljesítette, ebből a szempontból a teszt sikerrel zárult.
A záró repülésen azonban már nem finomkodnak, a cél a teljes találat elérése, a robbanófej nélküli rakéta azonban nem feltétlenül fogja megsemmisíteni a gépet. A fejlesztési fázis befejezésével megindulhat a kis darabszámú sorozatgyártás (LRIP), az első néhány gép átalakítása már szeptemberben megkezdődhet a floridai Jacksonville-ben. Az LRIP 1 szériában 13 gépet alakítanak át, a második szériában 23-at. Emellett a Boeing további három szériára rendelkezik opcióval, melyek egyenként 21-25 közötti mennyiségről szólnak. A légierő számításai szerint összesen 210 QF-16-osra lesz szükségük a program során. Bár nem jelezték, hogy fel kívánnák fegyverezni a gépeket, vagy esetleg alkalmassá tenni őket felderítésre, a Boeing mégis végzett munkákat ebbe az irányba is, így akár az MQ-1 és MQ-9 Predator gépekhez hasonló feladatú típust hozhatnak létre az F-16-os alapjain.
Franciaország hivatalosan is felkérést kapott Indiától 26 Dassault Rafale M hajófedélzeti változatú, harci repülőgép vásárlásáról, melyekkel a kiöregedő MiG-29K flottát váltják majd le.
2023. október 6-án a Saab - mielőtt átadná a Svéd Fegyveres Erők részére - leszállította az FMV-nek (Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal) üzemeltetési tesztelésre az első sorozatgyártású Gripen E típusú harci repülőgépet.
Az AIR DEFENDER 2023 nemzetközi NATO hadgyakorlaton a résztvevő 25 nemzet 250 repülőgépe és helikoptere között ott voltak a kecskeméti Gripenek és a Puma harcászati repülő század tagjai is. A magyar kontingens parancsnokával, Molnár Tibor őrnaggyal az Aranysas magazin idézte fel a két hét eseményeit.
2023. október 19. fontos dátum a Portugál Légierő történetében, hiszen a Beja Légibázison szolgálatba állt a Portugál Légierő (FAP) első KC-390 Millennium típusú szállító repülőgépe.
Az Emirates jelentős lépést tett a fenntartható repülőgép-üzemanyagok (SAF) kutatása, gyártása és felhasználása tekintetében, mivel a világon először tesztelt élesben 100 százalékban SAF-fal működő hajtóművet Airbus A380-as óriásgépen.
Az Emirates csatlakozik az Egyesült Arab Emírségekben működő, megújuló és fejlett repülőgép-üzemanyagokkal foglalkozó kutatási konzorciumhoz. Az Air-CRAFT kezdeményezés révén szélesebb körben kezdhetik el használni a környezetkímélőbb üzemanyagot.
A világ legnagyobb nemzetközi légitársasága tovább bővíti flottáját. A Dubai Airshow-n bejelentette, hogy 90 darab újgenerációs Boeing 777-8 és 777-9 típusú repülőgépre és 202 darab GE9X sugárhajtóműre adott megrendelést az amerikai gyártónak.
A Hévíz-Balaton Repülőtéren a vadászgépek fogadása, felvezetése, végezetül pedig éjszakai letároláshoz történő felkészítése olyan gördülékenyen zajlott, mintha csak a kecskeméti katonai bázisukon járnánk.
Idén Magyarország töltötte be a NATO Air Battle Decisive Munitions (ABDM) kezdeményezés elnöki pozícióját. A szervezet nagyszabású őszi ülésén – hazánk mellett – tizenöt NATO tagország képviselői vettek részt Budapesten, október 23–27. között.
Megérkezett az új kedvenc a JETfly Webáruházba! Kiváló minőségű softshell dzseki military zöld színben! A termék megrendelhető női és férfi változatban, önmagában vagy felvarrókhoz tépőzárakkal előkészítve!
A nemzeti ellenállóképesség erősítése és Magyarország védelme érdekében különleges közös szolgálat kezdődött idén ősszel Veszprémben, ahol november első napjai óta a polgári életben már több évtizeden át bizonyított szakemberek tartalékos katonaként készülnek fel katonai légiforgalmi irányítói feladatokra az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központban (MH LMVIK).
Szudán a déli országrész 2011-es kiválásáig és Dél-Szudán néven független állammá alakulásáig Afrika legnagyobb területű országa volt, most „csak” a harmadik.
A Magyar Honvédség legújabb haditechnikai eszközei mellett többek között harcászati, illetve tűzszerész bemutatóval várja az érdeklődőket nyílt napján a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara, december 1-jén.
Amikor a repülés szeretetéhez nagysebességű konstrukció párosul, az eredmény igazán lenyűgöző lehet. Ez teljesen igaz a Squadron Foundation szervezetre, amely hosszú évek óta azon dolgozik, hogy üzemképes Lim-2-es repülőgépet varázsoljanak a lengyel égboltra.
Az F-16-osok nem rendelkeznek beépített beszállólétrával, ami problémát jelenthet a jövőbeni műveletek során olyan helyszíneken, ahol korlátozott a földi támogatás. Mutatjuk az innovációs ötleteket!